Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
4 август 2020
Мислења
7
Поени од реакции
6
So zdravje i sreka da si go koristis
Sokakov test se vlegva za Bugarija?
zdravo, i ias cekam adresa od mart drzavjanstvo zemeno kaj nas vo ambasada, ke moze da minnapises poveke detali kako zavrsi rabota, i se slikase za pasos koj ti e posrednik, i kolku te kostase toa? ako moze taka poveke detali cekori kako sto da napravam fala ti
Автоматски споено мислење:

Luge site sto cekate adresa a ste podignale drzavjanstvo preku ambasada ili konzulat odete odma vo Sofija i zavrsete si rabota. Jas bev preku ambasada cekav 4 ipol meseci za adresa, otidov vo sreda za sofija si podignav povtorno drzavjanstvo i vo cetvrtokot se slikav, zavrsiv rabota So sreka na site
zdravo, i ias cekam adresa od mart drzavjanstvo zemeno kaj nas vo ambasada, ke moze da minnapises poveke detali kako zavrsi rabota, i se slikase za pasos koj ti e posrednik, i kolku te kostase toa? ako moze taka poveke detali cekori kako sto da napravam fala ti
 
Последно уредено:

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
zdravo, i ias cekam adresa od mart drzavjanstvo zemeno kaj nas vo ambasada, ke moze da minnapises poveke detali kako zavrsi rabota, i se slikase za pasos koj ti e posrednik, i kolku te kostase toa? ako moze taka poveke detali cekori kako sto da napravam fala ti
@Bani @Blgarceto @МаријаОдМакедонија @Генерал i drugi...Aj ve molam olabajte malku. Covekot prasuva nesto zatoa sto nema da moze da go najde odgovorot iako e odgovoreno 100 pati, a zosto, bidejki seretr 10 strani i se pravite koj e popameten tuka. Nemam nisto protiv site vas, znam deka sakate da pomognete na sebe i na site drugi, ama sekoja replika vodi do nova, treta i taka do beskonecnost. Ve molam, recete si, kraj ne mu odgovaram, ispusete eden cigar ili bilo sto ;) i ke vi pomine. Site sme nervozni i preku Elvis ni e od se. Oladeze malku i kazete stop. Sprostete se i da prodolzime ponatamu. Ete gledate, i jas se pocnav da seram bez vrska na temata...taka toa odi :) Please, aj da zapreme tuka i da uzivame u vukendo. Od ponedelnik pa ke e isto, koga ima ulazi i promeni, site srekni, ako nema karame se :) Site sme u ista kasa i site samo edna ni e celta ;) Baj i Peace. Site ve sakam.

P.S.
IMATE "IGNORE" BUTTON ;)

Poveli drugarce, ovde ti e se objasneto sto treba da pravis. Procitaj poslednite 20-30 strani, ima mnogu osgovori na tvoeto prasanje, ke najdes sto ti treba.
KLIKNI NA LINKOT
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Pa bukvalno sekoj moj post e povrzan so temata bugarsko drzavjanstvo. Jas ne prasuvam na temata kade se prodavaat eftini piperki ili recepti za gotvenje, taka da nepotrebno pravite tenzii i pravite lugjeto so strav da se izraduvaat, natazat ili prasat nesto na forumot.
А зошто имаат потреба нивната радост или тагада ја напишат нафорумов за сите да видиме?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Дечки, јас сум при крај со процедурава, да не има инфо некој од понеделник како ќе иде со укази?
Имам чувство дека неделава ќе не биде.

УРАААААААААААААААААААААААААААААА.

(Едино малу ми е страв со избориве али нема ваљда сега да застанат, што викате)?

@МаријаОдМакедонија
Сигурно сега се осеќаш подобро. Знам, инстант среќа.
И ваквиот вид на постови ќе ти помогнат тебе и останатите ПОБРЗО да дојдете до информацијата што ја сакате.

Нема проблем, јас можам и вака. Наместо лектири со опомени ќе читаш „корисни“ постови со временска прогноза.

Па уште @Gogice ти лајкнала, што 50 пати се убедуваше дали да оди или да не оди бугарија и да не ја убедував во приватни пораки и јавно овде на тема да не ја повикував да оди пошто јузери како @Great Dragon ширеа ДЕЗИНФОРМАЦИИ како тоа не смее дупикат происход да се вади
И ДА НЕ ГО ПИШУВАВМЕ ТОА (да се оди Софија) СЕКОЈ ДЕН ТУКА... ЈАС, МАРИН, БИГО, МИСКОЛО кои истото го потенциравме, еден куп народ немаше да прочитаат дека СЕГА е време да одат.

Пар ликови како Путинот и слични, кои чекаат долго време писмо преку амбасада отидоа и си завршија работа. Откако се вратија си објаснија тука ТОКМУ она кон што повикуваме сите ние 20 страни наназад ДА СЕ ПИШУВА САМО тоа што е значајно за темата, а не како братот Очаен домакин му е страв да не се прекинат указите, не цинизмот на јузерот Блгарче или сега твојата НЕРВА зошто си чекала 4 години.

ШТО ти менува колку чекаш? Потполно и ИСТО право има да пишува тука некој и да е нервозен или НЕ некој што започнал СЕГА процедура, само работата е ШТО НЕМА РЕД.

Ќе си дојде кој сака, ќе си напише што сака (оти имал право - не дека го нема ама глупави испаѓаат прашањата), а истиот тој ГО МРЗИ да прочита пар страни наназад дали ИЛИ НЕ некој одговорил.

И сега ви смета оти во недостаток на модератор некој тука изиграва дежурен полицаец и ги опоменува СИТЕ кои се офтопик дека го прават тоа на погрешен начин и НЕ придонесуваат ниту за темата ниту за сами себе?

Супер.
Од денес пишувам временска прогноза и јас и предвидувања од тарот карти.

Укази кога?
Од другар братучед ми кажа дека од септември ќе има повторно. Сега нешто застој избори ќе имало. Вие што знаете?


p.s.

И ОДИМЕ:

1624093737359.png

1624093783515.png

1624093825852.png

1624093846513.png

1624093869639.png

1624093893762.png

1624093914212.png

1624094164448.png

Свесна си дека со твоето постирано од погоре на ваквите ОФТОПИК членови им даваш ветар во грб, така?
Свесна си дека заради ТАКВИ не може некој да прeлистува 50 страници додека дојде до инфо што му треба?
Сесна си дека тоа што им лаам нив на секое ти помага тебе или стана од сабајле нешто нервозна па ајде да видам на кој прва да се истурам?

Провери си ги приоритетите во животот.
Ако вакви луѓе сакаш во твоето опкружување и вакви „информации“ ти се корисни јас можам тука да застанам па продолжи ти и да ми ти е со среќа.

(со таа „мала“ разлика што ти ќе земеш пасош и ќе му ја дувниш од темава - ниту прва, ниту последна, а јас се расправам со години со будали како овие од погоре за ПОШТЕН народ да види некој ќар и да не биде лажен од посредници).
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Ako vam smeta neki clan i njegove objave, jednostavno stavite clana na IGNORE i to je to. Na taj nacin cete sacuvati svoje zivce a i bice manje medjusobnog prepucavanja na forumu :)
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
105
Поени од реакции
249
Дечки, јас сум при крај со процедурава, да не има инфо некој од понеделник како ќе иде со укази?
Имам чувство дека неделава ќе не биде.

УРАААААААААААААААААААААААААААААА.

(Едино малу ми е страв со избориве али нема ваљда сега да застанат, што викате)?

@МаријаОдМакедонија
Сигурно сега се осеќаш подобро. Знам, инстант среќа.
И ваквиот вид на постови ќе ти помогнат тебе и останатите ПОБРЗО да дојдете до информацијата што ја сакате.

Нема проблем, јас можам и вака. Наместо лектири со опомени ќе читаш „корисни“ постови со временска прогноза.

Па уште @Gogice ти лајкнала, што 50 пати се убедуваше дали да оди или да не оди бугарија и да не ја убедував во приватни пораки и јавно овде на тема да не ја повикував да оди пошто јузери како @Great Dragon ширеа ДЕЗИНФОРМАЦИИ како тоа не смее дупикат происход да се вади
И ДА НЕ ГО ПИШУВАВМЕ ТОА (да се оди Софија) СЕКОЈ ДЕН ТУКА... ЈАС, МАРИН, БИГО, МИСКОЛО кои истото го потенциравме, еден куп народ немаше да прочитаат дека СЕГА е време да одат.

Пар ликови како Путинот и слични, кои чекаат долго време писмо преку амбасада отидоа и си завршија работа. Откако се вратија си објаснија тука ТОКМУ она кон што повикуваме сите ние 20 страни наназад ДА СЕ ПИШУВА САМО тоа што е значајно за темата, а не како братот Очаен домакин му е страв да не се прекинат указите, не цинизмот на јузерот Блгарче или сега твојата НЕРВА зошто си чекала 4 години.

ШТО ти менува колку чекаш? Потполно и ИСТО право има да пишува тука некој и да е нервозен или НЕ некој што започнал СЕГА процедура, само работата е ШТО НЕМА РЕД.

Ќе си дојде кој сака, ќе си напише што сака (оти имал право - не дека го нема ама глупави испаѓаат прашањата), а истиот тој ГО МРЗИ да прочита пар страни наназад дали ИЛИ НЕ некој одговорил.

И сега ви смета оти во недостаток на модератор некој тука изиграва дежурен полицаец и ги опоменува СИТЕ кои се офтопик дека го прават тоа на погрешен начин и НЕ придонесуваат ниту за темата ниту за сами себе?

Супер.
Од денес пишувам временска прогноза и јас и предвидувања од тарот карти.

Укази кога?
Од другар братучед ми кажа дека од септември ќе има повторно. Сега нешто застој избори ќе имало. Вие што знаете?


p.s.

И ОДИМЕ:

Прегледај го приврзокот 298949

Прегледај го приврзокот 298950

Прегледај го приврзокот 298951

Прегледај го приврзокот 298952

Прегледај го приврзокот 298953

Прегледај го приврзокот 298954

Прегледај го приврзокот 298955

Прегледај го приврзокот 298958

Свесна си дека со твоето постирано од погоре на ваквите ОФТОПИК членови им даваш ветар во грб, така?
Свесна си дека заради ТАКВИ не може некој да прeлистува 50 страници додека дојде до инфо што му треба?
Сесна си дека тоа што им лаам нив на секое ти помага тебе или стана од сабајле нешто нервозна па ајде да видам на кој прва да се истурам?

Провери си ги приоритетите во животот.
Ако вакви луѓе сакаш во твоето опкружување и вакви „информации“ ти се корисни јас можам тука да застанам па продолжи ти и да ми ти е со среќа.

(со таа „мала“ разлика што ти ќе земеш пасош и ќе му ја дувниш од темава - ниту прва, ниту последна, а јас се расправам со години со будали како овие од погоре за ПОШТЕН народ да види некој ќар и да не биде лажен од посредници).
Da ne bese ti nemase da zavrsam rabota stvarno, tvoite zborovi me nateraa da zemam sloboden den, zaedno so maz mi, doma da se organiziram i da zapalam kola za Sofija. Ne znam sto se trigerna tolku od eden lajk, zarem ne smeeme da imame svoj stav? Vo eden post ti rekov, ne patam od svoeto ego i nema da ti zemam za zlo, no deka se slagam so devojkava, se slagam. Iskreno, ne mi precese koga me blatarese mene, ama koga povekje od eden ti kazuva “dosta e”, mozda e stvarno vreme da krenes racna. Tuka ne se potrebni motivacioni govori, no od nasite komentari na forumot, se gledaat/naziraat nasite karakteri, frustracii i kompleksi. Od ovde kje prodolzam povremeno da sledam ama nema da “pocestam” vekje nikoj da me gazi so komentari. You crossed all red lines, iskreno. Pozdrav!
p.s. na sekoja sledna replila kje se smeam so maz mi dodeka se soncame na plaza.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
A ima li deneska ukazi? Nesto nemase vcera, aj mos drugata nedela ke ima, a mos i ke nema.... a ako nema so ke praveme. Kazaa posrednicite i na sabota davale veke... mos i nedela ke davat:sneaky: Pisejte ako ima nesto novo. Cao decki, ima fudbal :tvg:
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Фала им на сите што помогнаа тука, јас завршив моето сеа чекам да ми го донесат пасошот и личната и тоа е тоа у принцип.


П.С POV на бугарка кога останеш преку ноќ у Софија за сликање Screenshot_20210619-123916_Instagram.jpg

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
IMG_20210619_100310.jpg
Drugari jas ja zavrsiv cela postapka go imam pass uste od ponedelnikot no nemav vreme duri sega vi pisuvam.Bev prethodnata nedela den cetvrtok vo Sofija do MP za da si go zemam drzavjanstvoto i da zemam adres i egn iako imase 200-250 ljuge pred MP vlegov vednas zaradi posrednikot bevme grupa od 10 ljuge povekjeto za intervju nemavme nikakov problem zavrsiv za 2-3 min samo se potpisav i zemav drzavjanstvo, egn mi izleze vednas otidovme vo grad kystendil da spieme i da se slikame sledniot den.Den petok se slikavme vo mvr vo kystendil za 5 min zavrsiv rabota vo ponedelnikot mi beshe gotov pass.Inaku posledniot del od postapkata ja zavrsiv so Ruse od Kratovo se e organizirano perfektno do posleden detal.Imav moznost so uste dvajca posrednici da rabotam prethodno i so mnogu da razgovaram prosto ne mozam da gi sporedam so nego Ruse e profesionalec drugite amateri.
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
68
Decko koj bil na intervju na 07.02.2019 zema ukaz a jas bev na intervju so brat mi na 03.04.2019 e jas so brat mi uste sme na finalna a razlikata e 2 mesec pa bi sakal da prasam dali ukazot ako prodolzi vaka a nas ako ni se smeni vo skoro vreme vekje 8 mesec cekam finalna dali bi imalo sansi polozitelno da se ceka pomalku zosto tuka ne mi se uklopuvat mamematikite ili pa nasive dokumenti se staveni nekade u fijoka? + toa tie sto bea na intervju 16.04.2019 pred 1 mesec im se smeni vo polozitelno a ja uste sum zagalaven inace preku tatko sme so brat mi nekoj nekakvo mislenje u pozitiva da dade? Nema trpenie ova vekje no preostanuva da cekame
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Da stvarno nema logika ama problemot e sto nema promeni dva meseci od finalna na polezitelno… samo se potpisuva ukaz na tie veke so ni e statusot na polezitelno… na taa faza finalna se zaglavi rabotata. Poslena promena imase mislam na tie so bile od noemvri na finalen . Jas licno bev megu poslednite promeni (16april) od finalna na polezitelno..
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Decko koj bil na intervju na 07.02.2019 zema ukaz a jas bev na intervju so brat mi na 03.04.2019 e jas so brat mi uste sme na finalna a razlikata e 2 mesec pa bi sakal da prasam dali ukazot ako prodolzi vaka a nas ako ni se smeni vo skoro vreme vekje 8 mesec cekam finalna dali bi imalo sansi polozitelno da se ceka pomalku zosto tuka ne mi se uklopuvat mamematikite ili pa nasive dokumenti se staveni nekade u fijoka? + toa tie sto bea na intervju 16.04.2019 pred 1 mesec im se smeni vo polozitelno a ja uste sum zagalaven inace preku tatko sme so brat mi nekoj nekakvo mislenje u pozitiva da dade? Nema trpenie ova vekje no preostanuva da cekame
Oduvek se cekalo 12 meseci od finalne do ukaza.
Pogledaj listu i videces koliko je malo ljudi na polozitelno stavljeno u poslednjih 6 meseci. Bukvalno 3x manje nego prosle godine.
Koliko duze budes cekao na finalnoj, toliko ces krace da cekas potpis.
 
Член од
24 декември 2017
Мислења
81
Поени од реакции
117
Наредивте ревизија во Агенцијата за регистрација и Дирекцијата за бугарско државјанство. Што покажа контролата во овие институции? Има ли некаква злоупотреба?
Јанаки Стоилов:
– Не е тајна дека постојат три проблематични области што се во делокругот на Министерството за правда. Една од тие сфери е проблематиката со бугарското државјанство, потоа се активностите на регистрација на трговските друштва и местата за лишување од слобода. Уште од стапувањето на должноста наредив такви инспекции да бидат спроведени од Инспекторатот во Министерството за правда и од нашата внатрешна ревизија, така што тие не беа насочени само кон Агенцијата за бугарско државјанство.
Тоа што го констатиравме беше значително забавување на процесот. Утврдивме дека целиот процес е искулчително долг, затоа што, знаете, при проценката на кандидатите се вклучени различни институции кои не се само во делокругот на министерот за правда. Но, за тој краток период се обидовме да го забрзаме процесот, без да ги спуштиме критериумите за проценка во суштина и тоа забрзување да биде и на влезот и на излезот од системот.
Само да ви дадам пример, од моментот на издавањето на Указ од страна на потпретседателот за добивање бугарско државјанство, до издавањето на Уверението, односно можноста луѓето реално да го користат тоа признато право, минуваат 8-9-10 месеци. Во таа активност, утврдивме дека посредуваат некои лица кои се вработени во Министерството и можеби се обидуваат да стават некого во поповолна позиција. Затоа ги променив внатрешните правила, беа ангажирани повеќе вработени и се надевам дека и пред истекот на нашиот мандат, во голема мерка ќе го намалиме времетраењето, така што од неколку месеци овој период да биде неколку недели.
Во однос на поднесувањето на апликациите, бидејќи тоа се прави по електронски пат, веќе се пополнети термините за една година однапред, до јуни 2022 година. Затоа подготвивме промени во наредбата, за која во моментов тече неопходната јавна расправа, и очекуваме да се забрза тој процес. Аплицирањата да се прват не само по електронски пат и бугарските граѓани и граѓаните на Европската Унија, како и лицата со постојан престој во Бугарија, да можат да аплицираат и лично, што според мене значително ќе ја забрза и целокупната постапка.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Дечки, јас сум при крај со процедурава, да не има инфо некој од понеделник како ќе иде со укази?
Имам чувство дека неделава ќе не биде.

УРАААААААААААААААААААААААААААААА.

(Едино малу ми е страв со избориве али нема ваљда сега да застанат, што викате)?

@МаријаОдМакедонија
Сигурно сега се осеќаш подобро. Знам, инстант среќа.
И ваквиот вид на постови ќе ти помогнат тебе и останатите ПОБРЗО да дојдете до информацијата што ја сакате.

Нема проблем, јас можам и вака. Наместо лектири со опомени ќе читаш „корисни“ постови со временска прогноза.

Па уште @Gogice ти лајкнала, што 50 пати се убедуваше дали да оди или да не оди бугарија и да не ја убедував во приватни пораки и јавно овде на тема да не ја повикував да оди пошто јузери како @Great Dragon ширеа ДЕЗИНФОРМАЦИИ како тоа не смее дупикат происход да се вади
И ДА НЕ ГО ПИШУВАВМЕ ТОА (да се оди Софија) СЕКОЈ ДЕН ТУКА... ЈАС, МАРИН, БИГО, МИСКОЛО кои истото го потенциравме, еден куп народ немаше да прочитаат дека СЕГА е време да одат.

Пар ликови како Путинот и слични, кои чекаат долго време писмо преку амбасада отидоа и си завршија работа. Откако се вратија си објаснија тука ТОКМУ она кон што повикуваме сите ние 20 страни наназад ДА СЕ ПИШУВА САМО тоа што е значајно за темата, а не како братот Очаен домакин му е страв да не се прекинат указите, не цинизмот на јузерот Блгарче или сега твојата НЕРВА зошто си чекала 4 години.

ШТО ти менува колку чекаш? Потполно и ИСТО право има да пишува тука некој и да е нервозен или НЕ некој што започнал СЕГА процедура, само работата е ШТО НЕМА РЕД.

Ќе си дојде кој сака, ќе си напише што сака (оти имал право - не дека го нема ама глупави испаѓаат прашањата), а истиот тој ГО МРЗИ да прочита пар страни наназад дали ИЛИ НЕ некој одговорил.

И сега ви смета оти во недостаток на модератор некој тука изиграва дежурен полицаец и ги опоменува СИТЕ кои се офтопик дека го прават тоа на погрешен начин и НЕ придонесуваат ниту за темата ниту за сами себе?

Супер.
Од денес пишувам временска прогноза и јас и предвидувања од тарот карти.

Укази кога?
Од другар братучед ми кажа дека од септември ќе има повторно. Сега нешто застој избори ќе имало. Вие што знаете?


p.s.

И ОДИМЕ:

Прегледај го приврзокот 298949

Прегледај го приврзокот 298950

Прегледај го приврзокот 298951

Прегледај го приврзокот 298952

Прегледај го приврзокот 298953

Прегледај го приврзокот 298954

Прегледај го приврзокот 298955

Прегледај го приврзокот 298958

Свесна си дека со твоето постирано од погоре на ваквите ОФТОПИК членови им даваш ветар во грб, така?
Свесна си дека заради ТАКВИ не може некој да прeлистува 50 страници додека дојде до инфо што му треба?
Сесна си дека тоа што им лаам нив на секое ти помага тебе или стана од сабајле нешто нервозна па ајде да видам на кој прва да се истурам?

Провери си ги приоритетите во животот.
Ако вакви луѓе сакаш во твоето опкружување и вакви „информации“ ти се корисни јас можам тука да застанам па продолжи ти и да ми ти е со среќа.

(со таа „мала“ разлика што ти ќе земеш пасош и ќе му ја дувниш од темава - ниту прва, ниту последна, а јас се расправам со години со будали како овие од погоре за ПОШТЕН народ да види некој ќар и да не биде лажен од посредници).
Сељобој болен за внимание, не шири дезинформации дека сум пишал дека не смее ДУПЛИКАТ ПРОИСХОД да се вади.
Само твојата умно - болна глава може да ја врти воденицата во тој правец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom