Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.627
Поени од реакции
10.282
Нешто некој за загадувањево да бекне?
Посебно тие што "комшии ги труеја",а они демек еколошки се грееле?
Еве ни ветар ни бутур,ќумбињата(и кај мене) пукаат. Нешто слабо загадувањево а?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Кои ќумбиња пукаат? Надвор језда има снег ама доста над 0 беше. Мицубишиво држеше околи 721W вчера.

Не е само што залади еден ден туку и објектите имаа акумулирано многу топлина од претходниве денови. Ништо не е замрзнато. Нормално затоа што е топло.

Тоа што има снег не значи дека е ладно. Згора на тоа снег и дожд (кога долго врне и обилно) ги собираат ѓубрињата и ги лепат за земја, а после во канализација си одат.

Инаку труење си имаш од ќумбиња секојдневно, ама сепак сме Април и од едно трупче и еден ден не се осеќа исто како 50 трупчиња и 50 денови едно по друго. Си се труеме, да.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Точно Стрелец не може никој, твоето ќумбе е најдобро, дефинитивно, ќумбе е стварно сега докажа. многу добар пост. никој не може ни со тебе ни со галичкава дефинитивно ни докажа на сите. ај сега отвори си галичка тема на форумов и пишувај си за ќумбињата. :aplauz: :aplauz:
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.907
Mnogu pofalni komentari ima na web stranata za klimava vkupno 5 komentari site zadovolni a evtina Klimata znaci ne e se do cenata nekogas i evtinoto iako e evtino e kvalitetno.
LINK
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Точно Стрелец не може никој, твоето ќумбе е најдобро, дефинитивно, ќумбе е стварно сега докажа. многу добар пост. никој не може ни со тебе ни со галичкава дефинитивно ни докажа на сите. ај сега отвори си галичка тема на форумов и пишувај си за ќумбињата. :aplauz: :aplauz:
Galicka, ama ne e polugalicka. Bravo za Strelec, gi otepa strucno.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
Каталог нов да не имаш од Gree.

Те молам за совет што да земам, Амбер 12 ка или Украун? Дали има голема разлика во потрошувачка на електрична енергија и перформанси?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
@strelec зошто не ми пишуваш ништо? Јас искрено го ценам твоето мислење.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Каталог нов да не имаш од Gree.

Те молам за совет што да земам, Амбер 12 ка или Украун? Дали има голема разлика во потрошувачка на електрична енергија и перформанси?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
ucrown i da sakas mislam deka nema veke na lager taka da amber, vo prevod dodeka se mislis se prodale ;)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Druze neznam koj pisuval ama cudno mi padna tolku evtin inverter da ima tolku pofalni zborovi jas iskreno izmegu Fuego i Tosot od Klimi mk bi go odbral Tosot eco bez greaci.
Зарем не гледаш какви ботови овде се задолжени да ги навлекуваат корисниците на тенок лед? И таму е исто.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
ucrown i da sakas mislam deka nema veke na lager taka da amber, vo prevod dodeka se mislis se prodale ;)
Мислење, споредба ми треба, инаку не ми е итно. Имам Ломо за пригревање и ладење до есен. Гледам дека човекот е упатен.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.907
Зарем не гледаш какви ботови овде се задолжени да ги навлекуваат корисниците на тенок лед? И таму е исто.
Zarem mislis deka komentarite za Fuego se lazni ( moze se neznam nemozam da tvrdam )
Vo vrska so tenkiot led mislam deka ovde na forum se pomalku ima luge sto lazno gi falat klimite opsto za sekoj brend.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Каталог нов да не имаш од Gree.

Те молам за совет што да земам, Амбер 12 ка или Украун? Дали има голема разлика во потрошувачка на електрична енергија и перформанси?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
Каталогот е во изработка, имаме дел од него Но не е завршен заради целава ситуација со вирусот, и сите кинески брендови каснат со каталозите зашто неработат месец/два.
Украун од годинава ке премине на R32, нов модел. но цената нема да биде таа која што беше за да си правите калкулации 40 или 50к.

Укроун на R410 кај нас беше за таа багателна цена од 70к смалена на 40к зашто беше донесен со заедничка порачка на голема количина со дилерите од соседните ни балкански држави(небитно кои се) и на таа голема количина се постигна цена која овде кај нас ви ја поклонивме, што небеше случај кај околните држави кои не ја намалива цената, само кај нас беше за 30к поефтина.
Затоа и не случајно ви беше кажано тука дека цената за Круната е поклон....кој зема зема, и може да си ја накриви капата...секакво мрчење е вон памет.
Од следната сезона цената на Укроун на R32 нема да биде 40к, ке биде многу поскапа како што си беше и порано околу 70к.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
Каталогот е во изработка, имаме дел од него Но не е завршен заради целава ситуација со вирусот, и сите кинески брендови каснат со каталозите зашто неработат месец/два.
Украун од годинава ке премине на R32, нов модел. но цената нема да биде таа која што беше за да си правите калкулации 40 или 50к.

Укроун на R410 кај нас беше за таа багателна цена од 70к смалена на 40к зашто беше донесен со заедничка порачка на голема количина со дилерите од соседните ни балкански држави(небитно кои се) и на таа голема количина се постигна цена која овде кај нас ви ја поклонивме, што небеше случај кај околните држави кои не ја намалива цената, само кај нас беше за 30к поефтина.
Затоа и не случајно ви беше кажано тука дека цената за Круната е поклон....кој зема зема, и може да си ја накриви капата...секакво мрчење е вон памет.
Од следната сезона цената на Укроун на R32 нема да биде 40к, ке биде многу поскапа како што си беше и порано околу 70к.
Значи да одам со Амбер 12ка за греење на 20 квадрати простор со ПВЦ и дебели камени ѕидови?

Дали има голема разлика во економичност помеѓу двете клими?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Значи да одам со Амбер 12ка за греење на 20 квадрати простор со ПВЦ и дебели камени ѕидови?

Дали има голема разлика во економичност помеѓу двете клими?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
Амбер12 е за 35~50м2 ако збориме за греење...до 7200W клима не ти треба за 20м2....тука ти треба Грее конзолната, G-Tech ili Fairy моделот.
Ја би идел на конзолната, евентуално ако немам место за монтажа на конзолоната би идел на G-Tech зашто е со двореден изменувач, лесно се чисти и расклопува...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom