Охрид

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Не ја следи гпс навигацијата, ќе те носи по неасфалтиран пат. Оди до Белви/Метропол хотелите и ќе видиш има огромен знак кај да свртиш.
ОК, ја и така немам смарт фон и кога патувам со кола застанувам на паркинзи и отворам мапи. Да, исто како у Втора Светска Војна тенковските дивизии кога се движеле. Само без компас.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
До оноа Минами у Горно Коњско не се стига со обична кола?
Се стигнит со кола, асфалтирано е, но имат доста места кај шо е битисан патон (оштетен). Сега имат и тро ситни камења, песок, земја од дождојве шо беја. Исто е тесен, така да малу внимание не е на одмет ак се разминвите со друга кола (ти одоздола, то одозгора) *мене ак ме прашвиш јас преферирам да сум одозгора:icon_mrgr:
Во однос на квалитет, поубо ти е Утарна, на истиот пат е само тро подолу, имат и домашно убо праено колбаси, сирење, ракија, ѓомлезиња... Ал сега незнам како се со работно време.
Ак ти е за пешачење, цапање, имат после Минами патека по ојт до кај Олшанци(Елшани) село после Горно Коњско.
Автоматски споено мислење:

Газот мајчин ние нему одпозади, жими Асан да ти бајам, дека не се дивоградби.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
Кај црквата во Опеница или Опејнца по нашки:icon_mrgr:, дали од поодамна има голем крст или е поставен од скоро?
Или јас сум ќора или навистина е поставен од скоро?
Да умрев немаше да знам дека таму има висок крст + осветлен. Не е возможно да не го видиш:cautious:

П.С. Минами ништо посебно. Додека да стигниш до таму, жолчката да ти пукне по тие кривините, не дај боже со кола да треба да се разминеш.
На слегување секоја кривина имаш чувство дека секој момент може да летнеш надолу, па со полн стомак, ич непријатно :icon_mrgr:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Кај црквата во Опеница или Опејнца по нашки:icon_mrgr:, дали од поодамна има голем крст или е поставен од скоро?
Или јас сум ќора или навистина е поставен од скоро?
Да умрев немаше да знам дека таму има висок крст + осветлен. Не е возможно да не го видиш:cautious:

П.С. Минами ништо посебно. Додека да стигниш до таму, жолчката да ти пукне по тие кривините, не дај боже со кола да треба да се разминеш.
На слегување секоја кривина имаш чувство дека секој момент може да летнеш надолу, па со полн стомак, ич непријатно :icon_mrgr:
Само за странци, со ХИлиХоптери да одет.
Убо си е ко место ама дур не се напрајт патон асално, ќе ојме Струга, поблиску е:D
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.683
Поени од реакции
866
Кај црквата во Опеница или Опејнца по нашки:icon_mrgr:, дали од поодамна има голем крст или е поставен од скоро?
Или јас сум ќора или навистина е поставен од скоро?
Да умрев немаше да знам дека таму има висок крст + осветлен. Не е возможно да не го видиш:cautious:

П.С. Минами ништо посебно. Додека да стигниш до таму, жолчката да ти пукне по тие кривините, не дај боже со кола да треба да се разминеш.
На слегување секоја кривина имаш чувство дека секој момент може да летнеш надолу, па со полн стомак, ич непријатно :icon_mrgr:
Аман бе чупе , јас шо сум прилепченец сто пати сум го видел осветлениот крст во Опеница .Години е таму.
П.С. Не за џабе си Марсовка :P
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
Аман бе чупе , јас шо сум прилепченец сто пати сум го видел осветлениот крст во Опеница .Години е таму
А да не мислиш на осветлената црква?:cautious:
Знам дека црквата е осветлена, сум ја видела многупати. Зборувам за голем масивен крст малку понастрана од црквата. Бел лед.
Не е возможно да не сум го видела до сега, затоа прашувам дали е скоро поставен? :cautious:

П.С. Охрид ака Марс :icon_mrgr:
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
И 20,000 евра за новогодишно украсување :pipi:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Се додека не почнат да носат крофни по плажи ништо од туризмот во Охрид... Ова треба да е дел од национална стратегија за одржлив развој на туризмот.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.683
Поени од реакции
866
Се додека не почнат да носат крофни по плажи ништо од туризмот во Охрид... Ова треба да е дел од национална стратегија за одржлив развој на туризмот.
Така е , ако има локомадес по плажите охридски можи нема појче да одат у Грчка скопјанишчата :sneaky:
 
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
Се додека не почнат да носат крофни по плажи ништо од туризмот во Охрид... Ова треба да е дел од национална стратегија за одржлив развој на туризмот.
Носеа луѓе, крофни, ченки, смоки, мастики, пијалаци. Со кошница си продаваја и си врвеа по плажине. Сеа не знам како е, ама порано си продаваја пензионери воглавном то работеа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom