Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Imam pisuvano odamna za Vehz koja e zubadan tehnologija (Flash Injection)citaj EVI tehnolgija ( Enhanced Vapor Injection), kade imame direktno vbrizguvanje na razladen gas vo samiot cilindar na kompresorot sto mu se ovozmozuva negovo ladenje na mnogu niski temperaturi taka da moze korektno da raboti na mnogu niski temperatruri, itn, itn, itn,.....

Za Amberot ne znam ama pretpostavuvam deka ne e EVI,

Vo sekoj slucaj mislam deka se koncepciski razliciti
Amberot e so dva EXV(pokazana e slika), two-stage kompresor i ima Interkuler pa sledi...EVI tehnologija e, ili nekoja verzija na toa, no sepak ima dvojna entalpija, a interkulerot go vrsi ladenjeto na kompresorot.
Slicna ili ista izvedba e i kaj UCrown samo sto freonot e drug.
Автоматски споено мислење:

Многу бе Амберов потрошувачка од 3000 и кусуро вати, па макар и на почетна од 12 степени.
Ако максималната температура на издув што ја имаат климиве е околу 60 степени излегува дека работи со цоп минус 2.
Многу ко за клима декларирана на А+++.
COP ili energetska klasa se merat na usisna temperatura od 20c a ne u nenormalni uslovi usis 10c ili 12c i slab napon.
Vo ista situacija so 10 na usis ke mu trebaat barem 3 Tundri18 da stavi zasto ke se kilavat i 1kw da povlecat so usis od 10~12c.
Vo uslovi 12 vnatresna ni MitsuFH nema da drzi prosek nad 1kw...opis za takva situacija imas ovde. Zatoa e i prodadena.
 
Последно уредено:

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Добра клима до 35.000?да загрева до 40 квадрати.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Тие што имате Грее Хансол дали на фан спеедот ви работи вака како да вергла и не може да забрза да дува?

Пријател купил Хансол па ме викна да видам шо е работава шо фуфка, како да вергла да сака да качи фан спеед ама не качува.
Погледнете го видеото и кажете дали е нормално?




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Тие што имате Грее Хансол дали на фан спеедот ви работи вака како да вергла и не може да забрза да дува?

Пријател купил Хансол па ме викна да видам шо е работава шо фуфка, како да вергла да сака да качи фан спеед ама не качува.
Погледнете го видеото и кажете дали е нормално?




Sent from my iPhone using Tapatalk
Проверете да не има фолија или слично внатре. Ова звучи како да се мачи да усиса воздух
Иначе не е нормално ова.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.119
Поени од реакции
4.896
Член од
29 август 2008
Мислења
5.195
Поени од реакции
3.578
Тие што имате Грее Хансол дали на фан спеедот ви работи вака како да вергла и не може да забрза да дува?

Пријател купил Хансол па ме викна да видам шо е работава шо фуфка, како да вергла да сака да качи фан спеед ама не качува.
Погледнете го видеото и кажете дали е нормално?




Sent from my iPhone using Tapatalk
Daj uste nekoj detal....sega e montirana.?od koga e zvukot....otvorete kapak(svetnete vnatre) videte filteri...dane ima nesto usisano vnatre na turbina.....
Автоматски споено мислење:

Добра клима до 35.000?да загрева до 40 квадрати.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Slabo informacii imas daj uste nekoj detal...pada moze nesto dase pomogne.!
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Тие што имате Грее Хансол дали на фан спеедот ви работи вака како да вергла и не може да забрза да дува?

Пријател купил Хансол па ме викна да видам шо е работава шо фуфка, како да вергла да сака да качи фан спеед ама не качува.
Погледнете го видеото и кажете дали е нормално?




Sent from my iPhone using Tapatalk
Osven sho e dosta buchna vnatreshnata vakov zvuk kaj mene nema.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Zdravo, Gree Fairy lclh ima li nadvoresen senzor za merenje temp?
Vtoro prasanje elkiceto mi se mota po glava deka e stetno nesto ili nema vrska?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Пример калорифер од 1000w при нормален напон 220

1000=220* X ....X e kolku?...4,54 или 1000/220

и кога напонот е 170V
1000=170*Y....Y e 1000/170=5,9

А vtoriot so niskiok napon ke plati i povisoka smetka za struja.

кај калориферот отпорот е секогаш фиксен па оттука моќноста дирекно ќе зависи од напонот,

-поголем напон а фиксен отпор поголема струја и излезна моќност,

-помал напон а фиксен отпор помала струја и излезна моќност,

како ќе плати поголема сметка кога повлекува помала моќност од мрежа?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Осигурувачите се 16А, зарем не прегоруваат тие ако повлече 21А?
Ima situacija ako postepeno se zgolemuva amperazata,a posebno kaj avtomatskite osiguraci od 0,1A na sekoj 5-10 min mozi da izdrzi i preku 20A ,iskluzuva na baza bimetal i na ova ladno vreme da ne zagree dovolno taka da iako e 16A mozi da prense struja i preku 20A,nego opasnosta ne e vo toa tuku vo provodnikot -KABLITE da ako e 3 x2,5 toj e predviden do 16 amperi ,3x1,5 e 10A i t.n ,pa sega i ako e i pogolema dozina i dopolnitelen pad na napon.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom