Непопуларни филмски мислења

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Вчера ги гледав No country for old men и Fargo, еден по друг.
Првиов е најверојатно единствен филм од Коеновци што ми се допаднал, пред се зашто имаше интересни ликови, Бролин и Бардем беа одлични. Приказната држи во неизвесност, можеби не би му дала над 8ца, али барем не ме разочара.

Од друга страна, многу ми е жал за тој саат ипол што го потрошив на оверхајпнатиот и преценет Фарго. Искрено, и тоа саат ипол му беше многу, ептен досаден за толку краток филм. Повеќе ми личеше на комедија одошто на криминален, сериозен филм. Ко некаква глупа пародија на не ни толку интересна случка. Уште се смеам на сцената кога зеде плавиот да ја бута ногата со трупче накрај. И не ми е јасно како изведбата на Френсис вредела за оскар во случајов.

Едниот е солиден филм, а другиов е ѓубре. Единствено нешто што им е исто е она црното ковчеџе во кое си ги транспортираа парите.
Мене ми се обратно тие 2.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Мене ми се обратно тие 2.
No country for old men e еден од најдобрите филмови евер, целата таа симболика со вестерните претопена у модерно време, лудница чоече, е тоа е вожња, луда вожња. За тоа ви праам муабет цело време. Сцената со паричката вреди повеќе од некои филмови.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
No country for old men e еден од најдобрите филмови евер, целата таа симболика со вестерните претопена у модерно време, лудница чоече, е тоа е вожња, луда вожња. За тоа ви праам муабет цело време.
ОК, ама во случајов моето е непопуларно мислење. :P
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
После 20+ години ги симнав шпагети вестерн на Серџио Леоне. 4 филма, ги гледав по 2 пати, не најдов грешка. И ако најдам како да треба тамо да има грешка.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Штета што не постои тема за генерална дискусија за филмови, режисери и актери на форумов кај што може да се дискутираат вакви работи па мора тука во оваа темава кај што не смее цитирање.

Греови.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.179
Од друга страна, многу ми е жал за тој саат ипол што го потрошив на оверхајпнатиот и преценет Фарго. Искрено, и тоа саат ипол му беше многу, ептен досаден за толку краток филм. Повеќе ми личеше на комедија одошто на криминален, сериозен филм. Ко некаква глупа пародија на не ни толку интересна случка. Уште се смеам на сцената кога зеде плавиот да ја бута ногата со трупче накрај. И не ми е јасно како изведбата на Френсис вредела за оскар во случајов.

Едниот е солиден филм, а другиов е ѓубре. Единствено нешто што им е исто е она црното ковчеџе во кое си ги транспортираа парите.
Па и треба да се смееш на таа сцена. Филмот е црна комедија од типот на Reservior Dogs, In Bruges и тн, а не сериозен криминален филм. Со погрешна перцепција си го пратела филмов, дај му уште една шанса може ќе ти се бендиса. И не е според вистински настан филмот, тролаат Коеновци.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.357
Поени од реакции
19.178
Фајт Клаб и Д Шошенк Радапшн су најпреценети филмови.

Џејсон Статам е сељак.
Џулија Робертс глупача.
Ема Вaтсон не е секси.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Бењини уопште не е смешен.
У ствари, ако Жикина Династија и Хихирику хумор, ви се океј, ваљда и овој ќе ви биде смешен.
Автоматски споено мислење:

Три бои - нешто, е најдосадниот и глуп серијал на филмови.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
There will be Blood е најдосаденот филм евер, проверував на секој 2мин дали е при крај.

И следново ќе има голема реакција осеќам, ама No County for Old Man е преценет. Супер вожња има дур не премине во Мексико, послем тоа филмот нагло успорува и како да трае цела вечност.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.859
Поени од реакции
54.389
There Will be Blood е само Даниел Деј Луис.
Општо, Пол Томас Андерсон е досаден режисер.

Најпреценети режисери, Стенли Кјубрик, Френсис Форд Копола и Дејвид Финчер.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Кјубрик, Тарантино, Скорсезе, Вилнев, Де Палма, Коенови, па и Вес Андерсон ми се врв. И некои кинематографери како Дикинс и Роберт Ричардсон. Обожавам да ги гледам нивните филмови.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Tarkovski e najdosadniot reziser posle Villeneuve koj posle Prisoners gi pravi najdosadnite filmovi shto reziser moze da gi napravi.

Gaspar Noe na teski drogi posle Fincher ima najunikaten stil so dvizenje na kamerata.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom