Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.835
Поени од реакции
7.586
Мали НЕКОЈ не си дораснат
нида ми се обраќаш не па да ме нарекуваш манипулатор.
Така пишува, G класа, или непишува?
Читам што пишува, а ти манипулираш и се ставаш над тој за тебе пресуден документ. Па ти ли си поточен од тоа што таму е напишано, не ке да си.
јас сум доволно интелегентен да сфатам дека пишува Г затоа што воопшто нема пресметано.
И да, не е квантна физика па да не можеш да пресметаш сезонски SCOP(average climate) во однос на COP(+7), така да сигурен сум во себе.

Пак ќе кажам, луѓе што сакаме нешто повеќе да научиме сигурно моментално не сме од 5 повеќе тука на форумот. Продажбата на Грее клими нема да пропадне од нас. Штета што лик како тебе не дозволува да се дискутира ништо позитивно за клима што не е Грее

@Konec

Еве документи од различни држави според кои Тундрите се во класа A+ на греење, а A++ на ладење, баш како што претпоставив
http://energija.com.mk/wp-content/uploads/2016/05/Haier-TUNDRA-2016cut.pdf
http://gaf.be/Pdf/Haier_Tundra_promo_FR.pdf
http://www.haier.bg/invertoren-klimatik-haier-as18td2hra-1u18ee8era.html
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Proveri si ja tablicata manipuliras debelo (sto bi rekol ti) ja mislam deka samo neznaes ama ete prilika da te narecam manipulator
LLCE nema na R32....i nema da ja najdes kaj nas
COP na +7....6Kw....interesno.....sto bi pravel ti so 6Kw vo 30m2 na+7C? SAUNA ?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.835
Поени од реакции
7.586
Proveri si ja tablicata manipuliras debelo (sto bi rekol ti) ja mislam deka samo neznaes ama ete prilika da te narecam manipulator
LLCE nema na R32....i nema da ja najdes kaj nas
COP na +7....6Kw....interesno.....sto bi pravel ti so 6Kw vo 30m2 na+7C? SAUNA ?
Еве каде ја има LLCE http://www.hidroset.mk/mk/10-fujitsu/29-fujitsu-12-1. И што има врска LLCE во оваа дискусија

Не е битно што би правел. Сакам клима што нема да ме замрзне на -15 со 2kw. Во останатото време ќе биде на ауто и на брзина 2. И не е тоа поентата. Нели правевме муабет за енергетската класа на Тундра. Во претходниот пост прикачив документи каде што енергетската класа е А+ на греење
 
Член од
1 јуни 2014
Мислења
191
Поени од реакции
281
Значи ја следам темава долго време,нема збор дека Стрелец се разбира многу со клими,дури и ако читате негови постови до пред 2-3 год. ќе се уверите дека дури и стварно давал добри и мислам искрени совети порано,како овде така и на IT форумот(никнејм kooks).Се до пред некоја година кога почнува да пцуе по се што не е Gree.Дали тогаш се вработил кај нив,дали го унапредиле да аргати по форуми(македонски,српски,хрватски,бугарски) и да тера реклама он си знае.Вчера самиот си призна и дека работи во ГрееМак.
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Значи ја следам темава долго време,нема збор дека Стрелец се разбира многу со клими,дури и ако читате негови постови до пред 2-3 год. ќе се уверите дека дури и стварно давал добри и мислам искрени совети порано,како овде така и на IT форумот(никнејм kooks).Се до пред некоја година кога почнува да пцуе по се што не е Gree.Дали тогаш се вработил кај нив,дали го унапредиле да аргати по форуми(македонски,српски,хрватски,бугарски) и да тера реклама он си знае.Вчера самиот си призна и дека работи во ГрееМак.
Значи, темава има 1263 страни. За оваа година ни е климата, не за наредната :) А човекот може да рече, да јас работам таму, климите сооднос цена-перформанси ни се добри, има и подобри, има и полоши, има и слични. Ама не, зошто така, кога може да рече дека се друго е за никаде, а Gree врв на техника и технологија :) Така повеќе клиенти се стекнуваат. Не знам што ќе купиме, ама знам дека Gree нема да купиме. Поздрав :)
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Бучавата малку ме буни искрено. На сајтот разликата во бучава е означена како 1 db (43 наспроти 44), не знам колку тоа е реално така. Haier е најтивка (37db). Wi-Fi апсолутно ништо не ми значи. А и на цениве на Gree ќе има уште околу 8-10.000 денари монтажа, па ќе дојдат скапички.
плус годишно +1600 ден. а треба да плаќаш 8 год. редовен сервис за да ја добиеш гаранцијата од 10 год. инаку ќе си останеш без гаранција после 2 год
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Imam pisano i porano, pak ke vi kazam, site brendovi ( citaj proizvoditeli, ne vazi za OEM ) imaat dobri klima uredi.
Problemot e sto osven Gree, na nasiov pazar nikoj nema prezentirano tolku modeli, od najeftin do najskap.
Ako sakam kineski ke si kupam Gree/Midea/Haier/Aux. Nemam namera da plakam brend kako Toshiba/Mitsu/Daikin/Carrier so nenormalni ceni i istite im gi proizveduvaat eden od navedenite kineski kompanii. Koga ke donesat uredi made in japan, a ne made in china/turkey, togas ke kupam.
Razberete go toa veke ednas, dosta ne molzea za etiketi t.e."brendovi".[DOUBLEPOST=1537119126][/DOUBLEPOST]
плус годишно +1600 ден. а треба да плаќаш 8 год. редовен сервис за да ја добиеш гаранцијата од 10 год. инаку ќе си останеш без гаранција после 2 год
Garancijata ke ti vazi kolku ti sakas, maksimum e 10 godini. Ako sakas prekini ja posle 1/2/3/5/8 godina, za tolku ke si platis. Neznam sto ima tuka nejasno. Imas garancija na cel ured.
I taka nikoj ne odrzuva sam kaj nas ama bas nisto, barem 90% od korisnicite.
Zaprasaj se zosto drugite ne go ponudat istoto, ne obratno.[DOUBLEPOST=1537119305][/DOUBLEPOST]
Значи, темава има 1263 страни. За оваа година ни е климата, не за наредната :) А човекот може да рече, да јас работам таму, климите сооднос цена-перформанси ни се добри, има и подобри, има и полоши, има и слични. Ама не, зошто така, кога може да рече дека се друго е за никаде, а Gree врв на техника и технологија :) Така повеќе клиенти се стекнуваат. Не знам што ќе купиме, ама знам дека Gree нема да купиме. Поздрав :)
Tvojot komentar denes od pocetok do kraj, moe mislenje, mi lici na povikaj prijatel...... se so edna cel da na kraj go kazes toa sto go kaza.
 
Последно уредено:
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Imam pisano i porano, pak ke vi kazam, site brendovi ( citaj proizvoditeli, ne vazi za OEM ) imaat dobri klima uredi.
Problemot e sto osven Gree, na nasiov pazar nikoj nema prezentirano tolku modeli, od najeftin do najskap.
Ako sakam kineski ke si kupam Gree/Midea/Haier/Aux. Nemam namera da plakam brend kako Toshiba/Mitsu/Daikin/Carrier so nenormalni ceni i istite im gi proizveduvaat eden od navedenite kineski kompanii. Koga ke donesat uredi made in japan, a ne made in china/turkey, togas ke kupam.
Razberete go toa veke ednas, dosta ne molzea za etiketi t.e."brendovi".[DOUBLEPOST=1537119126][/DOUBLEPOST]
Garancijata ke ti vazi kolku ti sakas, maksimum e 10 godini. Ako sakas prekini ja posle 1/2/3/5/8 godina, za tolku ke si platis. Neznam sto ima tuka nejasno. Imas garancija na cel ured.
I taka nikoj ne odrzuva sam kaj nas ama bas nisto, barem 90% od korisnicite.
Zaprasaj se zosto drugite ne go ponudat istoto, ne obratno.[DOUBLEPOST=1537119305][/DOUBLEPOST]
Tvojot komentar denes od pocetok do kraj, moe mislenje, mi lici na povikaj prijatel...... se so edna cel da na kraj go kazes toa sto go kaza.
Почетокот каде што барам совет за клими и крајот каде што велам дека заради односот на 1 и сега уште еден член тука Gree нема да купам? На што сака нека ти личи, искрено, јас Gree пак не купувам. Па вие продолжете си вака да се рекламирате, па видете дали ќе го зголемите бројот на купувачи или ќе го намалите. Се најубаво, поздрав.
P.S. Gree не купувам :)
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Zatoa i jas ne zemav ne deka se losi klimite los t.e napaden i navreduvacki im e marketingov .
Bas bev Sofija mesecov i imaat na 2 sprata Gree store a ne ko kaj nas dukan so kompenzacija od 100m2 i e ,,najgolem na balkanot,, citiram.So takov marketing za edna butka koja ti bila nalgolema no vsusnost e kumez za sporedba so Sofija, sto stana cudno sto gi velicat klimite a ne se toa.Ako lazes za edno lazes za se.Duri i da ne e taka taka ispaga.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Garancijata ke ti vazi kolku ti sakas, maksimum e 10 godini. Ako sakas prekini ja posle 1/2/3/5/8 godina, za tolku ke si platis. Neznam sto ima tuka nejasno. Imas garancija na cel ured.
I taka nikoj ne odrzuva sam kaj nas ama bas nisto, barem 90% od korisnicite.
Zaprasaj se zosto drugite ne go ponudat istoto, ne obratno.
ова ќе ви го плескам во лице се додека не се потенцира дека 10 год. гаранција е со доплата а во 90% од тоа каде се продава грее не е потенцирано!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Zatoa i jas ne zemav ne deka se losi klimite los t.e napaden i navreduvacki im e marketingov .
Bas bev Sofija mesecov i imaat na 2 sprata Gree store a ne ko kaj nas dukan so kompenzacija od 100m2 i e ,,najgolem na balkanot,, citiram.So takov marketing za edna butka koja ti bila nalgolema no vsusnost e kumez za sporedba so Sofija, sto stana cudno sto gi velicat klimite a ne se toa.Ako lazes za edno lazes za se.Duri i da ne e taka taka ispaga.
Bas se zacudiv na komentarov pa proveriv na facebook stranata na greestore, nesto da ne si greska? Greestore1.jpg Greestore2.jpg Greestore3.jpg
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.835
Поени од реакции
7.586
ова ќе ви го плескам во лице се додека не се потенцира дека 10 год. гаранција е со доплата а во 90% од тоа каде се продава грее не е потенцирано!
Чисто се сомневам дека доколку ти се скрши перка во вентилаторот по 3-4 години ќе ти го заменат за нов. Иако потенцираат дека гаранцијата е на цел уред 10 години со доплаќање од 1600 денари. Се е матно. А годината во која што живееме е 2018. Обично добиваш фискална и документ на што имаш колку години гаранција. Оваа со доплаќање е на жими мајка??? Може некој да слика да видиме како изгледа таа фамозна гаранција од 10 години?

BTW поттикнат малку да го разгледам официјалниот им сајт
upload_2018-9-16_20-15-24.png
инжИЊери бе.
ама ај
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Sto da sum greska? za goleminata na dukanot sto go imate?Najgolem vo mkd da ama da liferuvas na balkanov malo morgen.Nemam slika od Sofija no ke odam sledniot mesec pak ke slikam pa ke sporedime.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Значи, темава има 1263 страни. За оваа година ни е климата, не за наредната :) А човекот може да рече, да јас работам таму, климите сооднос цена-перформанси ни се добри, има и подобри, има и полоши, има и слични. Ама не, зошто така, кога може да рече дека се друго е за никаде, а Gree врв на техника и технологија :) Така повеќе клиенти се стекнуваат. Не знам што ќе купиме, ама знам дека Gree нема да купиме. Поздрав :)
Castam 10ka so kromid za ova[DOUBLEPOST=1537121935][/DOUBLEPOST]
Чисто се сомневам дека доколку ти се скрши перка во вентилаторот по 3-4 години ќе ти го заменат за нов. Иако потенцираат дека гаранцијата е на цел уред 10 години со доплаќање од 1600 денари. Се е матно. А годината во која што живееме е 2018. Обично добиваш фискална и документ на што имаш колку години гаранција. Оваа со доплаќање е на жими мајка??? Може некој да слика да видиме како изгледа таа фамозна гаранција од 10 години?

BTW поттикнат малку да го разгледам официјалниот им сајт
Прегледај го приврзокот 196856
инжИЊери бе.
ама ај
Se zalese nekoj pred nekoja godina deka kineskata klima ne mu bila ok,go pravea lud botovive po forumov. De strujata mu bila losa, pa majstorot ne cinel itn.E takva e garancijata kineska. Imaat li voopsto servis,ili koristis 2-3 godini pa kupis japonsko?
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Знаете ли што беше коментарот на сопругата на Стрелец коа отидов да ја зимам климата беше, цитирам " Што му текна да ја продава климата, шо убаво не грееше лани цела зима ептен топло ни беше и со мало детенце. Му викав да не ја продава но запнал, орле зорле"

Да потенцирам коа ја земав, лани зимата значеше на -25 степени, најладната зима во последните 10-15 години во МКД и неговата сопруга потврди дека ги греело одлично со мало детенце на -25.

Но треба да ви е јасно дека, коа работиш за Кинеско тезгере и коа сите по форумите ти пишуваат продаваш кинески тезгериња а за тебе си купил Јапонски проверена клима од светски стандарди и реномиран бренд е лошо за бизнис.
Верувам ГРЕЕ го принуди да ја продаде за да му даде без пари тезгере Амбер, која после дифрост удара мраз ладен туш дома и тоа со мало дете.
Да, ја имаме климата сите реагираме на тоа, знаеме колку е часот.
А да ве убедува дека е најдобрата клима на пазарот Амбер а ја има тестирано лани на најтоплата зима последните 10-15 години МКД.
Температури од -5
Иронија.

И она како беше, ако вук лаже траг не лаже.

Еве ви видео клип од 45квадрата -20 степени FH35VE
https://youtu.be/l6p6Dbzg_KQ





Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom