Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
130
Поени од реакции
211
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Опасна била јогава и медитацијата wtf , а нешто за реики, тоа по ок ми изгледа
Абе синко, се е тоа исто. Само навидум различни пристапи, али сите водат кон истото нешто.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Абе синко, се е тоа исто. Само навидум различни пристапи, али сите водат кон истото нешто.
Не грешка си таа Јога на Кроули е најдобра,другите гуруа и мистици можат вода да му носат,а и ти ако си идел по семинари,потхитно да идеш кај мајсторите да си ги бараш парите,оти тоа сигурно е некоја невалидна индиска јога,они немаат поима,а Кроули ги поимува работите.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Која е таа „јога на Кроули“? Се мислам дека никогаш не бил гуру ниту изградил своја јога.
Во „Осум лекции за Јога“ никаде не вели ова е моја јога... не ни постои такво нешто како „присвојување“... тоа и исто како Патанџали да кажеш дека има своја јога, како Вивекананда има своја јога :)

П.С.
И ако некој одел на семинари и плаќал пари - да му ги вратат парите секако... :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Имаш слободна волја да избереш како ќе реагираш, дали ќе му ги дадеш парите или ќе го разоружаш и кога ти ќе го имаш пиштолот имаш слободна волја дали ќе го пукаш и лежиш во затвор, дали ќе викнеш полиција или ќе разговараш со крадецот да дојдете до изворот на проблемот, дали е наркоман и како да му помогнеш. Но ништо од тоа ако не си бил на часови по самоодбрана, а си имал слободна волја дали да се запишеш и бидеш спремен и за таква ситуација. Но да не бегате многу од темата, ме интересира што би било кога на пример растеш во западна култура и се декларираш како геј или нешто од другите не хетеро определби, дали би бил исто ако те посвоиле како бебе во Kина и те израснале Шаолин монаси? Не сум сигурен дека слободна волја постои кога си дете и дека некои развојни патишта оставаат константен белег но возрасен човек може да бира како ќе постапи, да не беше така немаше да има затвор.
Ти изгледа не ме читаш, или така ти одговара да не разбираш. Слободната волја не е причина, не е пресудна што ќе биде изборот, туку особината, предодреденоста, карактеристиките што те дефинираат. И јас и пироманот имаме слободна волја, но само пироманот има задоволство во тоа да запали нешто. И јас и педофилот имаме слободна волја, но само педофилот чуствува сексуална привлечност кон деца!
Да тврдиш дека човекот има креатор, но дека за грешките во дизајнот (особините) не е крив креаторот туку креацијата е апсурд, глупост!
Ако слободната волја, злото, особините што ги имаат луѓето се нешто кое според вас морало да се случи, тогаш зошто одговорност да се бара од оние на кои тие им се допуштени? Замисли купуваш автомобил, со вграден недостаток, правиш сообраќајка поради него, и производителот ти вели вината е во автомобилот, не во мене, пропустот мораше да постои бидејќи дизајнот е таков, а јас сум совршен и безгрешен.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Ти изгледа не ме читаш, или така ти одговара да не разбираш.
Нема потреба од агресивност.

Слободната волја не е причина, не е пресудна што ќе биде изборот, туку особината, предодреденоста, карактеристиките што те дефинираат. И јас и пироманот имаме слободна волја, но само пироманот има задоволство во тоа да запали нешто. И јас и педофилот имаме слободна волја, но само педофилот чуствува сексуална привлечност кон деца!
Заради ова коментирав, што ја дефинира особината, предодреденоста? Дали е тоа вродено?

Да тврдиш дека човекот има креатор, но дека за грешките во дизајнот (особините) не е крив креаторот туку креацијата е апсурд, глупост!
Ако слободната волја, злото, особините што ги имаат луѓето се нешто кое според вас морало да се случи, тогаш зошто одговорност да се бара од оние на кои тие им се допуштени? Замисли купуваш автомобил, со вграден недостаток, правиш сообраќајка поради него, и производителот ти вели вината е во автомобилот, не во мене, пропустот мораше да постои бидејќи дизајнот е таков, а јас сум совршен и безгрешен.
Аналогијата ти е лоша, за разлика од машината ние сме битија зависни од старател се до одреден момент кога треба да ја преземеме одговорноста за себе. Не мислам дека имаме грешка во дизајнот.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Нема потреба од агресивност.


Заради ова коментирав, што ја дефинира особината, предодреденоста? Дали е тоа вродено?


Аналогијата ти е лоша, за разлика од машината ние сме битија зависни од старател се до одреден момент кога треба да ја преземеме одговорноста за себе. Не мислам дека имаме грешка во дизајнот.
Незнам чија аналогија е лоша. Велиш нема грешка во дизајнот, а има казни, судови и судење?! Ама тоа не било садизам?
Што и да ја дефинира особината и предодреденоста, било допуштено или создадено од креаторот. А да тврдиш дека се е според негова промисла и волја а во исто време тој тоа да го смета за грешка е апсурд.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Незнам чија аналогија е лоша. Велиш нема грешка во дизајнот, а има казни, судови и судење?! Ама тоа не било садизам?
Што и да ја дефинира особината и предодреденоста, било допуштено или создадено од креаторот. А да тврдиш дека се е според негова промисла и волја а во исто време тој тоа да го смета за грешка е апсурд.
Мислам дека си се збунил, никаде не тврдам вакво нешто, ако постои креатор како личност тогаш мислам дека е кодер кој создал реалност, испрограмирал нон плеерр карактери како животните а на луѓето алгоритмот им го унапредил да се АИ, свесни и да може да се надоградуваат сами. АИ расте, учи во праметрите на симулацијата кои се закони а тоа било допуштено од кодерот, АИ да има свесност која ја нарекуваме слободна волја. Можам и покомплексно да го разложам, дека кодерот не создал човек туку во кодот на симулацијата вметнал алгоритам кој ќе се развива до степен на сингуларитет, свесност, АИ што би било еволуција. Не се меша директно во симулацијата туку оставил можност еден ден АИ да ги разбере правилата во истата. Само си мислам ама не можам да тврдам но знам дека на некои верувањето им е потребно па не се трудам да им го одземам што е моја слободна волја.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Мислам дека си се збунил, никаде не тврдам вакво нешто, ако постои креатор како личност тогаш мислам дека е кодер кој создал реалност, испрограмирал нон плеерр карактери како животните а на луѓето алгоритмот им го унапредил да се АИ, свесни и да може да се надоградуваат сами. АИ расте, учи во праметрите на симулацијата кои се закони а тоа било допуштено од кодерот, АИ да има свесност која ја нарекуваме слободна волја. Можам и покомплексно да го разложам, дека кодерот не создал човек туку во кодот на симулацијата вметнал алгоритам кој ќе се развива до степен на сингуларитет, свесност, АИ што би било еволуција. Не се меша директно во симулацијата туку оставил можност еден ден АИ да ги разбере правилата во истата. Само си мислам ама не можам да тврдам но знам дека на некои верувањето им е потребно па не се трудам да им го одземам што е моја слободна волја.
Дали според тебе креаторот - кодерот, се става во улога на судија или не?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не, ти " судат" правилата во симулацијата.
Тоа не е судење туку последица. Има разлика. Ако јас ја игнорирам гравитацијата и скокнам од високо, повредата ќе биде последица. Ако ти намерно ме турнеш од високо бидејќи не верувам во гравитација, тогаш тоа е казнување.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Тоа не е судење туку последица. Има разлика. Ако јас ја игнорирам гравитацијата и скокнам од високо, повредата ќе биде последица. Ако ти намерно ме турнеш од високо бидејќи не верувам во гравитација, тогаш тоа е казнување.
Токму така, последица. Ако ставам мајмун во автомобил и го истренирам да ја притиска гаста он со 100 ќе тресне во зид оти нема да е свесен која ќе биде последицата, ти како АИ ќе ја испроцесираш, ќе знаеш што ќе се случи со твоето тело при таков удар и ќе закочиш бидејќи имаш разум, слободна воља. А за намерно буткање од високо тоа не е казнување туку злоба.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Токму така, последица. Ако ставам мајмун во автомобил и го истренирам да ја притиска гаста он со 100 ќе тресне во зид оти нема да е свесен која ќе биде последицата, ти како АИ ќе ја испроцесираш, ќе знаеш што ќе се случи со твоето тело при таков удар и ќе закочиш бидејќи имаш разум, слободна воља. А за намерно буткање од високо тоа не е казнување туку злоба.
Затоа прашав дали креаторот според вас се става себе си во улога на судија или не. Монотеистичките религии го прикажуваат како судија а погоре е многу добро образложено зошто е тоа апсурдно.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Затоа прашав дали креаторот според вас се става себе си во улога на судија или не. Монотеистичките религии го прикажуваат како судија а погоре е многу добро образложено зошто е тоа апсурдно.
На еден начин кодерот е судија бидејќи креирал воопшто закони? Но без закони оваа реалност не би постоела.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom