Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Добро досега гледам се зборува многу за здравствените хипохондриците, но реално има и економски хипохондрици.

За нив еден податок дека само во Кина годинава има 257 нови милјардери, чиешто вкупно богатство го зголемиле за 1.5 билиони (trilions) во 2020. Заработиле повеќе пари од претходните 5 години заедно.

Така да не се акајте од земја, туку прајте пари и во епидемија :)
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Добро досега гледам се зборува многу за здравствените хипохондриците, но реално има и економски хипохондрици.

За нив еден податок дека само во Кина годинава има 257 нови милјардери, чиешто вкупно богатство го зголемиле за 1.5 билиони (trilions) во 2020. Заработиле повеќе пари од претходните 5 години заедно.
Исклучително релевантен податок за последиците од корона кризата по економијата. Сега на сите кои се загрижени на таа тема им олесна.

Што е со оваа тема бе, ви се исклучуваат мозоците кога треба да напишете нешто тука?
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.859
Поени од реакции
54.388
Има. Албанија, Бугарија, Полска, Чешка, Италија и многу други европски земји воведоа задолжително носење маски на отворено. Не дека јас го оправдувам истото (ако си сам и на отворено, мислам дека би можело малку послободно да се однесуваме со маската) ама теоретски има научни оправдувања за можно ширење на вирусот. Знаеш зошто? Затоа што многу луѓе не би носеле маски на отворено, вклучително и на автобуски станици (тие се на отворено), плоштади (каде има гужва), пазари, чекајќи ред пред банки итн. Тоа '' отворен простор '' е релативно и секој различно ќе го сфати.


Кога немаше полицајци, зошто немаше и зошто не казнуваа?!
Треба да казнуваат, за да се почитуваат мерките и за да избегнеме "полициски час", кој за жал се поизвесно е дека ќе се случи.

Грешат властите, ама не е дека народот е цвеќе за мирисање. Глупаво е да се криеме зад грешките над министрите, а маската ја носиме само за да не не' казнат.
Интересни земји. :icon_lol:

Гужви низ плоштади нема пошто нели ограничено е движењето а и малце народов доби на свест па и не се групираат така. А за автобуските мислам дека си грешка, тука има собрано поголема група луѓе и секој што е свесен и се плаши за здравјето ќе си стави маска, другите едноставно ќе стојат на растојание, доека дојде автобусот каде сите мора да носат маски нели. Што е оправдано, за затворен простор.

Можеа едноставно да го потенцираат носењето на маски на отворено во такви ситуации а не ЗАДОЛЖИТЕЛНО носење маски на отворен простор кога си сам. Нив не ги интересира дали ти си пред банка, на буска или шеташ сам на улица каде нема никаков човек. Мерка за штанцање казни и пари.

За вториот дел од цитатот, да, полиција треба да казнува за тоа што треба да се казнува а не да ми изводи мене џандарот и да ми се праи паметен за неносење на маска додека голф 4ка прелетува со 150 на саат а овој ни да погледне, и уште милион слични селективни примери на полициското работење. А и не ми ги ставај џандарите у уста жити се.

Нека не кур ми глумат лудило дека се премногу они загрижени за јавното здравје па затоа еве ќе ти пишам казна од 20 евра да се опаметиш и утре да носиш или 20 евра зошто не носиш појас пошто јас ко џандар изузетно сум загрижен да ти не го пукнеш носот од волан или 20 евра казна пошто немаш ланци у гепек иако имаш зимски гуми или 10 евра зошто немаш трокут или што и да му текне на џандарот у тој момент кога му рекле од станица искачај на терен и без 15 казни да не си ми се вратил од смена.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Шо греота штом го ислуша до крај кај шо треси зелени пред камера и таа е како него гарант, јас после 5 секунда ќе избегав, туѓ срам ме изеде :)
Она е сигурно бетер, така да не му се замарајте.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.896
Поени од реакции
16.204
Мене ме загрижува повеќе коментарите под видеото, голем процент се сложуваат со ова и му даваат поддршка :)
И после се чудите оти сме на ова тереџе дојдени.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Има. Албанија, Бугарија, Полска, Чешка, Италија и многу други европски земји воведоа задолжително носење маски на отворено. Не дека јас го оправдувам истото (ако си сам и на отворено, мислам дека би можело малку послободно да се однесуваме со маската) ама теоретски има научни оправдувања за можно ширење на вирусот. Знаеш зошто? Затоа што многу луѓе не би носеле маски на отворено, вклучително и на автобуски станици (тие се на отворено), плоштади (каде има гужва), пазари, чекајќи ред пред банки итн. Тоа '' отворен простор '' е релативно и секој различно ќе го сфати.


Кога немаше полицајци, зошто немаше и зошто не казнуваа?!

Треба да казнуваат, за да се почитуваат мерките и за да избегнеме "полициски час", кој за жал се поизвесно е дека ќе се случи.

Грешат властите, ама не е дека народот е цвеќе за мирисање. Глупаво е да се криеме зад грешките над министрите, а маската ја носиме само за да не не' казнат.
Проблемот е во свеста и пак ние почитувачите на сите мерки (и последици) ќе го кркаме.
Среде лето во Охрид навечер дел луѓе си носеа маски низ гужвата, по кејот итн.
Тие неносачите тогаш нема да носат ни сега.
Од друга страна, полицијата тогаш пола буџет можеа да го наполнат, нели немаше 1,5м дистанца ама ајде нека живи народ.А казнуваа дури и пред аптеки, банки, маркети во редици чекање.
Ама па да носиш на места со бришан простор наоколу како парк некој или слично...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Мене ме загрижува повеќе коментарите под видеото, голем процент се сложуваат со ова и му даваат поддршка :)
И после се чудите оти сме на ова тереџе дојдени.
Што да кажеш за оние што мислат дека Господ ги казнува со ова, или што мислат дека на некој од жал нема да му текне да не испозарази со секакви срања у лабораторија направени. Овој е доволно паметен да разбере дека има некој заговор у позадина ама у школо имал кецови и лупа како Максим по дивизија у обид да објасни како се случува тоа.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.896
Поени од реакции
16.204
Што да кажеш за оние што мислат дека Господ ги казнува со ова, или што мислат дека на некој од жал нема да му текне да не испозарази со секакви срања у лабораторија направени. Овој е доволно паметен да разбере дека има некој заговор у позадина ама у школо имал кецови и лупа како Максим по дивизија у обид да објасни како се случува тоа.
Да да, истото и јас си го реков, дечкото знае дека некој стои позади оваа фрка ама е неписмен тоталка и не знае да објасни, вика ене во Шведска чипирани се сите веќе :ROFLMAO:
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Има некоја статистика/ споредба од годинава со ланските месеци за општа смртоност у државава? Само така може бар одприлика да се има претстава за вирусов. Од месец Мај па до овој. Зашто според пишувањата, сеа кој сака може и да не им верува нормално, е дека остава последици и после излекувањето. Од друга страна еве има и бројни теории дека е и фејк ситуацијава, почнувајќи од Трамп па до луѓево на форумов, на улица и општо сегде.
На крај само бројка не лаже. За економијата гледаме секој ден триста проекции и потврди дека паѓа, за ова не сум прочитал уште бројки, споредби спрема лани.
 
Член од
5 август 2020
Мислења
95
Поени од реакции
117
Абе и пред коронава умираа луѓе од различни болести, само никој тоа не го објавуваше на фб статус во 18 часот секој ден и не изгледаше страшно како што изгледа сега.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Што е со онаа група на хронично болни (високоризични категории), кои не можат да бидат прегледани од специјалист и истите примаат терапија препишана од месец март.....значи тие се однапред отпишани, секако доколку немаат пари за преглед/лекување во приватно здравство (што е помал процент).
Не од март. Од септември (2019).
Автоматски споено мислење:

Има некоја статистика/ споредба од годинава со ланските месеци за општа смртоност у државава? Само така може бар одприлика да се има претстава за вирусов. Од месец Мај па до овој. Зашто според пишувањата, сеа кој сака може и да не им верува нормално, е дека остава последици и после излекувањето. Од друга страна еве има и бројни теории дека е и фејк ситуацијава, почнувајќи од Трамп па до луѓево на форумов, на улица и општо сегде.
На крај само бројка не лаже. За економијата гледаме секој ден триста проекции и потврди дека паѓа, за ова не сум прочитал уште бројки, споредби спрема лани.
Јуни и јули 130% во однос на петогодишниот просек (30% повеќе). За август и септември уште нема официјални податоци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom