Волонтерски акции

Дали сте волонтирале до сега?


  • Вкупно гласачи
    92

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
@Angello бидејќи до сега немаш волонтирано, јас ти препорачувам да почниш прво кај нас да волонтираш. Било каде, во било која сфера. Лавовите остави ги за во иднина, како цел која сакаш да ја постигниш. Волонтирањето не е само ќе одам и ќе помагам таму јас кај што сакам. Напротив, треба да поседуваш одредени вештини и способности за да бидиш добар волонтер. Пробај кај нас, било каде, па види дали ќе ти се свиѓа. За да не ти се случи, си отишол у Африка и не ти се свиѓа, па оп сакам дома да си одам.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Пази го ова:

Frizersko Studio Kreso
FRIZERSKO STUDIO KRESO, PO POVOD BOZIKNITE PRAZNICI, VO DENOVITE:
02.I. 03. JANUARI 2015.(PETOK I SABOTA), KE VRSI BESPLATNO STRIZENJE ZA KORISNICITE NA SOCIJALNA POMOS.
ZAKAZUVANJE NE E POTREBNO, USLUGITE KE GI VRSAM VO SKLOP NA CELOSNOTO RABOTNO VREME I TOA :
PETOK, 02.01.OD 10:00-14:00 I OD 16:00-19:00
SABOTA,03.01. OD 10:00-15:00
POTREBNO E DA SE PONESE DOKUMENT ZA DOKAZ ZA DOBIVANJE NA SOCIJALNA POMOS I LICEN DOKUMENT.
OD EDNO SEMEJSTVO-EDEN CLEN, SE SO CEL DA RAZVESELIME STO POVEKE SEMEJSTVA.
SITE MOI KOLEGI KOI SAKAAT DA MI SE PRIKLUCAT VO OVAA AKCIJA, NEKA POVELAT, KE MI BIDE CEST.
SE NADEVAM, DEKA BAREM NEKOLKU DESETICI LUGJE KE NAPRAVAM SREKNI SO OVOJ MOJ SKROMEN
POTEG, NO OD SRCE!
FRIZERSKO STUDIO KRESO, SEKOGAS ZA VAS I SEKOGAS SO VAS!!!!
 
S

Sinisa123

Гостин
Јас веќе 6 години сум волонтер во Црвен Крст
И ја сакам да се пријавам за волунтерство во Црвен Крст и така имам слободно време. Само ако сакаш да ми кажеш како оди процедурата, дали ти плаќаат или така си примен како самоволно. Дај ми апдејт на извештајот и се надевам дека кога ќе одам во Црвен Крст ќе ме примаат и што документи се носи за зачленување.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
И ја сакам да се пријавам за волунтерство во Црвен Крст и така имам слободно време. Само ако сакаш да ми кажеш како оди процедурата, дали ти плаќаат или така си примен како самоволно. Дај ми апдејт на извештајот и се надевам дека кога ќе одам во Црвен Крст ќе ме примаат и што документи се носи за зачленување.
Зависи од која општина си, за Влае, Карпош, Ѓорче, Сарај, Глумово, Матка, Кондово, Тафталиџе, Нерези ги покрива ЦК Карпош, Дебар Маало, Капиштец, Центар ги покрива ЦК Центар, Чаир, Топанско Поле ги покрива ЦК Чаир, Автокоманда, Маџари, Сингелиќ, Гази Баба ги покрива ЦК Гази Баба, јас би ти препорачал да идеш во Даре Џанбаз (спроти УЈП) таму е сместен Црвен Крст на Град Скопје и Црвен Крст Центар, работи од 08 до 16 часот и ќе кажеш дека сакам да се зачленам во Црвен Крст, ќе ти кажат кога има состаноци на младите, ќе отидеш на состанокот, ќе се заознаеш со сите, они ќе ти дадат пристапница да пополниш, и да донесеш две слики од тебе, и да ти дадат жиро-сметка за да уплатиш годишна чланарина која кошта 150 денари (плус 25 или 35 денари провизија која ја наплаќа банката), и на следниот состанок ја даваш во ЦК. После ти си бираш дали сакаш да се уклучиш во некои проекти за обука за презентирање на ПХВ, Трговија со Луѓе, Превенција од ХИВ/СИДА и Сексуално преносливи Болести итн. Се организираат и акции за собирање на средства за социјално загрозени лица, болни, итн. Најубаво е во Понеделник (19.01.2015) да отидеш на Водици, таму ќе бидат сите тимови (Тим за Одговор При Катастрофи, Тим за Спасување на Планина, Тим за спасување во Вода, Тим за Логистика) и да прашаш некои од таму да ти објасни.
 
S

Sinisa123

Гостин
Зависи од која општина си, за Влае, Карпош, Ѓорче, Сарај, Глумово, Матка, Кондово, Тафталиџе, Нерези ги покрива ЦК Карпош, Дебар Маало, Капиштец, Центар ги покрива ЦК Центар, Чаир, Топанско Поле ги покрива ЦК Чаир, Автокоманда, Маџари, Сингелиќ, Гази Баба ги покрива ЦК Гази Баба, јас би ти препорачал да идеш во Даре Џанбаз (спроти УЈП) таму е сместен Црвен Крст на Град Скопје и Црвен Крст Центар, работи од 08 до 16 часот и ќе кажеш дека сакам да се зачленам во Црвен Крст, ќе ти кажат кога има состаноци на младите, ќе отидеш на состанокот, ќе се заознаеш со сите, они ќе ти дадат пристапница да пополниш, и да донесеш две слики од тебе, и да ти дадат жиро-сметка за да уплатиш годишна чланарина која кошта 150 денари (плус 25 или 35 денари провизија која ја наплаќа банката), и на следниот состанок ја даваш во ЦК. После ти си бираш дали сакаш да се уклучиш во некои проекти за обука за презентирање на ПХВ, Трговија со Луѓе, Превенција од ХИВ/СИДА и Сексуално преносливи Болести итн. Се организираат и акции за собирање на средства за социјално загрозени лица, болни, итн. Најубаво е во Понеделник (19.01.2015) да отидеш на Водици, таму ќе бидат сите тимови (Тим за Одговор При Катастрофи, Тим за Спасување на Планина, Тим за спасување во Вода, Тим за Логистика) и да прашаш некои од таму да ти објасни.
Не сум од Скопје. Штета од Стојаково сум и вчера ми дојде на идеја се зачленам во ЦК. Само кажи барем дали плакаат нешто или гратис се работи?
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Не сум од Скопје. Штета од Стојаково сум и вчера ми дојде на идеја се зачленам во ЦК. Само кажи барем дали плакаат нешто или гратис се работи?
Ако ти е за плаќање и да правиш пари, не ни пробувај да волонтираш. Таму нема пари. На добра волја и солидарност се заснова волонтирањето.
 

CHukioo

Шо треба овде да пишам бе? -.-'
Член од
30 март 2011
Мислења
63
Поени од реакции
22
Не сум од Скопје. Штета од Стојаково сум и вчера ми дојде на идеја се зачленам во ЦК. Само кажи барем дали плакаат нешто или гратис се работи?
Под самио поим Волонтер се подразбира дека нема пари. Али и да нема, немаш поим какво е чуството ко че натовариш 8тони камион со вода. (за поплавите Србика и БиХ) сепак ти си знајш :)
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Не сум од Скопје. Штета од Стојаково сум и вчера ми дојде на идеја се зачленам во ЦК. Само кажи барем дали плакаат нешто или гратис се работи?
Значи вака, ти работиш како волонтер, а кога ќе влезеш во некој од тимовите како Тим за Одговор При Катастрофи, Тим за Спасување на Планина, ако се има потпишано соработка со некои турнири или манифестации, одиш да обезбедуваш прва помош и тогаш се плаќа од ден, или ако си за Спасување на Планина секоја сабота, недела и празници се дежура на Водно и Матка и се плаќа исто дневница од ден само тие дневници не се од Црвен Крст туку ги даваат организаторите. За Водно и Матка плаќа Град Скопје. А додека стигнеш до тие тимови мислам дека треба да бидеш две години член (мислам дека е уште така, не ме фаќај за збор) па после да влезеш и треба да се покажеш. Другото е се волонтерски. Најубаво во понеделник на Водици ќе бидат сите тимови на Црвен Крст,некој да прашаш или да отидеш од вторник натаму во Даре Џамбаз

Убаво ти кажа членката, ако ти е само за пари да правиш, подобро не ни планирај да се зачленуваш.[DOUBLEPOST=1421577326][/DOUBLEPOST]
Под самио поим Волонтер се подразбира дека нема пари. Али и да нема, немаш поим какво е чуството ко че натовариш 8тони камион со вода. (за поплавите Србика и БиХ) сепак ти си знајш :)
Учествував во акцијата за поплавите, оставив душа таму и првиот ден наголтав прашина од алиштата, така да неколку дена јазикот ми беше инфициран и и неможев да го мрдам.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
znae nekoj koj gi pomaga na begalcite na Tabanovce ?? Crvan krs e toa ili nekoi nevladini organizacii i kako da se prijavam da pomognam
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
znae nekoj koj gi pomaga na begalcite na Tabanovce ?? Crvan krs e toa ili nekoi nevladini organizacii i kako da se prijavam da pomognam

Јави се на некој од телефоните кои се дадени за контакт, сигурно ќе ти дадат повеќе информации.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не треба свинско!? Кој идиот, квазилиберал го правел овој флаер??? Тие се оние кои обвинуваат други за расизам и предрасуди а самите се најголеми расисти. Дали тие ги познаваат сите мигранти лично? Дали знаат дека доаѓаат мигранти од повеќе земји од Азија и Африка и дали знаат дека не сите Сиријци се муслимани? Некои од нив се атесити а некои се христијани (цели 10%).
 
Член од
27 август 2015
Мислења
12
Поени од реакции
1
dali nekoj znae nekoja organizacija za volontiranje,sto barem i minimum ti plakaat?inaku studiram na institutot za soijalna rabota i politika i mi ostana uste diplomskata da ja napravam pa da si prasam i da si popolnam vreme:) bilo da e nevladina ili kakva i da e organizacija fala mnogu i imajte ubava vecer:) pozdrav
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
имам многу моја и на моето семејство облека со не ја користиме а само ни се собира без потребно па каде можам да ја однесам да ја оставам за донација

инаку се е културно нова што се вели и функционална
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
имам многу моја и на моето семејство облека со не ја користиме а само ни се собира без потребно па каде можам да ја однесам да ја оставам за донација

инаку се е културно нова што се вели и функционална
Jа знам дека од страната на Сити Мол, што е свртена накај Центар, има место за оставање стара облека.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom