Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
23 декември 2018
Мислења
9
Поени од реакции
49
Zdravo na site vo forumot.Eve i jas da vi potvrdam so novive izmeni.Vo petokot mi izleze ukazot denes vo Sofija so vondrednite termini si go podignav drzavjanstvoto i podnesov za adresa i maticen.Utre slikanje i procedura zavrsena konecno.Moja preporaka ne cekajte site sto dobivte denovive ukaz pravec Sofija ne zakazuvajte termin direkt tamo se se zavrsuva za dva dena.
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Obavezno ke spodelam , inaku greska sum od bt podignal ukaz ama ne e bitno toa , i jas zaglaviv ukaz mi ispadna u januari i isto parite do kraj mu gi dade na posredniko sea nemozam da go dobijam , nerviram se , molam Gosood da zavrse rabota toj utre , nekako i mn optimisticno mi deluva utre ke odil maticen a u petok ke se slikal . Jebem li go ke poludam ..utre ke mu pisam i odma spodeluvam tuka so kako , ega da bidee
I mojot posrednik iskoci ligus, vo fevruar iskoci drzavjanstvoto, po dogovor posle 2 meseci ke stignalo pismoto. Tocno na 2 meseci vo april plativ uste 100tina evra za egn eve juni e go prasuvam sto kako, koga? Dobiv odgovor deka ne bil od minister pa.da znae...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.910
I mojot posrednik iskoci ligus, vo fevruar iskoci drzavjanstvoto, po dogovor posle 2 meseci ke stignalo pismoto. Tocno na 2 meseci vo april plativ uste 100tina evra za egn eve juni e go prasuvam sto kako, koga? Dobiv odgovor deka ne bil od minister pa.da znae...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Таквите „посредници“ треба да ги објавувате ЈАВНО со име-презиме-број на телефон за да знае народ да не се изгори.

Ќе ми се прави некој манга за мои пари, абе авионот фати го и удај го во капка вода.
Олош.
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
I mojot posrednik iskoci ligus, vo fevruar iskoci drzavjanstvoto, po dogovor posle 2 meseci ke stignalo pismoto. Tocno na 2 meseci vo april plativ uste 100tina evra za egn eve juni e go prasuvam sto kako, koga? Dobiv odgovor deka ne bil od minister pa.da znae...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Pa i ponasanje ne bil minister , a za pari zamarat . Jas drugar ke cekam utre da vidam sto ke napravi prijayelceto .. ako bide ke go pobaram uste ednas , i ako ne go dobijam on ke me traze oti znae me ubavo na so sum spremen . So eden zbor daj 200 evra , daj tolku odma mu gi nosam za 1 saat ,a ponasanje nema za moi pari .. samo da mi potvrdat utre deka biva toa cekam
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
105
Поени од реакции
249
Таквите „посредници“ треба да ги објавувате ЈАВНО со име-презиме-број на телефон за да знае народ да не се изгори.

Ќе ми се прави некој манга за мои пари, абе авионот фати го и удај го во капка вода.
Олош.
Ne sakam da krevam dzeva, sakam so mirno i cesno si plativ. Ne vikam deka me laze, ama ne gledam ni proaktivnost, toa mi smeta. Samo jas go baram, on nekako si odi po inercija. Ama ne e toa muabetot, tuku toj sto uspeal vo Sofija da zavrsi, a e slucaj kako mene, navistina bi bila blagodarna ako spodeli detali. Takvite informacii se priceless.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Ne sakam da krevam dzeva, sakam so mirno i cesno si plativ. Ne vikam deka me laze, ama ne gledam ni proaktivnost, toa mi smeta. Samo jas go baram, on nekako si odi po inercija. Ama ne e toa muabetot, tuku toj sto uspeal vo Sofija da zavrsi, a e slucaj kako mene, navistina bi bila blagodarna ako spodeli detali. Takvite informacii se priceless.
Ajde vaka da Ti kazam ukaz podignat vo BT Oktomvri, posle 2 ipol meseca iskoci adresa I Egn, Se slikav Vo Bg na Mojata adresa, mislam deka na dobri posrednici ste naletale pod navodnici, samo dosaganje I nisto drugo neka vrvi rabotata, pak kne recam, ako ste preku konzulat ili Ambasada do kraj moze Da Se zavrsi I vo Bg....
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Ajde vaka da Ti kazam ukaz podignat vo BT Oktomvri, posle 2 ipol meseca iskoci adresa I Egn, Se slikav Vo Bg na Mojata adresa, mislam deka na dobri posrednici ste naletale pod navodnici, samo dosaganje I nisto drugo neka vrvi rabotata, pak kne recam, ako ste preku konzulat ili Ambasada do kraj moze Da Se zavrsi I vo Bg....
Porano bese 2 ipol meseci .. a ova ne go razbiram ,, samo dosaganje i neka vrvi rab ,, koj moze da ti pomogne ako ne prakaat pisma od ambasada . I ova ,, ako ste preku ambasada do kraj moze u bg ,, sakas da kazes deka si siguren moze da se odi iako ne ti e stignalo pismoto ? Bidi malce poprecizen..
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Porano bese 2 ipol meseci .. a ova ne go razbiram ,, samo dosaganje i neka vrvi rab ,, koj moze da ti pomogne ako ne prakaat pisma od ambasada . I ova ,, ako ste preku ambasada do kraj moze u bg ,, sakas da kazes deka si siguren moze da se odi iako ne ti e stignalo pismoto ? Bidi malce poprecizen..
Znam deka Sega e golema guzva vo ambasada, OK e sakav sa kazam koj ima moznost vo momentov neka odi za BG, pobrzo kje zavrsi rabota, Da zaglaveno e vo ministerstvo, ama kje Se slozis deka I posrednicite taktiziraat so vreme ( na ova mislev dosagjanje I neka vrvi rabotata) Dovolno bev precizen sega ili? :)
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
105
Поени од реакции
249
Ajde vaka da Ti kazam ukaz podignat vo BT Oktomvri, posle 2 ipol meseca iskoci adresa I Egn, Se slikav Vo Bg na Mojata adresa, mislam deka na dobri posrednici ste naletale pod navodnici, samo dosaganje I nisto drugo neka vrvi rabotata, pak kne recam, ako ste preku konzulat ili Ambasada do kraj moze Da Se zavrsi I vo Bg....
Fala! Toa sakam da znam ako e sigurno deka moze da se zavrsi vo BG za lica sto zemale od Skopje ili Bitola ukaz, bi otisla. Zatoa ako ima vakvi primeri sto zavrsile rabota vo Sofija, dobro e da kazat.
 
Член од
7 октомври 2017
Мислења
62
Поени од реакции
83
Fala! Toa sakam da znam ako e sigurno deka moze da se zavrsi vo BG za lica sto zemale od Skopje ili Bitola ukaz, bi otisla. Zatoa ako ima vakvi primeri sto zavrsile rabota vo Sofija, dobro e da kazat.
А на која основа ќе завршиш работа чим ти е подигнат указот од амбасада,исто и кас го имам земено од конзулст и чекам да стаса писмото

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Член од
7 октомври 2017
Мислења
62
Поени од реакции
83
Fala! Toa sakam da znam ako e sigurno deka moze da se zavrsi vo BG za lica sto zemale od Skopje ili Bitola ukaz, bi otisla. Zatoa ako ima vakvi primeri sto zavrsile rabota vo Sofija, dobro e da kazat.
А на која основа ќе завршиш работа чим ти е подигнат указот од амбасада,исто и јас го имам земено од конзулат и чекам да стаса писмото

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Член од
16 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
103
Zdravo na site vo forumot.Eve i jas da vi potvrdam so novive izmeni.Vo petokot mi izleze ukazot denes vo Sofija so vondrednite termini si go podignav drzavjanstvoto i podnesov za adresa i maticen.Utre slikanje i procedura zavrsena konecno.Moja preporaka ne cekajte site sto dobivte denovive ukaz pravec Sofija ne zakazuvajte termin direkt tamo se se zavrsuva za dva dena.
So PCR test vleze ili antigen? Kade pravese?
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site edna golema blagodarnost do forumov toa e nesto najdobro najrelevantno za mene za celata postapka odkako sum na fotumov mozam da kazam 99.9% precizni ukaz zemen na 26 maj deneska si gi zedeov i pasosot i lk od sofija odete ne cekajte so srekja na site uste ednas pozdrav do site investitori vo forumov vi blagodaram
So PCR test vleze ili antigen?
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
105
Поени од реакции
249
А на која основа ќе завршиш работа чим ти е подигнат указот од амбасада,исто и кас го имам земено од конзулст и чекам да стаса писмото

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
Imase tuka informacii deka navodno kje mozele i tie sto vekje zemale ukaz da podignat duplikat od Min za pravda od Sofija i da prodolzat kako ovie novive sto od vcera pocnaa da si gi zemaat od Sofija ukazite. Da se premosti procesot cekanje pismo so adresa. No, ovie informacii se uste ne se so sigurnost provereni, zatoa i zamoliv tie sto se so vakva postapka kako mojata, ako idat da spodelat iskustvo.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Imase tuka informacii deka navodno kje mozele i tie sto vekje zemale ukaz da podignat duplikat od Min za pravda od Sofija i da prodolzat kako ovie novive sto od vcera pocnaa da si gi zemaat od Sofija ukazite. Da se premosti procesot cekanje pismo so adresa. No, ovie informacii se uste ne se so sigurnost provereni, zatoa i zamoliv tie sto se so vakva postapka kako mojata, ako idat da spodelat iskustvo.
среда идам ќе Ве известам
 
Член од
30 декември 2019
Мислења
62
Поени од реакции
148
Za Nedela dve gi zimas, pobrzo vo Sofija A? Me poslusa A? Ako go znaes egn to Mozes Da proveris na sajtot na mvr na BG vo opstinata kade sto si CESTITKI :) DOJDE KRAJOT :) UZIVAJ SEGA J TOA E TOA pozz
Автоматски споено мислење:


https://www.mvr.bg/електронни-услуги/електронни-услуги-и-справки/справка-за-валидност-на-б'лгарски-лични-документи linkot, pisuva egn ime prezime I gledas ( normalno ako go znaes egn to :)
Daaa, te poslusav :D falaaa ti mnoguu. Koga se slikav, mi kazaa za eden mesec. Sea proveriv, uste ne se gotovi :)
Автоматски споено мислење:

Kade go izvadi i kolku te kostase ?
Antigenski u Zan Mutrev 1500 denari. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom