Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Abe ne znam. Vxhera od na rabota izlegov da odam malce da ja sledam montazata i od ko si zaminav, ne se privrativ od ko ja uklucija, a striko mi vo momentot ne e vo stanot, na pat zamina ke se vrati za 4 dena. Kolku jas shto vidov, vnatreshnata ima led sijalicki kako taa 5,5kata na R410 od moite. Sijalicka za On/Off, za rabota na kompresor i ushte edna sho zaborajv za sho sluzeshe. Display neznam dali ima za temperatura.
Mojava Haier tide nema display ima 4 led diodi edna za power edna za timer edna za rabota na kompresorot i edna za wi-fi
Kako i da e tundra i tide na Haier se edni od najdobrite inverteri na Haier.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Mojava Haier tide nema display ima 4 led diodi edna za power edna za timer edna za rabota na kompresorot i edna za wi-fi
Kako i da e tundra i tide na Haier se edni od najdobrite inverteri na Haier.
Haier Tundra e Entry level na Haier t.e. osnoven model, kliima na nivo na Gree Lomo LC. Provereno
Tide e uste podolu.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
So seta pochit drugar, ama da imashe klima koja shto e kvalitetna i mokna, namesto Gree, nemashe ushte na -5 da razgovarash za neekonomichnost ili neisplatlivost.
Koi vleznite modeli na japoncite.
Kako na primer kako tvoite mitsu Wn za 45karti ili kolku bea
Kako toshiba mirai
Ima eden kup
Aj ne zaebavaj kanacki napraveni vo cenata da im odgovorat na kinezite.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Не можеме да направиме некаква математика или да знаеме колку ќе троши една греалка и колку ќе биде повисока сметката. Има тука повеќе фактори, меѓу кои најважен е загубата на топлината (изолацијата). Ако една клима месечно троши 5000 денари, греалката ќе троши 15000 денари (да претпоставиме дека коефициентот кај климата е 3). Тука разликата е 10000 денари. Ако климата троши 2000 денари (добра изолација) разликата ќе биде само 4000 денари. Ваква разлика ќе има во студената сезона (нека биде 3 месеци) останатиот дел од сезоната потрошувачката е мала. За 3 месеци (во вториот случај, добра изолација) разликата е 12000 денари (200€) на годишно ниво. 1300€ се враќаат за 6,5 години.

Ова е само релативна пресметка.Секој простор, секоја клима и секоја грејна сезона си има свои карактеристики.
Muabetot e koga ke se vrati investicijata vo konkretniot slucaj so dve montirani Daisekai na sekoj sprat po 1,so golemina od 65-70 kv2,vo kuka.trba da zemime obzir deka toa e kuka i deka taja kuka ima min,godisna potrosuvacka na sprat od 8.000kwa a i poveke toplina,sto za vo Bitola ke potrosi ,bez razlika i kolkava izolacija da ima ,sem ako ne e pasivna kuka.
Matematikata bi izlegla vaka.

8000 kw / 4,5 SKOP = 1770 kw ke potosi klimata
8000kw - 1770kw =6230 kw x 4.5 den.prosecna cena = 28.000,00denari godisna zasteda
2800 x 3 godini = 81000,00 denari
DAISEKAI ili LN bi se vratile za 3 godini ili nekoj drug hiper inverter vo taa cenovna klasa.
Znaci so ova sakame da go iskoristime do maksimum potencijalot na evtino vneseni kw toplina,a razlikata ke ja dopolnime so dodatno grejno telo od 1/1 COP,a ne da ja rabotime so 200-300w min
Апсолутно се согласувам,а посебно што на форумов луѓе се фалат дека климата им вади просек од 400w/h.
Значи простор со топлотни потреби ~1.5kw мање-више за нашава клима!
Треба човек да е луд да купи скапа клима за тој простор! Не заради парите што ќе треба 7-8 години да ги врати(а,ако рикне климата никогаш!),туку заради комфорот од кој се откажува.Не е исто радијативно греење и дување.
Pa normalno treba da e lud.
I jas ne bi preporacal ekstra model na klina za 15-20 m2,vrven model,pa nitu bi preporacal klima ured za vo spalna,ilili detska,so golemina do 10m2,no ako se ima moznost kako vo gore navedeniot slucaj da se samo dogreva detskata,a spalanata i i taka nema potreba poveke od 17-18C bar za mene,sem isklucoci nekoj da sakaat na toplo za spijanje.
Ova proizleguva deka kolku pogolem prostorot,pobrzo se vraka investicijata vo inverterot.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Muabetot e koga ke se vrati investicijata vo konkretniot slucaj so dve montirani Daisekai na sekoj sprat po 1,so golemina od 65-70 kv2,vo kuka.trba da zemime obzir deka toa e kuka i deka taja kuka ima min,godisna potrosuvacka na sprat od 8.000kwa a i poveke toplina,sto za vo Bitola ke potrosi ,bez razlika i kolkava izolacija da ima ,sem ako ne e pasivna kuka.
Matematikata bi izlegla vaka.

8000 kw / 4,5 SKOP = 1770 kw ke potosi klimata
8000kw - 1770kw =6230 kw x 4.5 den.prosecna cena = 28.000,00denari godisna zasteda
2800 x 3 godini = 81000,00 denari
DAISEKAI ili LN bi se vratile za 3 godini ili nekoj drug hiper inverter vo taa cenovna klasa.
Znaci so ova sakame da go iskoristime do maksimum potencijalot na evtino vneseni kw toplina,a razlikata ke ja dopolnime so dodatno grejno telo od 1/1 COP,a ne da ja rabotime so 200-300w min

Pa normalno treba da e lud.
I jas ne bi preporacal ekstra model na klina za 15-20 m2,vrven model,pa nitu bi preporacal klima ured za vo spalna,ilili detska,so golemina do 10m2,no ako se ima moznost kako vo gore navedeniot slucaj da se samo dogreva detskata,a spalanata i i taka nema potreba poveke od 17-18C bar za mene,sem isklucoci nekoj da sakaat na toplo za spijanje.
Ova proizleguva deka kolku pogolem prostorot,pobrzo se vraka investicijata vo inverterot.
Kakov COP 4.5 baras vo Bitola, mozebi ako sedis na 16C.
Smetaj deka site baraat, koi se greele na drva, min 25C-26C, COP vo toj slucaj e pod 3, na poniski temperaturi duri COP 2.
Niedna klima so cena od 800evra nagore ( 3.5kw ), nemoze da ja opravda investicijata.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Kakov COP 4.5 baras vo Bitola, mozebi ako sedis na 16C.
Smetaj deka site baraat, koi se greele na drva, min 25C-26C, COP vo toj slucaj e pod 3, na poniski temperaturi duri COP 2.
Niedna klima so cena od 800evra nagore ( 3.5kw ), nemoze da ja opravda investicijata.
dokazi ,demantiraj go ona pogore,rekova ako maksimalno ja iskoristime,a ne so 200-300 w da ja rabotime
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Muabetot e koga ke se vrati investicijata vo konkretniot slucaj so dve montirani Daisekai na sekoj sprat po 1,so golemina od 65-70 kv2,vo kuka.trba da zemime obzir deka toa e kuka i deka taja kuka ima min,godisna potrosuvacka na sprat od 8.000kwa a i poveke toplina,sto za vo Bitola ke potrosi ,bez razlika i kolkava izolacija da ima ,sem ako ne e pasivna kuka.
Matematikata bi izlegla vaka.

8000 kw / 4,5 SKOP = 1770 kw ke potosi klimata
8000kw - 1770kw =6230 kw x 4.5 den.prosecna cena = 28.000,00denari godisna zasteda
2800 x 3 godini = 81000,00 denari
DAISEKAI ili LN bi se vratile za 3 godini ili nekoj drug hiper inverter vo taa cenovna klasa.
Znaci so ova sakame da go iskoristime do maksimum potencijalot na evtino vneseni kw toplina,a razlikata ke ja dopolnime so dodatno grejno telo od 1/1 COP,a ne da ja rabotime so 200-300w min

Pa normalno treba da e lud.
I jas ne bi preporacal ekstra model na klina za 15-20 m2,vrven model,pa nitu bi preporacal klima ured za vo spalna,ilili detska,so golemina do 10m2,no ako se ima moznost kako vo gore navedeniot slucaj da se samo dogreva detskata,a spalanata i i taka nema potreba poveke od 17-18C bar za mene,sem isklucoci nekoj da sakaat na toplo za spijanje.
Ova proizleguva deka kolku pogolem prostorot,pobrzo se vraka investicijata vo inverterot.
Klima za 40m2 kako ke ja iskoristis vo 70m2 mozes samo kompresorot da go frlis za brzo isto i vnatresniot ventilator pusten na maksimum fan celo vreme.

TOSHIBA RAS B16N3KVP-E
Инвертор за помештенија до 37м2
heat 0.65 - 5.5 - 6.6 kW моштност
heat 0.14 - 1.37 - 2.05 kW консумација
SCOP 4.60
cool 0.65 - 4.5 - 5.0 kW моштност
cool 0.17 - 1.3 - 1.75 kW консумација
SEER 7.30
Gledas kako fino bugarite si gi pisat m2 kaj sekoja klima

Ednas imam mislam pisano sto veli eden monter sto go znam
Kupuvaat edna pojaka klima za poveke prostorii da great i od sustenjeto na klimata pustena na maksimum fan-TELEVIZIJA NEMOZAT DA GLEDAAT( mozat da gledaat a nemozat nisto da slusnat)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ti napisa vo matematikite COP 4.5
Daj preporacaj klima so COP 4.5 na -10C, vnatresna temperatura 25C
jas so temperatura 25c se ladam vo leto ,a vo zima max 22-23 ne mozama da izdrzam na 25 zesko mi e
Автоматски споено мислење:

Nitu SCOP ke izvadi 4.5
e kolku ti go procenuvas SKOP vo Bitola ,na Daiseikai e 5,1 jas zato so rezerva go staviv 4,5
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
jas so temperatura 25c se ladam vo leto ,a vo zima max 22-23 ne mozama da izdrzam na 25 zesko mi e
Автоматски споено мислење:


e kolku ti go procenuvas SKOP vo Bitola ,na Daiseikai e 5,1 jas zato so rezerva go staviv 4,5
Za Bitola nema da e poveke od 2.5 -3.0
 

Kajgana Shop

На врв Bottom