Иран

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.612
Поени од реакции
5.280

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
Ќе биде доста интересно. Тука Турција и Израел би застанале зад Азербејџан. Саудите вечно се против Иран.

Му ја кројат капата на ајатолахот, очигледно.
i sto ako zastanat? iran dovolno e da im ja unisti naftenata industrija so dronovi sto i ne e tolku tesko i posle sto? ke cuvaat turcite straza?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.612
Поени од реакции
5.280
i sto ako zastanat? iran dovolno e da im ja unisti naftenata industrija so dronovi sto i ne e tolku tesko i posle sto? ke cuvaat turcite straza?
Ако можеше тоа Иран да го направи досега осумпати ќе го имаше направено.

Овие ќе му ја уништуваат нафтената индустрија а овие ќе седат така мирно ништо нема да прават?

И Иран има нафтени постројки кои ВЕЌЕ почнаа да му ги уништуваат. Лека полека..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
Ако можеше тоа Иран да го направи досега осумпати ќе го имаше направено.

Овие ќе му ја уништуваат нафтената индустрија а овие ќе седат така мирно ништо нема да прават?

И Иран има нафтени постројки кои ВЕЌЕ почнаа да му ги уништуваат. Лека полека..
prvo uste ne se znae ni dali e azerbeidzan u prasanje. vtoro ne se znae ni dali bile involvirani ili mosad izvrsil akcija od nivna teritorija. treto koj mu unistuval na iran naftenata infrastruktura? cetvrto da, azerbeidzan ke si sedi miren posto se minijaturni u odnos na iran, iran ne e ermenija. petto, ako iran do sega ne vrakal ne znam koj vrakal... na amerite im gi raketiraa bazite u irak koga ovie im go ubija generalot, izrael preku hisbula e raketiran 1000ci pati, saudijcite ne samo naftenata infrastruktura nego i aerodromite im gi gagaa preku hutite od jeman.

ti rekov idi si u temite za igrici i ne dosagaj na seriozni temi.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.612
Поени од реакции
5.280
prvo uste ne se znae ni dali e azerbeidzan u prasanje. vtoro ne se znae ni dali bile involvirani ili mosad izvrsil akcija od nivna teritorija. treto koj mu unistuval na iran naftenata infrastruktura? cetvrto da, azerbeidzan ke si sedi miren posto se minijaturni u odnos na iran, iran ne e ermenija. petto, ako iran do sega ne vrakal ne znam koj vrakal... na amerite im gi raketiraa bazite u irak koga ovie im go ubija generalot, izrael preku hisbula e raketiran 1000ci pati, saudijcite ne samo naftenata infrastruktura nego i aerodromite im gi gagaa preku hutite od jeman.

ti rekov idi si u temite za igrici i ne dosagaj na seriozni temi.
Konj, prvo, procitaj na linkot samiot Iran potvrduva deka dronot doshol od zemja so koja se granici na sever.

Zemi opismeni se konj, mozokot ti e isushen od toa sonceto tamu, Hisbula haha... Izrael mu odgovara vo Palestina da ima instalacii ko Hezbolah, da tapkaat vmesto, da ne se razvivaat.. Izrael da saka za 2 dena ke nema eden pocituvac na Hezbolah vo Palestina i vo svetot voopsto...Raketiraa prazni napushteni bazi, kolku da ne bidat rugani deka dodeka srede Teheran im go ubivaat najdobriot nivni general, a tie sedat i si kjutat...

Chetvrto, konj, zad Azerbejdzan stojat Turcija i Izrael, a i Saudiska Arabija koi imaat zaednicki interes > Slab Iran...Ama ti si konj chamishliv, tolku imash mozok vo toa tendzereto so ti e na vrat, da razberish...

Ajde ne palamudi sega, ako ne te igraat tamu tvoite topli brakja ne treba da zamaras po forumi, trista pati sum ti rekol, nebiten si be.....

Gratis info za tebe konj, ovaj e Hisbulla:

index.jpg
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
Konj, prvo, procitaj na linkot samiot Iran potvrduva deka dronot doshol od zemja so koja se granici na sever.

Zemi opismeni se konj, mozokot ti e isushen od toa sonceto tamu, Hisbula haha... Izrael mu odgovara vo Palestina da ima instalacii ko Hezbolah, da tapkaat vmesto, da ne se razvivaat.. Izrael da saka za 2 dena ke nema eden pocituvac na Hezbolah vo Palestina i vo svetot voopsto...Raketiraa prazni napushteni bazi, kolku da ne bidat rugani deka dodeka srede Teheran im go ubivaat najdobriot nivni general, a tie sedat i si kjutat...

Chetvrto, konj, zad Azerbejdzan stojat Turcija i Izrael, a i Saudiska Arabija koi imaat zaednicki interes > Slab Iran...Ama ti si konj chamishliv, tolku imash mozok vo toa tendzereto so ti e na vrat, da razberish...

Ajde ne palamudi sega, ako ne te igraat tamu tvoite topli brakja ne treba da zamaras po forumi, trista pati sum ti rekol, nebiten si be.....
eve sto pisuva be glup...

There are three former Soviet republics immediately north of Iran: Armenia, Azerbaijan and Turkmenistan.

sigurno im odgovara na izrael da gi raketiraat od palestina, zatoa gradea zidovi i stitovi... :lolzz:

zhabe stojat site tie koga nikoj ne moze realno da mu pomogne ako iran resi da go sramni azerite so zemja.site se daleku za da mu pomognat i realno nikoj od niv nema da se zameri so iran za niv, mozebi samo izrael ali onaka da im dade oruzje i da gi tapsha po ramo.

PREMNOGU SI GLUP.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.612
Поени од реакции
5.280
eve sto pisuva be glup...

There are three former Soviet republics immediately north of Iran: Armenia, Azerbaijan and Turkmenistan.

sigurno im odgovara na izrael da gi raketiraat od palestina, zatoa gradea zidovi i stitovi... :lolzz:

zhabe stojat site tie koga nikoj ne moze realno da mu pomogne ako iran resi da go sramni azerite so zemja.site se daleku za da mu pomognat i realno nikoj od niv nema da se zameri so iran za niv, mozebi samo izrael ali onaka da im dade oruzje i da gi tapsha po ramo.

PREMNOGU SI GLUP.
More ti ne si konj, ti si nilski konj, hipopotamus (neka mi prostat nilskite konji so gi sporeduvam so vakva spodoba ko tebe). Armenia i Turkmenistan nemaat motiv za da go napadnat Iran be, Hippo.. Ajde sega nie da zememe na Ungarija da i pustime dronovi bez nikakva potreba i motiv, misli malce so taa kanachkata na vrat shto ja nosish....

Ti ne si glup. Ako ti recham glup, ke ti dadam kompliment..Za tebe ushte ne e izmislen zbor....
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
More ti ne si konj, ti si nilski konj, hipopotamus (neka mi prostat nilskite konji so gi sporeduvam so vakva spodoba ko tebe). Armenia i Turkmenistan nemaat motiv za da go napadnat Iran be, Hippo.. Ajde sega nie da zememe na Ungarija da i pustime dronovi bez nikakva potreba i motiv, misli malce so taa kanachkata na vrat shto ja nosish....

Ti ne si glup. Ako ti recham glup, ke ti dadam kompliment..Za tebe ushte ne e izmislen zbor....
ti rekov glup si. ne citas ni sto postiras ni nisto pa posle si vlecis sam zaklucoci... :lolzz:

ajde kazi koja e motivacijata na azerbejdzan da go napadne iran. zosto bi vlegle vo vojna so nekoj 100 pati pojak od niv sto lesno ke gi zbrise ako veke resil.glup si premnogu za da ima diskusija.

iran si e jasen. koga ke zavrsi istragata ke ima odgovor. ovde ne se znae ni dali e involvirana drzavata ili koj e samo se znae od kade dosle dronovite. nisto cudno i da se americki.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.612
Поени од реакции
5.280
ti rekov glup si. ne citas ni sto postiras ni nisto pa posle si vlecis sam zaklucoci... :lolzz:

ajde kazi koja e motivacijata na azerbejdzan da go napadne iran. zosto bi vlegle vo vojna so nekoj 100 pati pojak od niv sto lesno ke gi zbrise ako veke resil.glup si premnogu za da ima diskusija.

iran si e jasen. koga ke zavrsi istragata ke ima odgovor. ovde ne se znae ni dali e involvirana drzavata ili koj e samo se znae od kade dosle dronovite. nisto cudno i da se americki.
Hipo kopito, na teritorija na Iran izveat 7 milioni Azeri.. Normalno i tie imaat nekoi svoi neispolneti pobaruvanja, i sega nekoj im ima veteno nesto, kapishi tokmak? Ama ti si hipo, golema ti e glavata, informacijata od ednata strana do drugata duri ti dojdi, serverite na kajgana ke padnat...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
Hipo kopito, na teritorija na Iran izveat 7 milioni Azeri.. Normalno i tie imaat nekoi svoi neispolneti pobaruvanja, i sega nekoj im ima veteno nesto, kapishi tokmak? Ama ti si hipo, golema ti e glavata, informacijata od ednata strana do drugata duri ti dojdi, serverite na kajgana ke padnat...
da de od vcera ziveat tamu i bas sega imale baranja... abe glup eden znaes li ti deka azerbeidzan bil del od iran? deka se osamostoil so pomos na rusite pred da stane sovetska republika i deka delot sto ostanal so iran ostanal zatoa sto pred se se identifikuvale poblisku so persijcite nego so azero turcite u toa vreme. glup si, ne citas ni sto postiras em ne znaes ni osnova istorija. nema baranja za osamostojuvanje tamu, samo zelba u baku i nisto poveke.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.612
Поени од реакции
5.280
da de od vcera ziveat tamu i bas sega imale baranja... abe glup eden znaes li ti deka azerbeidzan bil del od iran? deka se osamostoil so pomos na rusite pred da stane sovetska republika i deka delot sto ostanal so iran ostanal zatoa sto pred se se identifikuvale poblisku so persijcite nego so azero turcite u toa vreme. glup si, ne citas ni sto postiras em ne znaes ni osnova istorija. nema baranja za osamostojuvanje tamu, samo zelba u baku i nisto poveke.
Trkalo, jas samo kazav koj mu e motivot na Azerite da se posheguvaat so Iran so edno dronche dve dronchinja, verojatno pottiknati i potapshani po ramo od nekoj drug, no toa otom potom...Da ne dojdi Azerbejdzan da ja vrshi ulogata na Ukraina so Rusija. Ama Iran ne e Rusija..Za tri dena ke go spakuvaat, a ajatolahot ke go pratat kurban vo Anadol, kamenja da krshi....
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
Trkalo, jas samo kazav koj mu e motivot na Azerite da se posheguvaat so Iran so edno dronche dve dronchinja, verojatno pottiknati i potapshani po ramo od nekoj drug, no toa otom potom...Da ne dojdi Azerbejdzan da ja vrshi ulogata na Ukraina so Rusija. Ama Iran ne e Rusija..Za tri dena ke go spakuvaat, a ajatolahot ke go pratat kurban vo Anadol, kamenja da krshi....
soodnosot megu iran i azerbeidzan e beter nego rusija i ukraina, ke mu dojde nesto ko crna gora da ja napadne srbija... neznam kako ne ti e jasno ama ne e bas lesno da mu se pomogne na azerbeidzan u takva vojna iako turcite bi mozele. e sega dali e toa praviot moment koga se resava sudbinata na siria sto e pobitno za turcija a iran e biten faktor tamu...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.612
Поени од реакции
5.280
soodnosot megu iran i azerbeidzan e beter nego rusija i ukraina, ke mu dojde nesto ko crna gora da ja napadne srbija... neznam kako ne ti e jasno ama ne e bas lesno da mu se pomogne na azerbeidzan u takva vojna iako turcite bi mozele. e sega dali e toa praviot moment koga se resava sudbinata na siria sto e pobitno za turcija a iran e biten faktor tamu...
Soodnosot na Iran i Azerbejdzan e takov, da..No na Izrael, Saudite i Turcite kontra Iran, e vekje togas dobivame obratna slika. Azerbejdzan ne go pravi sam na svoja raka, ne e lud Aliev dotolku sam da trgni protiv Iran. So ovaa konstelacija so ja ima Iran doma, i so nadvoresni problemi, mu se namaluva vekot na ajatolahot na prestolot, sto mislam deka e kapisla za ovie napadi, revolucii, protesti koi go tresat Iran vo posledno vreme..Ne e ist Iran,si se slozil ti ili ne, kako na vremeto so Ahmadinedzat, sega malce e klimava rabotata tamu, a neprijatelite negovi ke napravat se da go padnat na kolena, sto mislam i deka ke se sluci...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
po 3ti pat... na turcija prioritet im se kurdite u dvor. za toa da go resat potrebno im e pomos od iran i irak. momentalno se organizira sostanok megu turcija, rusija i sirija a samiot erdogan spomna deka i iran najverojatno ke bide pokanet. turcija nema da pomogne kolku sto si zamisluvas...

saudite isto. oni osven pari da dadat sekako poveke ne ni mozat. hutite mame im ebaa ne pak seriozna vojska. ostaj sto oni se i do nekoj stepen zavisni od iran koj moze da im zatvori ormutskiot tesnec.

ostanuva izrael. istiot izrael sto ima sateliti i cuda i ne mu treba azerbeidzan bukvalno za nisto. da i oni ko turcite moze da dadat tehnika ako azerite resat da ginat ama nisto poveke od toa... ako dojde do pogolema vojna togas hisbula ima da dobijat dosta oruzje da go gagjaat izrael od blisku sto ustvari i najveke gi plasi evreite. niv im e jasno deka dalecinska vojna sigurno ke ja dobijat so iran ali ako iran im se "doblizi" i im napaga civilni celi togas ke bide tesko. izrael e mal. 2 prljavi bombi ke stavat kraj na izrael a palestinci dobrovolci za toa imas kolku sakas... ne im trebaat raketi na iran a realno izrael nema odbrana za toa taka da vo idnina i na niv im e jasno deka ke mora da najdat zaednicki jazik ko sto najdoa so saudicite...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.612
Поени од реакции
5.280
Pred 1 nedela, beshe napadnata Azerbejdzanskata ambasada vo Teheran, imashe poginati, po shto e zatvorena na neodreden period...

Se slucuvaat napadi i obidi za napadi nad nafteni postrojki i drugi celi vo Iran...

Azerbejdzan kupuva dronovi od Izrael za vreme na konfliktot vo Nagorno Karabah, i toa soliden broj, i javno se falea deka se zadovolni od toa shto go kupile....

Irancite soboruvaat dron nad Iran, so izraelsko poteklo....

Iran izleguva so soopstenie deka dronot doshol od granicna severna zemja bivsha clenka na Sovetskiot sojuz....

2+2 = 4..

Hezbolah kako shto kazhav, mozhe da bide zbrishan od liceto na zemjata za 3 dena...Ama, mu trebaat korisni budali kako niv za da si gi shlakaat odvreme navreme, za da gi vrakaat Liban i Palestina vo 19 vek na sekoi 5 godini..Zosto normalno e da na Izrael mu odgovara slab Liban i Palestina, a Hezbolah, Hamas i site na niv slicni trakatanici im ja igraat ulogata bash onakva kakva so im e potrebna na Izraelcite...Liban i Palestina nema da se mrdnat cekor napred, duri postojat Hezbolah i Hamas, iranskite pudlici....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom