Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Moite doma se great so 6m drva vo 30m2, kukja, drvata po cena od 2500mkd.

Klima od 20k nema da zgree, trust me.

Esapot na pazar i doma ne e ist.
Идеални корисници за парапетна 5кв монтирсна на местото од ќумбето. Инвестицијата ќе се исплати за само една ипол сезона.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
6 metri ti e onaka narodski inaku znaci 6 m3 ili 6 kubici drva i najverojatno misli na cela grejna sezona. Taman rabota 30 m2 da zagrevas so 6 kubni metri drva mesecno.
Taman rabota vikas, znaci 6m3 ako se za cela sezona ili 1m3 mesecno za 6 meseci grejna sezona(za Eurovent se 6,8 meseci ali aj ke skratime po naski)
Ovakva potrosnja ti u Bitola mozes da pistignes?
Mozes ama 10.000 evra treba da vlozis u sistem i izolacija...
So 6m3 cela sezona greenje samo u Gevgelija moze da pominat.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
6 metri ti e onaka narodski inaku znaci 6 m3 ili 6 kubici drva i najverojatno misli na cela grejna sezona. Taman rabota 30 m2 da zagrevas so 6 kubni metri drva mesecno.
6 метри = 6 метри просторни.
6 метри просторни не е исто со 6 метри кубни.
6 метри просторни = 4,2 метри кубни.
Автоматски споено мислење:

So 6m3 cela sezona greenje samo u Gevgelija moze da pominat.
Грешиш. Во Крива Паланка, без изолација, со лоши прозори, 30 м2, се поминува сезоната со 6 метри.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
6м3 ваљда наместо 6м....месечно по 6м3?
Да, 6м3, ама за цела сезона, се грее од 5пм до 10пм.

Или еве не било така, народски 6м :)

Да се дополнам дека без изолација, ок прозори и со отворен таван. Лошо знам.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
6 метри = 6 метри просторни.
6 метри просторни не е исто со 6 метри кубни.
6 метри просторни = 4,2 метри кубни.
Aj ako sakas malce podobjasni vo so e razlikata. Drvata gi secat na metro dolzina. 6 metri drva se misli koga ke gi naredis edno metro visina, edno metro dlabina(dolzinata na drvoto) i 6 metri dolzina. Sega ako racunas deka koga se cepeni pomalce mesto zafakjaat e drug muabet i e mnogu sirok poim. Kolku se debeli, kako se cepeni, kako se redeni itn itn.
Автоматски споено мислење:

Taman rabota vikas, znaci 6m3 ako se za cela sezona ili 1m3 mesecno za 6 meseci grejna sezona(za Eurovent se 6,8 meseci ali aj ke skratime po naski)
Ovakva potrosnja ti u Bitola mozes da pistignes?
Mozes ama 10.000 evra treba da vlozis u sistem i izolacija...
So 6m3 cela sezona greenje samo u Gevgelija moze da pominat.
Imam pisuvano na drugi temi ili mozi i tuka deka vo prosek trosam 3.5 kubici drva na sezona za okolu 40 kvadrati i toa buka. Imam izolacija, ne bog znae kakva, pvc itn itn. Mi e maka pak da objasnuvam, long story short go prepravav kaminot da raboti so sekundarno sogoruvanje.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Идеални корисници за парапетна 5кв монтирсна на местото од ќумбето. Инвестицијата ќе се исплати за само една ипол сезона.
Нема шанси да се исплати за 1ипол сезона.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Нема свест. Се е тоа тотално неписмено штом гори повеќе од 1м3 на 100м2 во сезона.
Па иди поклони им едно 15.000 ~20.000 евра да видиш дали немаат свест.
Ви кажав со Локван ама не слушате. Додека не заиграат салам субвенции со EU пари уште долги години ќе голташ чад.

Во куќа со лоша изолација може да те згрее само парно/ќумбе/пелети ..whatever
 
Член од
20 октомври 2016
Мислења
44
Поени од реакции
24
Zdravo,

Sakam da prasam nekolku prasanja:
- dali na nekogo mu se slucilo defekt so klimata vo grejna sezona i sto togas?
- dali ja zamenuvaat klimata ili ja popravaat/zamenuvaat rasipaniot del?
- dali i koi brendovi imaat svoi serviseri ili treba sam da baras majstor da ja popravi klimata?
Oti site imaat od 3 do 10 godini garancija.

Inaku jas planiram ovaa zima da se gream na klima pa preporacajte mi nesto za stan od 40m2 so dobra izolacija na juzna strana so drvena dograma so budzet do 55000.
Do sega se greev na obicna klima duri ne dojdi okolu 0 a posle na drva i toa samo 3 kubici i na krajot od zimata pak so obicnata klima.

Fala
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Aj ako sakas malce podobjasni vo so e razlikata. Drvata gi secat na metro dolzina. 6 metri drva se misli koga ke gi naredis edno metro visina, edno metro dlabina(dolzinata na drvoto) i 6 metri dolzina. Sega ako racunas deka koga se cepeni pomalce mesto zafakjaat e drug muabet i e mnogu sirok poim. Kolku se debeli, kako se cepeni, kako se redeni itn itn.
Нема што да објаснувам. Си ја сфатил поентата. 1 м3 се смета лиено, без празнини.
И мене не ми се допаѓа оваа терминологија, ама во пракса е така. Ако купиш (или продадеш) 12 метри (просторни) дрва, во Шумското ќе ти напишат документ на 8,4 м3. Множат со 0,7.
И кај даските во пракса има незгодна терминологија. Тука 1 м3 е точен. Нема празнини. Но ако сакаш да купиш 0,2 м3 треба да бараш 20 сантими. Инаку нама да та разберат што сакаш.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Па иди поклони им едно 15.000 ~20.000 евра да видиш дали немаат свест.
Ви кажав со Локван ама не слушате. Додека не заиграат салам субвенции со EU пари уште долги години ќе голташ чад.

Во куќа со лоша изолација може да те згрее само парно/ќумбе/пелети ..whatever
Половна Q7 ќе земат.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Zdravo,

Sakam da prasam nekolku prasanja:
- dali na nekogo mu se slucilo defekt so klimata vo grejna sezona i sto togas?
- dali ja zamenuvaat klimata ili ja popravaat/zamenuvaat rasipaniot del?
- dali i koi brendovi imaat svoi serviseri ili treba sam da baras majstor da ja popravi klimata?
Oti site imaat od 3 do 10 godini garancija.

Inaku jas planiram ovaa zima da se gream na klima pa preporacajte mi nesto za stan od 40m2 so dobra izolacija na juzna strana so drvena dograma so budzet do 55000.
Do sega se greev na obicna klima duri ne dojdi okolu 0 a posle na drva i toa samo 3 kubici i na krajot od zimata pak so obicnata klima.

Fala
Ako klimata ti e pod garancija a ima defekt ti ja popravaat ako ne se poprava ja zamenuvaat za nova tie klimi sto imaat 3 godini garancija kaj nekoj brendovi sekoja godina se prodolzuva garancijata za da vazi 3 godini za prodolzuvanje se naplaka 800 den godisno e sega imas brendovi sto imaat bezuslovna garancija plakas monraza i ti vazi 3 godini garancija bezuslovna toa so 10 godini garancija go imas kaj Gree klimite no e uslovna odnisno 10 godini treba da plakas po 800 den ako sakas da ti vazi 10 godini garancija ako ne plakas 10 godini kolku ke platis tolku godini ke imas garancija nemora 10 ako plakas primer 5 godini po 800 den tolku i ke imas garancija
E sega sakas da se grees na klima vikas stan na juzna strana so dobra termo izolacija budzet 55.000 den jas bi ti preporacal Toshiba suzumi 16 -ka LINK ima 3 godini bezuslovna garancija i na -7°C dava 4kw toplina
 
Член од
20 октомври 2016
Мислења
44
Поени од реакции
24
Toa razbrav kako da ja procitam, ama kaj gi najduvate nalepnicite? Na klimi.mk nema ili jas ne mozam da vidam ili na druga strana gi gledate nalepnicite?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom