Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Ne vikam deka Gree e najdobar, ama odgovorno vi tvrdam deka podobrite klimi cinat kolku eden model na Gree plus 1000 EUR od koi veruvam 300 EUR odat zaradi nalepkata so imeto, koja patem da vi kazam e zalepena vo Kina.
Одговорно тврдиш на кој начин? Овдека функционираме со докази, линкови, знаење и слично.
Реториката „се е од Кина, џабе фрлате пари на бренд“ може да помине кај скороевиќи, лапевци и родени после 2000-та. Такозавни милениумци.

Моите први допири со Gree датираат од пред повеќе од 10 години преку клими како VIVAX, како YETI, Max-ови. Gree овдека како бренд не беше ни на повидок.
И да ви кажам, моите искуства со таа фирма се многу позитивни. Сите вградени клими сеуште фунцкионираат како првиот ден.


Она што овие два-три лика го прават на Gree како бренд е во најмала рака скандалозно и девастирачко.

Видете! Gree не е втор или трет по големина затоа што Flegma купил, Strelec купил или било кој од форумов. Големината на грее се гледа најпрво што добиле доверба од Daikin да градат joint venture фабрика за компресори заедно со нив (како на времето Sony-Samsung за LCD матрици) , да произведуваат OEM клими под разни имиња (Пионери, Купер хантери и сл.) итн.

И сега овие тужни ликови сакајќи да ја кренат продажбата на Gree во Македонија млатат по Gree. Бизарност до невидени граници. Ете во тоа е штетноста на нивната стручност.
Ниеден стручњак за било што нема да слушнете јавно да критикува конкурентски бренд.

Се служат со валкани трикови за други брендови (пред некој ден прочитав мисла од мал мозок: ....ne se optimizirani za greenje)
Вадат од контекст и со сублимација прогласуваат „победа на денот“ заради еден единствен пост (Ви текнува за дефростите на Mitsubishi FH35? За ауто фенот од mdeni..), цитираат бугарски форуми...

А на моите задевања за алуминиумскиот изменувач вртиме палци и се правиме на Тошо.

Не знам за остатокот на форумов како стојат работите но темава е тешка фарса и брука за Кајгана. Настрана вашите приватни односи со Гри ликовиве ама овдека се работи за вашиот личен интегритет. Па ако сакате, ви штети и на бизнисот.

Вака како што се поставени работиве оваа тема единствено служи да се продадат што е можно повеќе Gree клими.


PRO TIP!
Пред да ви го вовлечат форумот во пропаст оваа тема треба да се заклучи и веднаш да се отвори главен форум “Климатизација“ со потфоруми за брендови на клими. Уводна тема општи упатства и совети за одбирање на клими (заклучена) и Стрелци, Нишанџии, Словенци ајт.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Џабе си млатите, додека брмчи климата во маврово и банерчето горе десно, можете да им плукнете под прозор на греовци.
За жал така функционираат работите.
До толку сме утепана и неписмена раја, што сеуште монтерите се главни советници при купување.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Одговорно тврдиш на кој начин? Овдека функционираме со докази, линкови, знаење и слично.
Реториката „се е од Кина, џабе фрлате пари на бренд“ може да помине кај скороевиќи, лапевци и родени после 2000-та. Такозавни милениумци.

Моите први допири со Gree датираат од пред повеќе од 10 години преку клими како VIVAX, како YETI, Max-ови. Gree овдека како бренд не беше ни на повидок.
И да ви кажам, моите искуства со таа фирма се многу позитивни. Сите вградени клими сеуште фунцкионираат како првиот ден.


Она што овие два-три лика го прават на Gree како бренд е во најмала рака скандалозно и девастирачко.

Видете! Gree не е втор или трет по големина затоа што Flegma купил, Strelec купил или било кој од форумов. Големината на грее се гледа најпрво што добиле доверба од Daikin да градат joint venture фабрика за компресори заедно со нив (како на времето Sony-Samsung за LCD матрици) , да произведуваат OEM клими под разни имиња (Пионери, Купер хантери и сл.) итн.

И сега овие тужни ликови сакајќи да ја кренат продажбата на Gree во Македонија млатат по Gree. Бизарност до невидени граници. Ете во тоа е штетноста на нивната стручност.
Ниеден стручњак за било што нема да слушнете јавно да критикува конкурентски бренд.

Се служат со валкани трикови за други брендови (пред некој ден прочитав мисла од мал мозок: ....ne se optimizirani za greenje)
Вадат од контекст и со сублимација прогласуваат „победа на денот“ заради еден единствен пост (Ви текнува за дефростите на Mitsubishi FH35? За ауто фенот од mdeni..), цитираат бугарски форуми...

А на моите задевања за алуминиумскиот изменувач вртиме палци и се правиме на Тошо.

Не знам за остатокот на форумов како стојат работите но темава е тешка фарса и брука за Кајгана. Настрана вашите приватни односи со Гри ликовиве ама овдека се работи за вашиот личен интегритет. Па ако сакате, ви штети и на бизнисот.

Вака како што се поставени работиве оваа тема единствено служи да се продадат што е можно повеќе Gree клими.


PRO TIP!
Пред да ви го вовлечат форумот во пропаст оваа тема треба да се заклучи и веднаш да се отвори главен форум “Климатизација“ со потфоруми за брендови на клими. Уводна тема општи упатства и совети за одбирање на клими (заклучена) и Стрелци, Нишанџии, Словенци ајт.
Nekoi luge zabegale totalno, bolna rabota.
Pocnuvate da vregate sekogo koj ke go spomne Gree vo pozitivna konotacija opravdano.
Niknavte vo posledno vreme kako pecurki.
Jasno e od kade i zosto.
Автоматски споено мислење:

Џабе си млатите, додека брмчи климата во маврово и банерчето горе десно, можете да им плукнете под прозор на греовци.
За жал така функционираат работите.
До толку сме утепана и неписмена раја, што сеуште монтерите се главни советници при купување.
Klimite na Gree rabotat besprekorno, toa e boli.
Najdobar izbor vo momentov, koj sto trae veke 10 godini nanazad I ke trae uste mnogu godini nanapred.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Pocituvan g-din Strelec
Eve link se nadevam deka ke bide sega vred
Od tuka je je i kupena

So pocituvanje
Pozdrav
Gospodine Maks....pred se da vi se zablagodaram za podrskata.
Inace na linkot e tocno Amber Nordic modelot, dokazana klima ne so zborovi tuku so merenja videa i sve sto e potrebno za da dobriot glas stigne do Srpski Makdeonski i Hrvatski forumi....a dobriot glas nadaleku se slusa.....pa i do Slovenija :)

Vnatresnata kaj vas Slovenija e so malku poinakva plastika-dizajn na panelot sto Gree vednas go oznacuva so poinakva sifra.
GWH012YD-S6DBA1A e celata oznaka na vnatresnata edinica a boldiraniot del A1 go oznacuva dizajnot na panelot-bojata.
A1 e celosno bel panel
A1Panel Amber.jpg

A2 panelot koj se nosi vo Makedonija na prednata maska ima kako izbrazdani linii so svetlucavi srebreni tockici kako bisercinnja i ima oznaka A2 a bidejki modelot go nosi vnatresnata ili taka e i naveden na gree.si.
A2Panel Amber.jpg IMG_1102.jpg
Nadvoresnata edinica sekako ke bide so oznaki GWH12YD-S6DBA2A/O ....ili tokmu AMBER NORDIC 3,5ka so 45,5kg dva EEV ventila i dvostepen kompresor QXAT.

P.S. Se izvinuvam za vulgarnostite na drugive isfrustirani clenovi na forumov, tolku im e znaenjeto pa mesto so znaeenje so pljukanici i vulgarnosti probuvaat da dobijat na vrednost, nebare za semki i soncogled e temava :) Slobodno ignoprirajte gi, neste dolzni da im se pravdate.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2019
Мислења
814
Поени од реакции
1.295
Jas sum vo mislenje za kupuvanje inverter klima i se mislam za 7kw dali amber ili bilo koj za greenje prostor 80 kvadrata. Poslednite 20 stranici vi se cudam na diskusiite sto gi imate.

Eve zainteresiran sum za Amper Nordic klima ured ama poradi poslednive stranici nekako stanuvam skepticen... Eve kako sto citam deka tvrdite deka e nordic varijanta deka se nosi kaj nas pa me interesira dali moze eden pisan dokument bez raspravii bez gluposti samo so specifikacii i sliki i slicno deka klikamata e taa i taa. Posto na gree.si(slovenia) pisuva Amper Nordic so ubavi bukvi a na gree.com.mk pisuva samo Gree Amper. Eve konkretno me interesira dokumenti dali e toa ili ne e kako sto se tvrdi vo poslednite stranici.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Pocituvan g-din Strelec
Eve link se nadevam deka ke bide sega vred
Od tuka je je i kupena

So pocituvanje
Pozdrav
Почитуван господине Луди Макс

ве молам погледнете го ова видео


Истата таа клима што сте ја купиле на видеото на 2 степени надворешна температура од 1000W спушта на 150W.

За некој месец ќе ве прашам неколку прашања, доколку сте во можност набавете некаков мерач за потрошувачка па да видеме кои работи се точни.

Прашањата би биле

Дали тие 150W се потрошувачка од грејачи?
Дали и кај вас спушта директно од 1000 на 150?
Дали дува внатрешната единица кога компресорот е исклучен?
Со колкава потрошувачка одржува климата температура?
Дали надворешната единица на 3 степени е жешка, односно кога се вклучува грејачот?
Како работи дефрост циклусот, дали на 40 мин програмирано или кога има потреба?

Овие работи се битни да знаеме дали да ја препорачуваме во иднина или не.

Бидејќи сте нов тука, се надевам нема да ве зарази овдешниот вирус, па очекувам искрени одговори.

Со почит, се читаме за неколку месеци.
 
Член од
12 август 2019
Мислења
16
Поени од реакции
18
A ti pocituvan slovenecu ocigledno od premnogu ladenje na ova zesko so gree nordic si go naucil makedonskit jazik za 2 dena. So sreka da si gi uzivas penzionersite denovi.

P.S : Na mrtvo more si ziveal dolgi godini se gleda
Vo
A ti pocituvan slovenecu ocigledno od premnogu ladenje na ova zesko so gree nordic si go naucil makedonskit jazik za 2 dena. So sreka da si gi uzivas penzionersite denovi.

P.S : Na mrtvo more si ziveal dolgi godini se gleda
Jas ne sum vi pomagal da si gi cuvate ovcite da mi se obrakate so ti. Vo Makedonija imam sluzbeno ziveeno malku poveke od 4 godini, inaku ne sum drzavjanin na Makedonija, taka da se gordeam sto nekoj "prav Makedonec" mi veli deka sum lingvist na makedonskiot jazik. Koga se trudam mi uspeva ponekogas. Za zal nema da mi treba da ucam da zboram i pisuvam albanski jazik, kolku sto pratam toa ke vi bide vtor sluzben jazik, no sega toa ne e za ovaa tema. Sto se odnesuva na zelbite za penzionersko uzivanje vi zablagodaruvam, so napomena deka gi uzivam uste od 1999 godina, sto znaci 20 godini, neka mi se mnozat, sto si posakuvam samiot gospod da mi dade, a sto mi posakuvaat takvi kako vie gospod neka im vrati duplo. Sto se odnesuva do Crno more ke morate da go upotrebite Google, pa da vidite tocno kade e, vi preporacuvam dobar odmor na ruskata strana. Samo tesko ke bide, vie ne sum siguren dali znaete kako ubavo se pominuva i na Ohridsko ezero. Inaku za takvi, kako vas, imam pod podpisot citat, pa probajte da go prevedete, za da znaete zasto ne mislam poveke da debatiram so nekolku salabajzeri kako vas. A sega, pokraj nekolku drugi, ste i vie na ignore.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
814
Поени од реакции
1.295
Vo

Jas ne sum vi pomagal da si gi cuvate ovcite da mi se obrakate so ti. Vo Makedonija imam sluzbeno ziveeno malku poveke od 4 godini, inaku ne sum drzavjanin na Makedonija, taka da se gordeam sto nekoj "prav Makedonec" mi veli deka sum lingvist na makedonskiot jazik. Koga se trudam mi uspeva ponekogas. Za zal nema da mi treba da ucam da zboram i pisuvam albanski jazik, kolku sto pratam toa ke vi bide vtor sluzben jazik, no sega toa ne e za ovaa tema. Sto se odnesuva na zelbite za penzionersko uzivanje vi zablagodaruvam, so napomena deka gi uzivam uste od 1999 godina, sto znaci 20 godini, neka mi se mnozat, sto si posakuvam samiot gospod da mi dade, a sto mi posakuvaat takvi kako vie gospod neka im vrati duplo. Sto se odnesuva do Crno more ke morate da go upotrebite Google, pa da vidite tocno kade e, vi preporacuvam dobar odmor na ruskata strana. Samo tesko ke bide, vie ne sum siguren dali znaete kako ubavo se pominuva i na Ohridsko ezero. Inaku za takvi, kako vas, imam pod podpisot citat, pa probajte da go prevedete, za da znaete zasto ne mislam poveke da debatiram so nekolku salabajzeri kako vas. A sega, pokraj nekolku drugi, ste i vie na ignore.
Aha znaci 20 godini ste penzioner poctuvan gospodine. Logicki gledano od prilika vo penzija se ode na 64 godini spored toa sto tvrdes deka 20 godini si penzioner ispaga deka si 84 godini. Arno pisuvas na forum na tie 84 godini. Racete ne ti se tresat ?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 август 2019
Мислења
16
Поени од реакции
18
Почитуван господине Луди Макс

ве молам погледнете го ова видео


Истата таа клима што сте ја купиле на видеото на 2 степени надворешна температура од 1000W спушта на 150W.

За некој месец ќе ве прашам неколку прашања, доколку сте во можност набавете некаков мерач за потрошувачка па да видеме кои работи се точни.

Прашањата би биле

Дали тие 150W се потрошувачка од грејачи?
Дали и кај вас спушта директно од 1000 на 150?
Дали дува внатрешната единица кога компресорот е исклучен?
Со колкава потрошувачка одржува климата температура?
Дали надворешната единица на 3 степени е жешка, односно кога се вклучува грејачот?
Како работи дефрост циклусот, дали на 40 мин програмирано или кога има потреба?

Овие работи се битни да знаеме дали да ја препорачуваме во иднина или не.

Бидејќи сте нов тука, се надевам нема да ве зарази овдешниот вирус, па очекувам искрени одговори.

Со почит, се читаме за неколку месеци.
Pocituvan gospodine NEKOJ

So zadovolstvo ke probam da vi izlezam vo presret, bi ve zamolil da mi kazete kakov merac e toa, koja marka, bidejki ne sum imal potreba od vodenje na evidencija koj sto i kolku trosi. Klimatskiot ured, iako e platen, ke stigne i ke bide montiran vo drugata polovina na septemvri. Mene samo ne mi bese jasno zosto brojot na vnatresnata edinica e poinakov od brojot na nadvoresnata edinica, pa go cekam pocituvaniot Strelec ili SV B da najdat vreme da mi objasnat vo sto e razlikata.
Sto se odnesuva do virusite na forumov, ima lek i za niv, samo treba redovno apcinjata da si gi pijat a ne da gi mesaat.

So pocituvanje.
Pozdrav
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Aha znaci 20 godini ste penzioner poctuvan gospodine. Logicki gledano od prilika vo penzija se ode na 64 godini spored toa sto tvrdes deka 20 godini si penzioner ispaga deka si 84 godini. Arno pisuvas na forum na tie 84 godini. Racete ne ti se tresat ?

.............................

Abre odite tamu nemojte da lazete narodotot da mackate marketing, ova vie sto go pravite e negativen marketing samo loso ode kon GREE i ostanata firma bagra, ednostavno ostavite sekoj sto ima svoe mislenje da si kaze so kritiki i fakti. Ve citam aktivno i vi se cudam sram i aram da vie e. Najdete si po pametna rabota nemojte da lazete lugje koj se seriozni za kupuvanje klima i koj sakat da se educirat malku poveke pri izbor. Sramota ova sto go pravete, ako imate nesto da kazete kazete so argumenti i dokazi a ne so kavgi.

Za dedoto od 84 godini i so dalinskoto od 1960 godina sigurno babata e smesal so dalinskoto coveko od slovenija za mnogu brgu vreme go izuci makedonskiot jazik , namesto da davas 250 evra za montaza vikni si go strelec ke ti e stave besplatno , a pocna i da mesas babi i zabi za drug sluzben jazik gledaj si slovenijata i ne mesaj politika, namesto 1000 eva da klima trebal si ON/OF klima da si zemes nikogas ne se znae krajo . :popce:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Почитуван господине Луди Макс

ве молам погледнете го ова видео


Истата таа клима што сте ја купиле на видеото на 2 степени надворешна температура од 1000W спушта на 150W.

За некој месец ќе ве прашам неколку прашања, доколку сте во можност набавете некаков мерач за потрошувачка па да видеме кои работи се точни.

Прашањата би биле

Дали тие 150W се потрошувачка од грејачи?
Дали и кај вас спушта директно од 1000 на 150?
Дали дува внатрешната единица кога компресорот е исклучен?
Со колкава потрошувачка одржува климата температура?
Дали надворешната единица на 3 степени е жешка, односно кога се вклучува грејачот?
Како работи дефрост циклусот, дали на 40 мин програмирано или кога има потреба?

Овие работи се битни да знаеме дали да ја препорачуваме во иднина или не.

Бидејќи сте нов тука, се надевам нема да ве зарази овдешниот вирус, па очекувам искрени одговори.

Со почит, се читаме за неколку месеци.
Ti za tvojata klima go imas pokazano sve ova sto go baras od drugi?
Nisto nemas pokazano osim merac so slika id 1sekunda, koj temperaturni senzori bakraci baras od drugi koga ti gi kries....
A videovo ke ti go najdam koj go ima postirano na picetok koga ja kupi klimata, koga vo Januar vide u najladnoto kako gree kaj nego vo 40m2 neizoliran prostor, istiot i den denes prepiracuva Amber.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Jas sum vo mislenje za kupuvanje inverter klima i se mislam za 7kw dali amber ili bilo koj za greenje prostor 80 kvadrata. Poslednite 20 stranici vi se cudam na diskusiite sto gi imate.

Eve zainteresiran sum za Amper Nordic klima ured ama poradi poslednive stranici nekako stanuvam skepticen... Eve kako sto citam deka tvrdite deka e nordic varijanta deka se nosi kaj nas pa me interesira dali moze eden pisan dokument bez raspravii bez gluposti samo so specifikacii i sliki i slicno deka klikamata e taa i taa. Posto na gree.si(slovenia) pisuva Amper Nordic so ubavi bukvi a na gree.com.mk pisuva samo Gree Amper. Eve konkretno me interesira dokumenti dali e toa ili ne e kako sto se tvrdi vo poslednite stranici.

Ja imam prezadovolen sum slobodno zemi si e, modelot e ist Gree Amber i mnogu poeftina klima e Amberot ne e nordik ovde obicen e Clasik. eve ti linkce pa vidi si e dosta mokna klima e.

http://jivi.mk/index.php?route=product/product&path=217_224_225&product_id=3150
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ti za tvojata klima go imas pokazano sve ova sto go baras od drugi?
Nisto nemas pokazano osim merac so slika id 1sekunda, koj temperaturni senzori bakraci baras od drugi koga ti gi kries....
A videovo ke ti go najdam koj go ima postirano na picetok koga ja kupi klimata, koga vo Januar vide u najladnoto kako gree kaj nego vo 40m2 neizoliran prostor, istiot i den denes prepiracuva Amber.
Negovata klima e 18ka i chini 35000
 

Kajgana Shop

На врв Bottom