Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Ajde do nekade te razbiram (ako vivaksot e midea/togas site tie aeri/aeji.itn...sekako midea a ?).....ama sto da pravime nemam 50/60k za 5.5kw,
eve ti kako odlicen poznavac na situacijava sto bi odbral imas budzet max 40k.
Haier Tundra 5,5kata za tie pari i miren bidi. Nemas podobra 5,5ka za tie pari i toa e fakt. Ovaa cena vo Setec shto ja imaat e smeshna. Jas samo shto slushnav, tatko mi za raka i go odnesov da si ja kupi. Nie 31000 ja zedovme. Kako shto kaza @mdeni ke mu go iskoristam izrazot "perverzno dobra cena". Shto i da citash, kade i da citas, shto i da slushas, nemas podobra klima od Haierot za toj budzet ti shto go imas. Gledaj na klimava jas kako shto gledav na klimata od moite pred da gi nateram da ja kupat; ako vekje nemas pari da kupis dokazan model od dokazan brend, togas vtora najdobra opcija ti e da zemis dokazan model od slab brend kako Haier. Koi i da i se nedostatocite na taa klima, ednostavno ke si znaes deka si zel poevtina klima i ke si zamizis i ke si svirkas, a stoplen ke bidis, vo toa sum siguren.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Samo sto Tundrata ke ima minimum 700W na greenje, ke se zaleta do 2000W ke ugasi i ke prodolzi da duva ladno kako Mideava so samo 20W od ventilatorot.
Ko ke te krene na kloci tatkoti ko ke mu zaduva ladnoto pak da pises

Daj bre pokazete modulacija da vidime, ova ko topshop prikaski kazuvate site ste zadovolni demek od dusekot ili tavceto....ala Klime i komsikite sto mu se stalno zadovolni
Ednas ne ja pustil na greenje, sred Maj ja kupil i odma recenzija...zadovolni site ko cela zima da se greele pa eve review vo Juni kako prosle vo Maj......ko ke im padne snegot na toa brdoto sledniot Januar ke go nema nigde so recenzija.

Da ne bide posle zalopojki a be mi duva ladno klimava, ili ....im se ladela sobata na postignata, pa defrostite voa noa na sekoj saat...togas kaj Baterijata da se zalite, on doma sigurno nema Tundri skapani, ima Daisekai najmalce :)
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Odlucna klima odlicni specifikaciji no cena Solena !

LINK

Bash me interesira nekoj da kazi iskustvo so LG klimi. Izgledaat dosta interesno. Imam i nekolku drugari koi vekje 3 godini koristat LG klimi i prezadovolni se. Edniot 3,5ka, gree 25m2 stan, drugiot 24m2 stan. Dobro im se dimenzionirani ama vaka ne kazale nikakva zamerka dosega. Niski smetki, stopleni, a toa e najbitno. Pa ne znam dali ova se dolzi na toa deka dobro se dimenzionirani klimive ili ednostavno LG pravat kvalitetni klimi.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Bash me interesira nekoj da kazi iskustvo so LG klimi. Izgledaat dosta interesno. Imam i nekolku drugari koi vekje 3 godini koristat LG klimi i prezadovolni se. Edniot 3,5ka, gree 25m2 stan, drugiot 24m2 stan. Dobro im se dimenzionirani ama vaka ne kazale nikakva zamerka dosega. Niski smetki, stopleni, a toa e najbitno. Pa ne znam dali ova se dolzi na toa deka dobro se dimenzionirani klimive ili ednostavno LG pravat kvalitetni klimi.
Колку пати да објаснувам!? Не, незнаат да прават клими....;)
хиперинвертер H12AL UE1....

во енергетска класа со 6 плуса А+++/А+++ (midd.. zone heat...) 3,5ка со фул 3,8 PdesignH Thermal Performance (W) (Min / Nominal / Max) 300 / 4.000 / 7.320.... COP 5.1!... па случајно се нашол на листава најдобри na topten.eu во категорија в клими со капац 4-5kW http://www.topten.eu/english/building_components/air_conditioners/monosplit-4-5-kw.html на второ место во друштво со самата елита... сето јапонци првите 10-15 : Mitsu, Daikin, Fuji, Toshiba Panasonic... случајно тоа!
Цената кај јужниве е 100 под.... https://mpakis.gr/product/klimatistika/κλιματιστικό-lg-h12al-prestige-inverter-v-α-plastmaster-ιονιστής-12-000btuh/?ref=bestprice.gr или 100 над иљадарче.... интересно е што кога првиот пат спомнав за ова цената беше ми се чини.... 100 над или 100 под две иљадарчиња!? Пада цена... а тоа е добро!
Јака клима! Многу моќна и многу економична... што повеќе се очекува од инвертер!? Ако знаат вакво нешто, биди сигурен знаат да направат добра клима и клима од пониска ценовна класа... ма да со оглед на квалитетот и класата не е прескап ни овој и вреди секое евро!
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Прашањето е дали знаат да направат клима што ќе трае без да има кварови.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.119
Поени од реакции
4.896
LG proizveduvaat mnogu dobri klimi no i dosta soleni ceni imaat primer ovaa e ekstra klima no so ovaa cena retko koja moze da si ja dozvoli
LINK

 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
Прашањето е дали знаат да направат клима што ќе трае без да има кварови.
Па едни од ретките ако не и единствени што даваат 10 години гаранција на компресор!На се останато две години стандард,иако реално,попрво електроника ќе се заебе него ли компресор.Друго,ЛГ се присутни од кога памтам кај нас,лично не сум чул некој да се пожали од нив,ама па и незнам никој кој се грее исклучиво со ЛГ инвертер(за ладење/догревање знам).
Штом имаш фирма со сервис тука во ред е,па макар и надвор од гаранција да биде кварот.
Постави го истото прашање и за Грее,кога веќе алудираш на нешто!(и ако смееш!)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Колку пати да објаснувам!? Не, незнаат да прават клими....;)
хиперинвертер H12AL UE1....

во енергетска класа со 6 плуса А+++/А+++ (midd.. zone heat...) 3,5ка со фул 3,8 PdesignH Thermal Performance (W) (Min / Nominal / Max) 300 / 4.000 / 7.320.... COP 5.1!... па случајно се нашол на листава најдобри na topten.eu во категорија в клими со капац 4-5kW http://www.topten.eu/english/building_components/air_conditioners/monosplit-4-5-kw.html на второ место во друштво со самата елита... сето јапонци првите 10-15 : Mitsu, Daikin, Fuji, Toshiba Panasonic... случајно тоа!
Цената кај јужниве е 100 под.... https://mpakis.gr/product/klimatistika/κλιματιστικό-lg-h12al-prestige-inverter-v-α-plastmaster-ιονιστής-12-000btuh/?ref=bestprice.gr или 100 над иљадарче.... интересно е што кога првиот пат спомнав за ова цената беше ми се чини.... 100 над или 100 под две иљадарчиња!? Пада цена... а тоа е добро!
Јака клима! Многу моќна и многу економична... што повеќе се очекува од инвертер!? Ако знаат вакво нешто, биди сигурен знаат да направат добра клима и клима од пониска ценовна класа... ма да со оглед на квалитетот и класата не е прескап ни овој и вреди секое евро!
Bravo za LG, zamisli koja koincidencija i 2 modela na GREE vo top 10, pod OEM Sinclair.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
tie se vo dpabok zimski son , sonuvaat deka seuste e zimo pa moduliraat po cel den so 150 vati[DOUBLEPOST=1559939390][/DOUBLEPOST]


star model so freon 410 go namalija za 30k pa gledat da dojdat do nekoj denar, ne im zamaraj[DOUBLEPOST=1559939541][/DOUBLEPOST]



110 w e sto ke zagrevas ti be , sigurno 4 kvadrata so 110w hahahahha ili vasive gree klimi se na solarna energija ????
Murto се врати?Retyrn of the Jedi...Ќе биде јако...Само буцкај, ќе си оди Грее од Мк... Исто како шо пропадна империјата..То е..Star Wars :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
D

Deleted member 95595

Гостин
Pozavchera gi iskluciv od na greenje klimive, zavchera stoeja isklucheni da odmorat i od vchera odma na ladenje. Vremevo e nemoj ne me raduj.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Dali nekoj moze da ja objasni funkcijava Dry mode ja pustiv klimava da e probam isto duva ladno namestena temperatura 25 i na prv izduv , no so pomala potrosuvacka od 800-900w dodeka na Cool mode ima pogolema potrosuvacka otprilika 900-1000w.
Bidejki klimava mi e nova inverter 7kw od februari so greenje sum prezadovolen od vcera ja probav prv pat na ladneje pa ne mi e jasno Dry mode funkcijava sto, e kako sto citav toa e za ladenje no em go i odvlaznuva vozduhot.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Na kolku obichno gi cuvas klimite na ladenje? Jas na 26. FHto vo dnevna na tret izduv, zoshto e 56m2 dnevnata, a vo spalna WNot, na dvojka izduv, isto na 26.
Обично е вака:
Фен на Ауто,
09ч сабајле на 24ц
14ч на 21ц
17ч на 24ц
23ч на 26ц

Од прилика вака, понекогаш менувам по некој параметар.

А со ваков тајмер е убаво што и некој да ја издрапа климата (најчесто исклучи) таа пак ќе се упали и нема да се прегрее просторот. А и ако ти стане топло пошто си работел низ дома ставам на 16ц и после некое време пак таа сама ќе се врати на нормаленит режим на работа. Значи поставена ми е вака плус минус некој степен и бајаги фино е во просторот. Дека она си фаќа уште од утрото, не дозволува да крене температурата многу и нема потреба после да форсира и народ да ја "гаси". Туку си пирка уште од ладното и си одржува. Со тоа што во 14ч веќе е потопло плус и ефтина струја и ја ставам на помалку за да излади за кога ќе си дојдеме од работа да влеземе во убаво и ладничко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom