Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Абе последниве 2 години доста се поскапени климите.

Добро се сеќавам есента 2019 ја демнев Toshiba Daiseikai 13ката да не случајно има некоја промоција па да ја порачам...
72.990 беше тогаш.... имав споделено тука ценовник од енергија што ми го праќаа....
И тогаш град Скопје ги најави субвенциите од по 1.000 еур.
Јас ја чекав да поефтини таа поскапе 100еур :D

Еве сега по само 2 години 10.000 е поскап баш истиот модел!
 
Член од
3 март 2021
Мислења
147
Поени од реакции
192
Interesno 42C od 52000den koj e dvoreden e istiot model kako 35A od pred 3god koga prv pat izleze FTXF so 28kg nadvoresna i bese 39500den na popust togas.
Cenite odat gore a hardverot nadolu
Автоматски споено мислење:


Odi kupi sega takva toshiba. Sega ke treba da platis uste poveke.
Ova e toa sto sega bi go zel za zamena
Sigurno si vo pravo deka cenata raste, i mora da raste poradi inflacijata, porastot na surovinite, porastot na energensite, korekcija na platite vo samata firma, moraat precizno da go planiraat profitot, zatoa sto ako se namali profitot toj brend ke go snema, ke odat vo bankrot.
Ne veruvam deka go namaluvaat kvalitetot i hardverot. Daikin raboti vo eden segment na ceni i na kvalitet i ne bi rizikuval da premine ni vo povisok ni vo ponizok rang, se e toa golem rizik.
Me interesira sto mislite koj od site ovie brendovi pravi najgolem profit, neli ima kineski so nesto poniski ceni i so pogolem pazaren udel, korejski barem kaj nas pomalku zastapeni ili jas takvo custvo imam, i japonski so povisoki ceni a pomal pazaren udel, ako nekoj znae bas bi sakal i jas da znam.
Автоматски споено мислење:

Абе последниве 2 години доста се поскапени климите.

Добро се сеќавам есента 2019 ја демнев Toshiba Daiseikai 13ката да не случајно има некоја промоција па да ја порачам...
72.990 беше тогаш.... имав споделено тука ценовник од енергија што ми го праќаа....
И тогаш град Скопје ги најави субвенциите од по 1.000 еур.
Јас ја чекав да поефтини таа поскапе 100еур :D

Еве сега по само 2 години 10.000 е поскап баш истиот модел!
Deneska stavav plin po najevtina cena vo gradot od 42 den, pred nekoj den kupiv leb sto bese prethodniot den 28 utredenta 33, 5 den skoknal, otvori na internet ke vidis kolku cenite na site surovini skoknale, kalaj, aluminium, bakar, duri i kaj sto se sisam kacile cenata za 50 den 300 kosta sega, taka da i so klimite toa se vo tek so vremeto :)
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Sega treba da kupis 4.5ka za dobis 3.5 kakva sto bese nekolku godini so 30tina kg nadvoresna.
4.2 model so 2kw na -15
20211017_000119.jpg
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Interesno 42C od 52000den koj e dvoreden e istiot model kako 35A od pred 3god koga prv pat izleze FTXF so 28kg nadvoresna i bese 39500den na popust togas.
Cenite odat gore a hardverot nadolu
Автоматски споено мислење:


Odi kupi sega takva toshiba. Sega ke treba da platis uste poveke.
Ova e toa sto sega bi go zel za zamena
Jas na vremeto ja kupiv 1.100evrejki so montaza,a Vivaks 12btu hansol mi se nudese po cena od 800evra so montaza e sea vidi ti dali bila evtina Toshibata ili skap-evtin Hansolot.
E sega dali sum pogresil togas vo izborot vremeto pokaza,sekoj si ima sopstvena storija.
Togas se plukase po Toshibata Suzumi i se velese deka sum dal mnogu pari a za pomalce bi sum kupil podobro,demek Hansol :zver:od klima.I deka mojava bila slabodusna i slabo grela.
Ic ne gi zalam +300 evra dodatna investicija togas.
E sega od pred edna dekada i inflacija ima Min 20%na za vreme od 10 godini.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Jas na vremeto ja kupiv 1.100evrejki so montaza,a Vivaks 12btu hansol mi se nudese po cena od 800evra so montaza e sea vidi ti dali bila evtina Toshibata ili skap-evtin Hansolot.
E sega dali sum pogresil togas vo izborot vremeto pokaza,sekoj si ima sopstvena storija.
Togas se plukase po Toshibata Suzumi i se velese deka sum dal mnogu pari a za pomalce bi sum kupil podobro,demek Hansol :zver:od klima.I deka mojava bila slabodusna i slabo grela.
Ic ne gi zalam +300 evra dodatna investicija togas.
E sega od pred edna dekada i inflacija ima Min 20%na za vreme od 10 godini.
Da si gi imal i dvete bi ja smenil za Hansol ;)
Suzumi za Hansol Sass.jpg

Suzumi vs Haansol.jpg
Da bas taka....za >300 evra si se zaxbal :D
Suzumi 2012.jpg
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Jas na vremeto ja kupiv 1.100evrejki so montaza,a Vivaks 12btu hansol mi se nudese po cena od 800evra so montaza e sea vidi ti dali bila evtina Toshibata ili skap-evtin Hansolot.
E sega dali sum pogresil togas vo izborot vremeto pokaza,sekoj si ima sopstvena storija.
Togas se plukase po Toshibata Suzumi i se velese deka sum dal mnogu pari a za pomalce bi sum kupil podobro,demek Hansol :zver:od klima.I deka mojava bila slabodusna i slabo grela.
Ic ne gi zalam +300 evra dodatna investicija togas.
E sega od pred edna dekada i inflacija ima Min 20%na za vreme od 10 godini.
Sega so twin kako tvojata i slicen hardver treba da izdvois 78karti plus montaza.
16kata nova nema twin tuku single kompresorce.
Vaka izleguva deka r32 e 20% podobar od r410.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
E pa slobodno procitajte mu gi postovite na gosp.SASS pa donesete si zaklucok.
E pa slobodno neka ja meni Zlate od Prilep,jas nemam Hansol,ama koga bi go imal odma bi go menjaval,i na Zlateta bi mu preporacal,ako ko saka neka ja meni,a mozi i Petna od prilep ke se javi,ama toj pak go prodavase Hansolot za 20k ama mu nudea 6k.
Ama pak jas i za nov Hansol ne bi go menal Toso.
Se custvuvam kako da imam doma nov ured star 1 godina.Edna dekada stavam na banka.
Sega so twin kako tvojata i slicen hardver treba da izdvois 78karti plus montaza.
16kata nova nema twin tuku single kompresorce.
Vaka izleguva deka r32 e 20% podobar od r410.
Epa normalno edna dekada na banka=ili min.20%inflacija.
Segasni 1350 evra so montaza se isti so 1100 evra so montaza pred edn dekada.
A sepak imajte vo obzir deka do pred tri meseci imase i Toshiba Suzumi 18 za 63k.Koj zede zede,as nema poke.
Inflacija.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
E pa slobodno procitajte mu gi postovite na gosp.SASS pa donesete si zaklucok.
E pa slobodno neka ja meni Zlate od Prilep,jas nemam Hansol,ama koga bi go imal odma bi go menjaval,i na Zlateta bi mu preporacal,ako ko saka neka ja meni,a mozi i Petna od prilep ke se javi,ama toj pak go prodavase Hansolot za 20k ama mu nudea 6k.
Ama pak jas i za nov Hansol ne bi go menal Toso.
Se custvuvam kako da imam doma nov ured star 1 godina.Edna dekada stavam na banka.

Epa normalno edna dekada na banka=ili min.20%inflacija.
Segasni 1350 evra so montaza se isti so 1100 evra so montaza pred edn dekada.
A sepak imajte vo obzir deka do pred tri meseci imase i Toshiba Suzumi 18 za 63k.Koj zede zede,as nema poke.
Inflacija.
Gdin. SASS e prvo inzinjer po struka i nemozes ti kako laik da osporuvas nesto sto go utvrdil nekoj inzinjer, inzinjerot u slucajov gi ima dvete klimi i Suzumito16 i Hansolot12 i ova sto go ima napisano ti posto neznaes da go osporis baras pomos od drugi da ti pomognat....ostanuva da se falis deka i ti imas doma brend klima pred komsiite i palis panelki koga ke fati ladnoto :)
Sass Suzumi Elektronika.jpg


Suzumi vs Haansol2.jpg
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Повремено си го следам Мицу LN тредот на финскиот форум....и оп сеа гледам и некој финец измерил дека неговата Mitsu LN25VGHZ нордик (која впрочем го носи истиот компресор со мојата LN35VG не-нордик) му испорачала 7kw топлина...


FinnishForums_LN25_7kw_MAX.png

Слично како што и јас зимоска измерив:
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.549
so via ceni na strujata, zaebano zimo ce bide za greenje so klimite. uste ako stegne jako ...
Kako sto najavuvaat +50% 10/5mkd kw/h tesko deka nekoj ke izdrzi,a isto suskaat deka i evtina ke ukinuvaat taka da kene vratat edno 40god,nazad
i sto e uste pojako, i po taa cena ke nema struja se povejke ke nedostiga Mw/h eve edna nedela ladno i sekojdnevno snemuva struja (se poremetuvaat site uredi) ova se nemase sluceno godini unazad.....
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Gdin. SASS e prvo inzinjer po struka i nemozes ti kako laik da osporuvas nesto sto go utvrdil nekoj inzinjer, inzinjerot u slucajov gi ima dvete klimi i Suzumito16 i Hansolot12 i ova sto go ima napisano ti posto neznaes da go osporis baras pomos od drugi da ti pomognat....ostanuva da se falis deka i ti imas doma brend klima pred komsiite i palis panelki koga ke fati ladnoto :)
Прегледај го приврзокот 310153


Прегледај го приврзокот 310154
За каков инжинери ми зборуваш,за оние кои со 2 и 3ки се запишуваа на машинскиот факултет, и не знаат една равенка со две непознати да решат,А за денеска да не зборувам се слепи и сакати зема диплома и мавта со едно парче хартија,а во реалноста( да им дадеш слика со полжави полжавите ќе ги изгубат),со чест на ретки исклучоци,
Поука:
Секој човек треба да се цени според аргументите и делата што ги твори и зборува, не на база на парче Хартија,со која може дупе да си избришеш...
Автоматски споено мислење:

Само да додадам Бил Гејтс доктор да не е кој дава совети за вакцините, затоа и светот стигна дотука,заради такви како тебе кои велат ти молчи,ти не си оваа ти не си онаа ,и немаш право да размислуваш со сопствена глава затоа стигнавме до тука..
Автоматски споено мислење:

И секоја личност врз основа на изнесените аргументи и докази и искуства на форумов треба да си донесе закључок, со сопствената логика и умствен апарат без навреди и омаловажувања.. и слепо следење на така наречени Авторитети или Експерти..
 
Последно уредено:

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
69
Abe eden do sega nemam cueno mislenje za Gree Soyal ? ,klimiste , flagship na Gree , nikoj li nema zemeno ? da spodeli ISkustvo ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom