Ветеринарно катче

Член од
15 септември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
4
Имав куче шарпланинец една година старо и го лечев два дена во ветеринарна амбуланта Автокоманда и третиот ден не можеше да стане ѕвонев во ветеринарна амбуланта во Автокоманда и не се јавуваа и звонев и на други ветеринари нејќеа да дојдат и додека барав превоз кучето почина од топлотен удар
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Имав куче шарпланинец една година старо и го лечев два дена во ветеринарна амбуланта Автокоманда и третиот ден не можеше да стане ѕвонев во ветеринарна амбуланта во Автокоманда и не се јавуваа и звонев и на други ветеринари нејќеа да дојдат и додека барав превоз кучето почина од топлотен удар
Од што го лечеше и како воопшто починало од топлотен удар?
 
Последно уредено:
Член од
29 јануари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас имав, пиши ПП за совет, контакти, итн... За жал малку ја откривме во подоцнежна фаза, каде ништо не можеше да се направи, а направив повеќе од доволно.
zdravo .pominati se godini od objavata.ke ve molam za sovet ,lek sto bi mozelo da pomogne.
Автоматски споено мислење:

Некој о
Немам искуство...ама, со здравје да ја носите :( Можам да те упатам кај експерт за болеста, пиши ми на ПП.
ke ve molam iskustva simptomi i lek za ova
д вас, искуство со лишманија?
[/QUOT
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
zdravo .pominati se godini od objavata.ke ve molam za sovet ,lek sto bi mozelo da pomogne.
Автоматски споено мислење:
Направи тест прво на ветеринарен факултет и консултирај се со нив. Јас тогаш контактирав со професорката Јована.

Мислам дека терапијата беше со алопуринол доживотно и милтефоран (милтефосин) кој го набавив тогаш од Грција и тој се дозира во консултација со ветеринар и мислам дека траеше 21 ден.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Ајде ако има дежурен ветеринар на помош.
Возрасно куче, пит бул женка (примени сите вакцини)
Вчера и денес има проблем што и да јаде или пие одма го повраќа (приѕирно како вода да повраќа)

вакви симптоми имав многу одамна со моите и на ветеринарен факултет им дадоа едни антибиотици ако не се лажам на Е почнуваа како кафетин спакувани
Ама не ми текнува на името на антибиотикот ако може некој да помогне или да даде совет на база на пишаното

има шанси да беше Enrofloxacin
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Ајде ако има дежурен ветеринар на помош.
Возрасно куче, пит бул женка (примени сите вакцини)
Вчера и денес има проблем што и да јаде или пие одма го повраќа (приѕирно како вода да повраќа)

вакви симптоми имав многу одамна со моите и на ветеринарен факултет им дадоа едни антибиотици ако не се лажам на Е почнуваа како кафетин спакувани
Ама не ми текнува на името на антибиотикот ако може некој да помогне или да даде совет на база на пишаното

има шанси да беше Enrofloxacin
Enroxil e тоа што барав
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Dali ima dezuren veterinar na forumov :D

Se salam ne e nisto strasno samo prasanje za apcinjava za bolvi/krlezi primer NexGuard/Simparica
Dali da se razmisluva za nesto takvo ili da se ostane na miks ampuli/scalibor so koi gurame veke 11 godini so ednoto kuce ama ne se bas najdobra opcija sekoga godina ima po nekoj krlez sto treba da go otkacuvame nie
Stanuva zbor za 2 samojed zenki, 11 i 2 godini.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.499
Поени од реакции
80.578
Еден совет да дадам, ако вашето милениче фати болви (годинава најмногу ги има) НИКАКО немојте да одите во Пет Шопови да барате спас. 3000+ денари фрлив на гладно срце на секакви шампони, спрејови, ланчиња и други тракатанци, нитуедно не му помогна на мачоров дома.
Во очај последно нешто што пробав е што појдов во ветеринарна аптека (препорака, одма до Даре Џамбаз спроти УЈП има една мала аптека), човекот не само што ми даде совети за овие болвиве, туку ми даде едни дански ампули што се ставаат на мачорот позади глава и врат кај што не не може да се лижи...верувајте за 2 дена се прочисти животинчево, и расположение смени, и му се крена апетитот како порано, ми го препороди што се вели.

Пет Шоповиве жими се се само парите да ти ги земат, држат секаков шунд по тоа полиците.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.252
Еден совет да дадам, ако вашето милениче фати болви (годинава најмногу ги има) НИКАКО немојте да одите во Пет Шопови да барате спас. 3000+ денари фрлив на гладно срце на секакви шампони, спрејови, ланчиња и други тракатанци, нитуедно не му помогна на мачоров дома.
Во очај последно нешто што пробав е што појдов во ветеринарна аптека (препорака, одма до Даре Џамбаз спроти УЈП има една мала аптека), човекот не само што ми даде совети за овие болвиве, туку ми даде едни дански ампули што се ставаат на мачорот позади глава и врат кај што не не може да се лижи...верувајте за 2 дена се прочисти животинчево, и расположение смени, и му се крена апетитот како порано, ми го препороди што се вели.

Пет Шоповиве жими се се само парите да ти ги земат, држат секаков шунд по тоа полиците.
Јас само од ампули сум задоволна. Тоа му комбинирав со ремче. Никогаш не фати ништо.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Еден совет да дадам, ако вашето милениче фати болви (годинава најмногу ги има) НИКАКО немојте да одите во Пет Шопови да барате спас. 3000+ денари фрлив на гладно срце на секакви шампони, спрејови, ланчиња и други тракатанци, нитуедно не му помогна на мачоров дома.
Во очај последно нешто што пробав е што појдов во ветеринарна аптека (препорака, одма до Даре Џамбаз спроти УЈП има една мала аптека), човекот не само што ми даде совети за овие болвиве, туку ми даде едни дански ампули што се ставаат на мачорот позади глава и врат кај што не не може да се лижи...верувајте за 2 дена се прочисти животинчево, и расположение смени, и му се крена апетитот како порано, ми го препороди што се вели.

Пет Шоповиве жими се се само парите да ти ги земат, држат секаков шунд по тоа полиците.
Истите тие ампули ги има и по пет шоповите
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.369
Здраво на сите, би сакал да ве замолам за совет/мислење за повозрасна мачка што постојано се лиже околу газот. Личи како да имала дијареа бидејќи цел анус и околу е темна боја, а она не може да се среди убаво бидејќи е веќе 13 години. Не ми дозволува да ја исчистам јас.

Не би сакал да ја носам на ветеринар бидејќи е многу плашлива и само мене ми дозволува да и пријдам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom