Кафе

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Какво кафе обожавате по дома да си направите? Значи не во кафиќи што нарачувате, туку ваша изработка стриктно.

Јас до пред две години не правев кафе дома, само по кафиќи сум пиела пошто немало што друго да се нарача. Потоа го открив моето омилено кафе и сега пред доручек него си го правам. Значи само од лешник - има преубава арома.

 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Немелено. После дома го мелам и го припремам во оние алуминиумски чајничиња кои народно ги сметаат за еспресо а врска немаат.
И една ампула млеко и сосема малку шеќер.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Franck или гранд златно кафено пакување ,со малку шеќер и hochwald 10g млеко од кам.Иначе тури им оцет пак ќе се добри овие кафиња.
 
П

Пе Џо

Гостин
Засега најубаво шо го иам пробано кај нас. Многу темна боја фаќа и горчи.
Едно истотака убао е од Броз Кафе (кафичот на партизанска) на рефус,мелено јамајканско. Не му треа шеќер.





 
Ф

Флеш

Гостин
Има некои ли шо не пијат кафе,као мене ?! Едноставно кусот,не е за постојано пиење :)
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Чисто црно турско, имам бакарно ѓезве од на баба ми времето, каква арома ,,ваде,, (y) за мерак. Гранд кафе ми е на прво место или евентуално пресно мелено.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.683
Поени од реакции
866
Црно, турско, густо (две лажички кафе на еден филџан), горко (без шеќер)...
Производители: Grand (Grand Aroma е доста добро), Pascalin и Franck.
Исто како и јас што го пијам само што за разлика од тебе јас ставам и една лажица шеќер . И во право си за Grand ,одлично кафе е и обично купувам или Grand Aroma или Grand Gold .
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Нескафе.... 3 во 1.... :)
А исто така и најчесто најобично кафе Кубанита и она Браво :)

Многу е важно и ѓезвето при варење на црново турско кафе..... имам преметено овие што се од бабиве и дедовциве од бакар, од бронза..... даваат многу подобар вкус од овие денешниве од што и да и се :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.003
Поени од реакции
57.043
Има некои ли шо не пијат кафе,као мене ?! Едноставно кусот,не е за постојано пиење :)
Не студираш ? :P

Шала на страна.
Само капучино пијам (стриктно со вода)
Произведувач... најчесто Браво
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524



Ова највеќе ми иде со баба у двор уз оговарање или уз турска серија ммммммммм уживање:pipi:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Исто сакам да напоменам дека пљуни му се на кафето кое нон-стоп има наградни игри. Маркетиншки трик за да се продаде што повеќе, а квалитет - ко те пита.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
699
Поени од реакции
680
Црно кафе - турам лажиче нес и топла вода. Нит шеќер нит млеко[DOUBLEPOST=1393501786][/DOUBLEPOST]
Немелено. После дома го мелам и го припремам во оние алуминиумски чајничиња кои народно ги сметаат за еспресо а врска немаат.
И една ампула млеко и сосема малку шеќер.
Од кај го купуваш кафето у зрна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom