Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
Zdravo

Mi treba sovet za klima za soba 15m2 neizolirana, vo plan e da se stavi pvc i izolacija. Budzet do 50,000. Me interesiraat Gree Amber 09, Ucrown, G-tech, Fujitsu 3.5kw i Daikin 3.5kw. Nesto sto bi mozelo da modulira, da ne ide on/off i da ne pravi cesti defrosti. Fala
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Zdravo

Mi treba sovet za klima za soba 15m2 neizolirana, vo plan e da se stavi pvc i izolacija. Budzet do 50,000. Me interesiraat Gree Amber 09, Ucrown, G-tech, Fujitsu 3.5kw i Daikin 3.5kw. Nesto sto bi mozelo da modulira, da ne ide on/off i da ne pravi cesti defrosti. Fala
So znam..3.5kw za 15 kvadrati da ne tera kako on/off celo vreme....???
 
Член од
24 октомври 2015
Мислења
28
Поени од реакции
65
nekoja 2.5kw vikas da gledam togas?
друже голема е разиката до стан и куќа,така да ако си стан и 1 дестоп компјутер ке грее на таа крадватура,така да објасни се за во каков објек е инертерот за да знаат постручните да ти предложат(скоро 2200 страни си прескокнал на темава,а на секоја трета е истиот муабет без навреда)
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Zdravo

Mi treba sovet za klima za soba 15m2 neizolirana, vo plan e da se stavi pvc i izolacija. Budzet do 50,000. Me interesiraat Gree Amber 09, Ucrown, G-tech, Fujitsu 3.5kw i Daikin 3.5kw. Nesto sto bi mozelo da modulira, da ne ide on/off i da ne pravi cesti defrosti. Fala
Тошиба бате ако имаш буџет. Сузуми плус. Е сега дали 2.5 или 3.5 види во салон со нив. Тоа ќе ти работи како треба. И дајкинот ќе ти брка работа за да не гаси и да си цепа. Али ја би тошиба
 
Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
se raboti za kuka

gledam ovaa gree amber e 09, jaka e za minusni temperaturi ali kako bi modulirala e prasanje

daikinot dobro moduliral, tivok bil ali na -7 dava 2.45kw, dali e toa dovolno ili ke treba da se dogreva

za fujitsu imam procitano dobri raboti ama toa za starite modeli llcc lmce

za toshiba ne znam nisto, ke razgledam
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Zdravo

Mi treba sovet za klima za soba 15m2 neizolirana, vo plan e da se stavi pvc i izolacija. Budzet do 50,000. Me interesiraat Gree Amber 09, Ucrown, G-tech, Fujitsu 3.5kw i Daikin 3.5kw. Nesto sto bi mozelo da modulira, da ne ide on/off i da ne pravi cesti defrosti. Fala
Можам само да ти кажам дека U Crown 12 не ги исполнува твоите услови. Нема да модулира, а чести, непотребни дефрости ќе прави.
За 15 квадрати 3,5KW е прејака. U Crown 9 кај нас не можеше да се најде. Барај нешто друго.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
За ова со модулацијата мислам и доста битно е да и ги погодиш подесувањата според просторот, па препорачувам малку да си поиграте и да тестирате за вашиот простор и вашиод модел.

Јас користам Хансол 3.5 во 17м2 соба со висина од 2.1м и имам чувство дека модулира 80% од времето. Според графиконите од Broadlink за потрошна на електрична енергија, би рекол дека се гаси навечер кога во собата нема провев и отворање врати, исто и околу пладне ако е сончев ден и сонце влегува преку прозорите.
Поставена на 26С и втора брзина (Medium-Low) претежно држи потрошна околу 500w ама кога е топло надвор и сонце влегува преку прозорите знае со саати да модулира на 350w, а најниско сум ја забечежал на 250w но при толку ниска модулација разиката на темературите при усис и издув беше само 6-7 степени.
Имам подетален пост 10тина страни поназад....

@Tonko1 Можеш да одиш со 2.5kw ако ставиш изолација, без изолација и ако сакаш потопличко да ти биде можеш и 3.5ка. Дечкиве од Грее нека ти препорачаат модел на ниво на Хансолот пошто повеќе го нема како Хансол па да си го вклучиш во калкулациите со буџетот......
 
Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
@Tonko1 Можеш да одиш со 2.5kw ако ставиш изолација, без изолација и ако сакаш потопличко да ти биде можеш и 3.5ка. Дечкиве од Грее нека ти препорачаат модел на ниво на Хансолот пошто повеќе го нема како Хансол па да си го вклучиш во калкулациите со буџетот......
Bi idel na 3.5kw za potoplo, posto ke bide za moite koi sega se great na drva. E sega sto bi bilo na nivo na Hansol od denesnive modeli?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Bi idel na 3.5kw za potoplo, posto ke bide za moite koi sega se great na drva. E sega sto bi bilo na nivo na Hansol od denesnive modeli?
Иста ситуација и кај мене. Лани ја користев за пригревање додека го распалат ќумбето....
Есеноска го фрлив ќумбето, Хансолот на 26С им го ставив и дење ноќе си тера еве 5ти месец без гасење!
Во собата е бања, кога ќе влезам се потам дека е ниско само 2.1м висина ама така сакаат инаку го бараа ќумбето назад :(

Еве графикон од потрошна во изминативе 24часа
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
se raboti za kuka

gledam ovaa gree amber e 09, jaka e za minusni temperaturi ali kako bi modulirala e prasanje

daikinot dobro moduliral, tivok bil ali na -7 dava 2.45kw, dali e toa dovolno ili ke treba da se dogreva

za fujitsu imam procitano dobri raboti ama toa za starite modeli llcc lmce

za toshiba ne znam nisto, ke razgledam
Ја имам даикин за слична квадратура. Модулацијата му е закон. Скоро никогаш не гаси, си дува речиси постојано, а за потрошувачка да не правиме муабет

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom