Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Budzet do 500 evra, zgradata e nova, nema nadvoresni zidovi.
Ne moze da nema nadvoresni zidovi, mora da ima imash prozori.
So toj budget valjda Gree Fairy 3.5 ti e najdobar izbor, 5.5ka e mn golema za toj prostor i plus nema za tie pari 5.5ka.

Na - 7 ke dade nekoi 3kw sto za nov stan se dovolni za 30m2.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
imam izolacija stiropor 5sm vo kuka sum a za budzet ....... Nesto dobro ama ne skapo Da bide Da go zagree toj proctor mi prepotacaa vivax ama NZ kolku se dobri
Od vivax samo AERI e sega ako imas prostor najdobro parapetna konzolna inverter klima
Ako nemas mesto za parapetna konzolna inverter klima togas ovaa od vivax
Zavi se od budzetot imas i haier tundra za taa suma od 27.990.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Пиши им може и да им е грешка пишано во спецификации, пиши им на вацап ако е оргинал ќе ти пратат слика од IMEI код и iOS систем инаку имаш и од 600 долара а инаку ифоно 11ка кошта 490 долара тоа е реалната цена на изработка во кина а тоа што тебе некој ти го шиба за 1100 евра тоа е друг проблем капитализам па така е и со климите исто. Ако нешто се продава по 1500 долара во продавница не значи дека тоа навистина толку вреде. Ете на пример гледај ги шиоми далеку растурат и поголема технологија за помала цена измислија за разлика од тие мизерните ејпл кој повеќе се како маркетинг фирма. Али нема врска темата е за клими да не тенчеме битно истиот начин се тера и за климите исти принцип.

P.S: им пишав јас ми рекоа дека е оргинал
Оригинал ајфон со оперативен систем андроид :pos::pos:
 
Член од
5 ноември 2019
Мислења
11
Поени од реакции
16
Ако некој може да ми појасни зошто на некој клими има auto defrost а на некој не ? Или во случајов конкретно прашувам за Daikin Sensira FTXF50A ? Најверојатно таа ќе ја земам и FTXF35A...ама па некои поефтини клими имаат повеќе модули/settings...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ако некој може да ми појасни зошто на некој клими има auto defrost а на некој не ? Или во случајов конкретно прашувам за Daikin Sensira FTXF50A ? Најверојатно таа ќе ја земам и FTXF35A...ама па некои поефтини клими имаат повеќе модули/settings...
Kolu kosta ednata kolku drugata?
Bez montaza i bez WiFi FTXF35A na ICS kosta 36.680 za mizerni 2.48kw na -7C.
Ovde ke vi gi sobereat parite na 3,5kata koi ke gi dodadat na popustot za 5.5kata
Za pomalce pari mesto FTXF35A se zima Fairy3.5 koe ide so vgradeno WiFi i dava 3Kw na -10 a ne 2.48
So WiFi montaza FTXF35A ke kosta 44.580 a za taa cena imas U-Crown so WiFi i montaza
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Ако некој може да ми појасни зошто на некој клими има auto defrost а на некој не ? Или во случајов конкретно прашувам за Daikin Sensira FTXF50A ? Најверојатно таа ќе ја земам и FTXF35A...ама па некои поефтини клими имаат повеќе модули/settings...
За клима неможам да те советувам, тие што го имаат тои модел можат дадат коментар. Мојот совет климата треба да те грее нема да те греат тие WiFi/Displays/Филтри ваков таков тие маркетинг трикови.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
За клима неможам да те советувам, тие што го имаат тои модел можат дадат коментар. Мојот совет климата треба да те грее нема да те греат тие WiFi/Displays/Филтри ваков таков тие маркетинг трикови.
Kako sto nema da gi gree poveke Mitdsubishi LN od 90.000 so crven ili crn panel nego li so panelot od 80.k vo bela boja.
Isti kapaciteti imaat vo bilo koja boja da se...e sea ne sum moler i neznam dali crvenata boja e 10.000den poskapa od belata ;)
Ako nesto e kristalno jasno na temava tie sto zemaa Mitsubishi zemaa FH na R410 od 60k, a ja zemaa postarata varijanta na R410A za da ne plakjaat +500evra za dizajnot na vnatresnata i Panelot vo boja a poslaba nadvoresna :)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ако некој може да ми појасни зошто на некој клими има auto defrost а на некој не ? Или во случајов конкретно прашувам за Daikin Sensira FTXF50A ? Најверојатно таа ќе ја земам и FTXF35A...ама па некои поефтини клими имаат повеќе модули/settings...
Zemisi Ftxf50a. I Ucrown. 12 ka. Ke imas sto Da sporeduvas na zima.
Ucrown 12 e momentalno e zver za parite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom