Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
@kodus ti ispadna glup što rabotiš po propis, a ovoj so kompresorčevo od frižider koj znae da podeli 30 so 0.7 i dobi rezultat deka toa e 40 pati pojako nego što treba ispadna deka termodinamika poznava kako majčin jazik. Istiot nema pojma kako izgleda kompresor za 30 bari, negovoto kompresorče toa od šala go pravi. Nema blaga vrska što značat 500 tora ili 0.66 bara i deka toa e ogromen predizvik da se postigne i za ozbilni vakumerki.
Nerazbiram zošto ne mu veruvate na dokažan majstor, ako jas tropam bezveze raboti.
Moj sovet ne tropajte gluposti po forumov. Toa što se kriete pod razni izmisleni iminja ne ja namaluva vašata beda.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
@kodus ti ispadna glup što rabotiš po propis, a ovoj so kompresorčevo od frižider koj znae da podeli 30 so 0.7 i dobi rezultat deka toa e 40 pati pojako nego što treba ispadna deka termodinamika poznava kako majčin jazik. Istiot nema pojma kako izgleda kompresor za 30 bari, negovoto kompresorče toa od šala go pravi. Nema blaga vrska što značat 500 tora ili 0.66 bara i deka toa e ogromen predizvik da se postigne i za ozbilni vakumerki.
Nerazbiram zošto ne mu veruvate na dokažan majstor, ako jas tropam bezveze raboti.
Moj sovet ne tropajte gluposti po forumov. Toa što se kriete pod razni izmisleni iminja ne ja namaluva vašata beda.
Пријателе пиши на гоогле tori vo bari или обратно и ке добиеш колку е па јас не го измислив толку пишува ако знаеш објасни поубаво но ти не објаснуваш она што те прашав туку спинуваш
Одговори директно на барем едно прашање или имаш некој проблем
-во упатството на фујитсу пишува детално за 300глуписти а не пишува за вакумирање дека треба да се прави со некој свемирски вакумер од 300е зарем педантните Јапонци утнале и станале циганчиња
-Но пишува дека треба да се вакумира 1 час а не пишува со колкава снага
- второ во секоја кутија на клима и секое бело добро,или електроника има пакетче против влага што значи не може да има влага
Како второ објасни точно колку еден компресор може да постигне бара притисок и обратно
-како трето објасни колку е потребно вакум да се извади влагата со воздух
И како четврто зарем нашиве фирми и монтери се сиромашни за 300е и неможат да земат таква вакумерка посебно фирмите оти во спротивно како ќе се справат со дефектите или мислиш оти тие се малоумни па имаат вишок пари да ги отстрануваат дефектите а немаат 300е
Автоматски споено мислење:

Пак ќе ти кажам не го негирам твоето не сум доктор за вакуми,но не правиме вакум во универзум јебига туку вакум у клима и мислам логички
Ти твојата не си ја вакумирам а што да даде пари ке ми дојдеа ли со таков апарат
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
do sea jas 4 klimi sum ima potreba za vakumiranje i site dojdoa so "VAKUMERKI ZA KLIMA" bash takva so manometar i ulje fabricki napravena lani preklani i pred 12 godini isto bea duri togas pred 12 godini dojdoa so golema djamantska burgija za razlika zadnive godini koga mi montirale bushea so pomala burgija a pred 12 godini deckoto edna dupka i krug perfekten "ako me drzi dobro sekavanjeto 250 300evra kostala taa burgija".....inace nema zasto da naveduvaat vo upatstovo na fujitsu deka treba so posebna vakumerka mislam deka za niv se podrazbira ima samo edna vakumerka za klima taka da tuka nema sto da te buni zasto samo navele vreme od 1 saat, poveke prospekti sto sum gledal za instalacija skoro site 1 saat vikaat.....a za snagata isto se znae do daska bar jas ne vidov na vakumerkite deka ima potenciometar kolku da povlece ovie zadni 2 godini 3 pati dojdoa monteri site samo ja pustaa ima pali gasi kopce i toa e toa...
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
do sea jas 4 klimi sum ima potreba za vakumiranje i site dojdoa so "VAKUMERKI ZA KLIMA" bash takva so manometar i ulje fabricki napravena lani preklani i pred 12 godini isto bea duri togas pred 12 godini dojdoa so golema djamantska burgija za razlika zadnive godini koga mi montirale bushea so pomala burgija a pred 12 godini deckoto edna dupka i krug perfekten "ako me drzi dobro sekavanjeto 250 300evra kostala taa burgija".....inace nema zasto da naveduvaat vo upatstovo na fujitsu deka treba so posebna vakumerka mislam deka za niv se podrazbira ima samo edna vakumerka za klima taka da tuka nema sto da te buni zasto samo navele vreme od 1 saat, poveke prospekti sto sum gledal za instalacija skoro site 1 saat vikaat.....a za snagata isto se znae do daska bar jas ne vidov na vakumerkite deka ima potenciometar kolku da povlece ovie zadni 2 godini 3 pati dojdoa monteri site samo ja pustaa ima pali gasi kopce i toa e toa...
Така е но овој Златко ли вели оти требало некои посебни вакумерки а не овие што ги користат мајсторите
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ti so pola forum nejkes da se ubeduvash na kraj ke ispadne samo Sam so sebe ke se ubeduvash I toa ke bide dobro I samo napred.
Pola klimi vo Mk ne se vakumirani, drugata polovina se vakumirani so motor od frizider I ko sho gledam site se rasipani.. Ccc
Не може ни сам со себе. Веднаш ќе почне со навреди.
Moj sovet ne tropajte gluposti po forumov. Toa što se kriete pod razni izmisleni iminja ne ja namaluva vašata beda.
Добро би било овој совет прво ти да го прифатиш.
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Gree G-Tech pokazuje error code88.Kada se upali klima error stoji oko 2 minuta posle toga klima nastavi da radi normalno.Šta to može da bude?
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Gree G-Tech pokazuje error code88.Kada se upali klima error stoji oko 2 minuta posle toga klima nastavi da radi normalno.Šta to može da bude?
Toa e potsetnik deka treba da gi izcistis filtrite.Zavrti go dalecinskoto nazad ti pisuva koi dve kopcinja se stegaat za da go izgasis potsetnikot ,koj normalno po izvesen period pak ke te potseti .

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
26
Поени од реакции
2
Zdravo sakam da stavam toplonska pumpa za ladenje i greenje sakam da mi preporacate nekoj i da mi kazete vashe mislenje iskustvo okolu taa rabota i kolku bi koshtalo potroshuvacka vo sezona ladenje greenje fala odnapred
 
Член од
13 ноември 2020
Мислења
66
Поени од реакции
55
Порано имав читано на форумов ако побелува внатрешната има проблем со фреонот негде го губи или грешно сум прочитал
Majstorot so mi ja mestese klimata veli deka koga vo defrost ladniot freon kruzi vo vnatresnata normalno bilo da pojavi kako sinjak (podmrznuvanje) vo vnatresnata. Ne sum proveril dali ima taka kaj mene.. ova ako e zvuk za toa kazate vie https://streamable.com/uvdzvw
Prethodno gi objaviv i ovie pukanja
Pocnuva da me iritiraa zvucive

I drugo perkata koga se vrti za da duva pravo krcka, a za nadolu ne. Normalno e to za vas? Zboruvav i so montazerot ama sakav i ovde mislenje od poupatenite i so care da se bara.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Majstorot so mi ja mestese klimata veli deka koga vo defrost ladniot freon kruzi vo vnatresnata normalno bilo da pojavi kako sinjak (podmrznuvanje) vo vnatresnata. Ne sum proveril dali ima taka kaj mene.. ova ako e zvuk za toa kazate vie https://streamable.com/uvdzvw
Prethodno gi objaviv i ovie pukanja
Pocnuva da me iritiraa zvucive

I drugo perkata koga se vrti za da duva pravo krcka, a za nadolu ne. Normalno e to za vas? Zboruvav i so montazerot ama sakav i ovde mislenje od poupatenite i so care da se bara.
Многу гласно бе ова, да те штрекни дури.... или лажи снимкава па....

Вакво крцкање е очекувано при дефрости е сеа дали потивко или погласно зависи од повеќе услови... пример квалитетот на пластикага која е користена за внатрешната единица, дизајнот и квалитетот на самата изработката на внатрешната единица но и оптеретеноста на уредот...
Кај мене имам забележано кога не е оптеретена дефростите поминуваат комплетно бесшумно на внатрешната единица... а кога е повеќе оптеретена и ќе крцне пластиката еднаш-двапати и плус се слуша шуштење 2-3 минути од внатрешната единица.

Од вентилаторот или од перките за насочување на воздухот не треба да има никакви крцкања или зуења....
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.018
Majstorot so mi ja mestese klimata veli deka koga vo defrost ladniot freon kruzi vo vnatresnata normalno bilo da pojavi kako sinjak (podmrznuvanje) vo vnatresnata. Ne sum proveril dali ima taka kaj mene.. ova ako e zvuk za toa kazate vie https://streamable.com/uvdzvw
Prethodno gi objaviv i ovie pukanja
Pocnuva da me iritiraa zvucive

I drugo perkata koga se vrti za da duva pravo krcka, a za nadolu ne. Normalno e to za vas? Zboruvav i so montazerot ama sakav i ovde mislenje od poupatenite i so care da se bara.
Хммм,најубаво некој што исто има Soyal да ти каже. Јас не сум "импресиониран" од звучниве ефекти! Шуштење да,ама овој метален звук при дефрост ме чуди.
Исто и перката пука саглам јако(по тоа што може да проценам од снимката).
Од вентилаторот или од перките за насочување на воздухот не треба да има никакви крцкања или зуења....
@zlatko_ti412 перката може да крцка,тоа не е чудно.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
@zlatko_ti412 перката може да крцка,тоа не е чудно.
Да крцка? Можам да сватам ако се слуша тивко зуење од моторчињата што ги вртат перките ако се добижиш блиску со увото до внатрешната единица.
Ама тоа не треба да се слуша на оддалеченост поголема од 1метар.
Недај боже па онака да крцка и да ја оставиш на swing да врти горе долу лево десно. Хах ко пинг-понг некој да игра во собата.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Majstorot so mi ja mestese klimata veli deka koga vo defrost ladniot freon kruzi vo vnatresnata normalno bilo da pojavi kako sinjak (podmrznuvanje) vo vnatresnata. Ne sum proveril dali ima taka kaj mene.. ova ako e zvuk za toa kazate vie https://streamable.com/uvdzvw
Prethodno gi objaviv i ovie pukanja
Pocnuva da me iritiraa zvucive

I drugo perkata koga se vrti za da duva pravo krcka, a za nadolu ne. Normalno e to za vas? Zboruvav i so montazerot ama sakav i ovde mislenje od poupatenite i so care da se bara.
Ako zvukot e od dvizenjeto na perkata, nema vrska togas so defrostot.
Neka dojde monterot da vidi sto e.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.018
Да крцка? Можам да сватам ако се слуша тивко зуење од моторчињата што ги вртат перките ако се добижиш блиску со увото до внатрешната единица.
Ама тоа не треба да се слуша на оддалеченост поголема од 1метар.
Недај боже па онака да крцка и да ја оставиш на swing да врти горе долу лево десно. Хах ко пинг-понг некој да игра во собата.
Хах :) за горниот случај дефинитивно не е да ја пуштиш на свинг.
Ама ќе ти кажам право на стари клими не се слуша моторот за перката! Тамам работа на поновиве... Струењето на воздухот е сокогаш погласно од тоа моторче.
Второ,тие перки се предвидени за вадење(би требало и на ЛН да е исто), и се малку флексибилни. Сум вадел,знам. Така да не е чудно ако ја пуштиш климата да крцне неколку пати додека се прилагоди на температурата на издувот.
Ама да пука.... дефинитивно не. Едино што ми текнува е да провери дали е наместена правилно.
@technoboy ете баш уз муабет ми текна,провери дали перката лежи убаво?! Стај ја да се движи(климата само на вентилатор) и исклучи ја од штекер! Перката ќе остане отворена и ќе можеш визуелно да провериш дали лежи убаво!
(Ја би ти ја кажал и да ја извадиш за подобра инспекција и пак да ја ставиш,ама оти со нова клима под гаранција си,а може и несакаш да чепкаш вакви работи... само визуелно пробај)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom