Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
zdravo na site forumov e super . sakam da prasam koga ima dati za intervju godinava fala vi mnogo odnapred
 
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
Zdravo na site.. Kolku se ceka za bg drzavjanstvo za malo dete.. Dvaicata roditeli imame bg drzavjanstvo! Dali da odam vo Sofija ili preku ambasada vo Skopje! Vo trka sum so vreme, potreben mi e za vo UK
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
12
Поени од реакции
10
Zdravo bev na intervju 12ti mesec 2018 seuste mi e na zadolzitelno ne e promenet statusot
Vase mislenje do koga bi mi izglegol pasosot?
Tatko mi ima bg pasos
 
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
Kolku e vremen
ГООООЗЕДОООООВ денес конечно, јавна благодарност до Р.БУГАРИЈА што ми даде европски документ /на жими мајка/ ,процедура происход 07/2015 указ 156 21.11.2019,документ пас. од брат, благодарност до форумов од кој научивме доста, благодарност до агенцијата за бг. документи П.П. зе професионалноста во постапката после указот,но и во трошоците 400 е плус патот но ако неможеш сам и ако имаш пари несе многу, но борбата продолжува понатаму аплицираме за децата ,да си дочекате сите.
So srekja da si go koristite... Me interesira za decata... Jas i soprugata imame bg dokumenti, imam dve maloletni deca..kolku se ceka(preku ambasada i direkt Sofija)?
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Koga pravis zapisvane za podiganje na ukaz potrebno e i slika da se prikaci, taka? Koja golemina treba da bide, dali kolku sto e pasoskiot format 45x35mm ili bitno e samo da bide likot i pozadinata kako za pasoska slika? Pozdrav
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Koga pravis zapisvane za podiganje na ukaz potrebno e i slika da se prikaci, taka? Koja golemina treba da bide, dali kolku sto e pasoskiot format 45x35mm ili bitno e samo da bide likot i pozadinata kako za pasoska slika? Pozdrav
Pale daj odgovori na ova,jas kolku sto znam se prikacuva slika od dvete stranici od otvoreniot pasos kade e slikata nasa so datum na izdavajne,vaznost,br na pasos
 
Член од
25 април 2018
Мислења
46
Поени од реакции
80
Koga pravis zapisvane za podiganje na ukaz potrebno e i slika da se prikaci, taka? Koja golemina treba da bide, dali kolku sto e pasoskiot format 45x35mm ili bitno e samo da bide likot i pozadinata kako za pasoska slika? Pozdrav
Ne treba takva slika, ....... tuku treba skeniran tvoj pasos, vo jpg format, ne pogolema od 2MB.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Pale daj odgovori na ova,jas kolku sto znam se prikacuva slika od dvete stranici od otvoreniot pasos kade e slikata nasa so datum na izdavajne,vaznost,br na pasos
Taka e @orelorel,treba slika od pasos otvoren so dvete strani da se gledaat vo jpg format do 2 mb.
Автоматски споено мислење:

Kolku e vremen

So srekja da si go koristite... Me interesira za decata... Jas i soprugata imame bg dokumenti, imam dve maloletni deca..kolku se ceka(preku ambasada i direkt Sofija)?
Vo opshtina vo Sofija se podnesuva zaedno so soprugata i za 1 do 3 meseci imate izvodi,a posle se slikate za pasos.Ne odite preku ministerstvo za pravosudie ili ambasada,zosto ke zaglavite.
 
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
Zdravo na site.. Kolku se ceka za bg drzavjanstvo za malo dete.. Dvaicata roditeli imame bg drzavjanstvo! Dali da odam vo Sofija ili preku ambasada vo Skopje! Vo trka sum so vreme, potreben mi e za vo UK
Ako go imavte drzavjanstvoto pred da se rodi odite vadite egn maticen i go nosite na slikanje
A ako e posle raganjeto negovo vaseto drzavjanstvo se ceka dosta
 
Член од
17 јули 2019
Мислења
30
Поени од реакции
43
Незнам дали по грешка ја ибриша објавата дека имаш добиено указ,но како и да е честитки!!!!!
Автоматски споено мислење:

На страната каде што и пишува дека е одобрено државјанството,има едно сиво поле Записване,и таму има термини да закажеш,да прикачиш фотографија од пасош не поголема од 2 МБ и да внесеш мејл,па ќе добиеш повратен одговор на мејл.Потоа мејлот го принташ и со тоа ливче одиш во правосудие да си го подигнеш указот.

Од веб страната од МП запишија ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платиш за Указ, 50 лева + 10 лева манипулативни трошоци, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерството за Правосудие ќе влезеш дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.

Извод нов ,преведен и легализиран-ако го преведуваш во МК тогаш ќе треба во амбасада да го легализираш.А ако го преведуваш во Софија ,агенциите за превод го носат на нотар за заверка.Ќе си побараш на интернет некои агенции за превод и ќе им го испратиш изводот по скен ,за да биде спремен кога ќе одиш таму само оригиналот ќе им го покажеш.За во МВР оригинал,за во општина копија.

Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш.....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.Може и со картица само треба да е на твое име.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
Автоматски споено мислење:

ДАЛИ ДОБИВТЕ ДЕНЕС УКАЗ???

06.02.2019 @peperutka23
19.02.2019 @rengoring
xx.02.2019 @Kiree
Хх.02.2019 @Ferarri100
19.02.2019 @kikikiki1
20.02.2019 @responsible
20.02.2019 @Andrijan4e9321
20.02.2019 @Ilindenec
27.02.2019 @Malo blgarce
seuste ne
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom