Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Прегледај го приврзокот 257908
прво се слагам дека Сузуми е една одлична клима докажан квалитет и ги оправдува средствата кои ќе се вложат во оваа не баш евтина клима..... десетина ако не, оно барем 5-6 членови на форумов ја имаат и се задоволни некои и презадоволни....
Но искрено има некои ситуации (квадратури и познатите ладни зими во БТ) кога јас на пример не би знаел што да му советувам... Во ваков еден пример искрено не би знаел што да советувам ни најблизок ... 30 квадрати многу за 3,5ка малку за 5,5ка (ќе дува прејако)... + Битола, како самиот рече непредвидливи зими. така да....
Погледни го сега лепи Еуровентот на Сузуми (по ознаките мислам дека е таа, ако не мое извинување како и за погрешно тумачење)... но погледни и објасни му дека можно во период на оние познати зими во БТ и со температури пониски од -7*С да му треба и додатно грејно тело!? Повторно ќе кажам некои зими ич (како минатата и предминатата), но некои и со поларни температури добри две-ти недели! Или се лажам...!? Колку дава Сузуми RAS13 на -7? .... ОК можеби нискиот таван е тука предност, можеби има и изолација и PVC прозори со т-пан сезонски ... но сепак потребите му се 24*Ц, а тие секако ќе ги очекува и на пониски од -7... затоа внимателно со предлозите најубав.
амандман!.... Дени ме прочита што сакав да кажам! ;) Парапетна.
Во грешка дел гледаш на ЕВ, ова е претпоставувам мултисплит не е сплит систем, еве колку дава сузуми 13ка
1593947570814.png
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Во грешка дел гледаш на ЕВ, ова е претпоставувам мултисплит не е сплит систем, еве колку дава сузуми 13ка
Прегледај го приврзокот 257914
ДА. видов...едноставно на твојата табела требаше да погледнам (ова е еуровентот на Сузуми) ... но и ова не менува многу за ниски температури за греење 30 квадрати куќа, БТ (битолски зими!?) на -10 .... Пак ќе кажам ваква ситуација ми изгледа: 3,5ка е преслаба 5,5ка прејака..!? Можеби Сузуми + Смедеревац од нула до 10-тина дена во годината...ДА.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Еве и некои + инфо, пвц дограма имам, станува збор за тзв. лепенка куќа не е отворена, изолација немам но сум во план внатрешна да ставам, само оваа година најверојатно нема да има. Парапетната единица ќе е предизвик да ја испланирам поради просторот, собата е 3 на 10 вагон стил. Инаку смедеревацот нема да го тргнам за секој случај и така ќе имам и дрва при рака за вториот спрат. Имам и панел ама ако се случат поларните зими, панелот не помага, панелот е за еден месец пред и после грејна сезона. Но би сакал идните години да преминам на струја, (3-4 кубици дрва) би имал во секое време ако не друго за камин атмосфера и носталгија одвреме на време.
Ako sakas parapetna/konzolna inverter klima tie se malku poskapi e sega ako ne ti e problem budzetot togas ovaa parapetna konzolna inverter klima


Ako sakas poevtina parapetna konzolna togas odi so kineska klima 5.5kw

 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Парапетна да, но не од Грее. Вујко ми ја има за обична соба од 25 м2 и не бил воопшто задоволен. Не го прашав зошто како, на гости ми беше. А човекот мести клими 17 години. За Амбер и Фери рече дека се добри.
Народ многу се фали од 5.5 (значи убаво пишав и пак пишувам 5.5) KW парапетна Грее. Не е важно која марка е, важно е да е 5.5 или нагоре.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
Народ многу се фали од 5.5 (значи убаво пишав и пак пишувам 5.5) KW парапетна Грее. Не е важно која марка е, важно е да е 5.5 или нагоре.
Па и јас велам 5.5 kw парапетна одлично ќе го топли и релативно економично, но само да не е Gree.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Немав размислувано за парапетна ама дека дадовте совети ќе разгледам и тоа. Само основна информација дали и надворешната единица за парапетната треба да се наоѓа долу (то ќе биди deal breaker од старт)?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Немав размислувано за парапетна ама дека дадовте совети ќе разгледам и тоа. Само основна информација дали и надворешната единица за парапетната треба да се наоѓа долу (то ќе биди deal breaker од старт)?
Parapetna/konzolna inverter klima vnatresnata edinica se montira vo dolna zona 5 do 10cm podignata od podot dodeka nadvoresnata edinica se montira gore nemora nadvoresnata edinica da e vo dolna zona.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Во грешка дел гледаш на ЕВ, ова е претпоставувам мултисплит не е сплит систем, еве колку дава сузуми 13ка
Прегледај го приврзокот 257914
Ne mi e jasno za 52000 den, čitaj dva haier ili lomo so montaža, dobivam samo japonsko ime, nekoj filter plus i nadež deka možebi nikogaš nema da se rasipe. Ne gledam deka podobro će zagreva od ovie dve poedinečno, a ne pak od dvete zaedno ....
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Лаги и манипулации од фирмата Паксон
На Пониската цена залепено Поскапа цена -СРАМОТА,БРУКИ


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Немав размислувано за парапетна ама дека дадовте совети ќе разгледам и тоа. Само основна информација дали и надворешната единица за парапетната треба да се наоѓа долу (то ќе биди deal breaker од старт)?
Висинската разлика меѓу внатрешната и надворешната единица може да биде до 10 метри. Значи дека надворешната воопшто не мора да е на иста висина со внатрешната.
 
Член од
27 јуни 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Здраво, имам проблем со домашната клима ако може помош и дали има некој слични искуства.
Клима - Ariston - Inverter.
Ја уклучувам по 15сек ми се појавува Е3, воопшто не почнува да работи,
фала ви однапред.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
Здраво, имам проблем со домашната клима ако може помош и дали има некој слични искуства.
Клима - Ariston - Inverter.
Ја уклучувам по 15сек ми се појавува Е3, воопшто не почнува да работи,
фала ви однапред.
Најверојатно моторот (еден од моторите) има дефект. Јави се кај сервисот кој што ја одржува или кај некој друг клима сервис.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom