Најекономично греење (затоплување)

Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Kolega za prekinite na struja denovive dobil info deka pravele procenka deka okolu 8000 inverteri godinava se namesteni vo sk, navodno kupeni so subvenciite Golem del se po stanovi novogradbi a sekako i stari koi se otkazale od BEG i poradi toa dodatno se optovarila mrezata na ovie minusni T...
Sve ova so rezerva go zemam ako nekoj ima poveke info neka spodeli..!?
Za nisto nikad strategija da se nemalo... Sekogas sve obratno..Prvo potrosaci napuni posle pojacuvaj infrastruktura i potencijal..
Subvencioniranje prvo peleti i pecki pa sega klimi i na kraj izgleda ke im tekne za ona najvaznoto i najdolgotrajnoto sto trebase najprvo a toa e izolacijata..
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
https://streamable.com/a5bj7

Овој звук се слуша скоро константно на надворешната единица.
Mozda e banalen moment kao labav straf (ja imav takov slucaj so mojata GV eden bon platena) zasto koga ke ja drzis so rakata ublazuva zvukot ama ke mora da se otvori i proveri! Ako e pod garancija vikaj gi odma! Ako e istecena garancijata pak vikaj gi odma! Ke se najdat "iskusni" mehanicarcinja so ke ti kazat dijagnoza po zvuk koja zavrsuva so zborovite "slusaj so ti kazuvam" i "garant" ama kako i da go vrtis na kraj ke mora da se izvadi kapakot i da se ustanovi...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.934
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Отсекогаш тврдев дека електро енергетскиот систем во МК не е кадарен да го издржи ова.

За почеток треба да се земе во обзир дека еден блок од РЕК работи специјално за Скопје.
Истиот тој блок безмилосно ги труе Битолчани пошто работи на лигнит. Енергенс кој е исфрлен во Европа. Освен во Македонија и Босна.

Епилог од ова ќе биде уште позасилена потрошувачка на дрва.
Никој нема да толерира нестабилна мрежа среде зима ако одбрал да се грее на клима.

Во изолиран стан имаш 30 мин. грејс период после снемување. Во куќа 10 минути.
После ова просторот се претвора во фрижидер.

Оваа влада мора да се растрча и да земе пари од ЕУ за субвенционирање на PVC дограма и изолација, фотоволтаици и соларни панели за топла вода.
А не некое, да простите, ку*ле да ми тврди дека е поисплатливо и попрактично да користи проточно од 18kW.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
"Ова?"

Ова е јас со 24кв електричен котел сум на две клими со по 1кв.

Ова е јас со котел од 18кв за деловен простор сум на 3 клими со 3кв.

Ова е пријатели со 12кв панелни греалки, се на 2 инвертера со 2кв.

Ова е куќата до мене со 7 кубика, на еден инвертер со 1кв.

Ова е решението.

Само околу мене има преку 30-40кв ослободено од мрежата. И од пик моќност од термостат преминато на мазна крива на употреба на моќност. 30-40кв се 20-30 стана како ништо да се греат на инвертер. А и се греат. Преминаа од котлите приватни електрични.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Kolega za prekinite na struja denovive dobil info deka pravele procenka deka okolu 8000 inverteri godinava se namesteni vo sk, navodno kupeni so subvenciite Golem del se po stanovi novogradbi a sekako i stari koi se otkazale od BEG i poradi toa dodatno se optovarila mrezata na ovie minusni T...
Sve ova so rezerva go zemam ako nekoj ima poveke info neka spodeli..!?
Za nisto nikad strategija da se nemalo... Sekogas sve obratno..Prvo potrosaci napuni posle pojacuvaj infrastruktura i potencijal..
Subvencioniranje prvo peleti i pecki pa sega klimi i na kraj izgleda ke im tekne za ona najvaznoto i najdolgotrajnoto sto trebase najprvo a toa e izolacijata..
Mislam deka ova ke bide izgovor za pokacuvajne na cenata na strujata tamu od 01.07.2020 so izgovor od evn deka treba da ja prosirat i pojacaat mrezata za da na zimo nema ispadi...a ke kazat toa e 25miljoni €
Sega ke forsiraat da prefrlat povejke na inverteri na Tp.i potoa cenata Up.!
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
"Ова?"

Ова е јас со 24кв електричен котел сум на две клими со по 1кв.

Ова е јас со котел од 18кв за деловен простор сум на 3 клими со 3кв.

Ова е пријатели со 12кв панелни греалки, се на 2 инвертера со 2кв.

Ова е куќата до мене со 7 кубика, на еден инвертер со 1кв.

Ова е решението.

Само околу мене има преку 30-40кв ослободено од мрежата. И од пик моќност од термостат преминато на мазна крива на употреба на моќност. 30-40кв се 20-30 стана како ништо да се греат на инвертер. А и се греат. Преминаа од котлите приватни електрични.
Мило ми е што се уклучи во темава. Знаев дека ќе те дирне :)

На прсти од една рака можеш да наброиш колку користат парно на струја и ќе ти останат прсти. Друга „прича“ е какво оптеретување претставува електромотор за мрежата а какво греач.
Што знае македонец што е реактивно, што активно, што е јалова струја, што е компензатор за јалова струја, што е испад на мрежа и заради што се деси, што е увоз а што извоз и што е Максиграф во деловен објект.

Битно нека везе климата. Кога ќе „искочи“ далновод криви ќе бидат французите...
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ama imas i ko kaj mene po komsiluk na primer 6 baraki stanaa 64 stana. Vo izminative 5 god okolu 10 kukji stanaa zgradi i toa ne zastanuva.. Go podrzuvam najekonomicnoto ni od temava greenje so inverter ama ne ako treba da gi potepame bitolcani ili bilo koj drug..
Ova ti e mnogu biten moment i nikogash ne sum go razmislil ova brat. Mora da se zeme ovaa varijabla predvid. Edna kukja stanuva 40 stana, toa samo po sebe e ogromno optovaruvanje za elektrichnata mreza. Ne se krivi inverterite, toa e spas za edna drzava kako nas, kriva e normalno drzavata shto ima zaboraveno shto znaci toa investiranje za podobruvanje na opshtiot zivot na gragjanite. Samo vo banana drzava kako nashata se pravi vakov muabet za mrezata deka bila slaba, a 400 milioni evra kicheraj vi nachukaa sred Skopje so gips kartoni za barok. Ne se krivi inverterite. Kriva e drzavata sho od doma nosev elektrichen panel pred mesec dena koga lezea zena mi i deteto na detsko tuka vo Ohrid zoshto klimata vo sobata ne im raboteshe zoshto dalinskoto ne znaele kaj im e. Panelot moj e 3kw i buvtashe vo 15 kvadrati soba, klimata znaeme kolku ke trosheshe. Kriva e drzavata sho kaj i da vlezes, vo koja i da vlezes kancelarija po bolnicive sega buvtaat kvarcnite i elekteichnite paneli na najjako zasho normalno na sestrite im e ladno. I milion drugi raboti ima da se nabrojat. Mnogu me frustrira ovaa tema. Za 2 meseci mozat da se reshat najgolemite problemi vo drzavava, ama na nikoj ne mu e gajle i zato ke se deshavaat vakvi sramotilaci i ke snemuva struja vo GLAVNIOV GRAD!!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.292
"Ова?"

Ова е јас со 24кв електричен котел сум на две клими со по 1кв.

Ова е јас со котел од 18кв за деловен простор сум на 3 клими со 3кв.

Ова е пријатели со 12кв панелни греалки, се на 2 инвертера со 2кв.

Ова е куќата до мене со 7 кубика, на еден инвертер со 1кв.

Ова е решението.

Само околу мене има преку 30-40кв ослободено од мрежата. И од пик моќност од термостат преминато на мазна крива на употреба на моќност. 30-40кв се 20-30 стана како ништо да се греат на инвертер. А и се греат. Преминаа од котлите приватни електрични.
"Ова" е Македонија (или за некои НОМ), земја каде 40% од струјата се увезува.
Тоа што вие сте ослободиле 30-40kw не менува ништо,и 30-40MW да бидат пак е недоволно! Пеглањето на напонот е наш најмал проблем,хидроцентралите за тоа постојат... Џабе е се кога половина од струјата иде од надвор.
А и да не кобам,ама цената се држи вештачки на ова ниво(нели глумиме социјална држава т.е. купуваме гласови).Допрва ни идат заебанции со струјата.И за ова проблемот е системски и децениски... во случај некој да се надева,чудо нема да има.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Мило ми е што се уклучи во темава. Знаев дека ќе те дирне :)

На прсти од една рака можеш да наброиш колку користат парно на струја и ќе ти останат прсти. Друга „прича“ е какво оптеретување претставува електромотор за мрежата а какво греач.
Што знае македонец што е реактивно, што активно, што е јалова струја, што е компензатор за јалова струја, што е испад на мрежа и заради што се деси, што е увоз а што извоз и што е Максиграф во деловен објект.

Битно нека везе климата. Кога ќе „искочи“ далновод криви ќе бидат французите...
Најбитно е да везе климата. Тоа е тоа што јас можам да го направам како најеколошко и за мене и за мрежата и за планетава.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
За поекономично (па и поефикасно) греење на купатило (нормално во стан без централно или во куќа), кои се препорачуваат? Онаа стандардна греалка како што сме имале од времето со метална чинија и греач пред неа,
Obicna.jpg

некоја кварцна греалка
Kvarcna.jpg

или едни последниве години што ги промовираат, личат на мали клими.
Zidna.jpg

Оти од 1.5-2 киловати пак не се малку за греење.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom