Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 октомври 2017
Мислења
62
Поени од реакции
83
Здраво дечки

Денеска сакав да уплатам во уни банка за земање на државјанство и жиро сметките ги имав на тел,но не ми дозволија со образложение дека морало од конзулат Битола да ги земам ливчињата,дали на некој му се има ова случено.
Не сакав утре да се враќам 2 пати кога ќе го подигнам државјанство то, мислам дека нема смисла кога можи да ги средиш пред време документи те


Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Здраво дечки

Денеска сакав да уплатам во уни банка за земање на државјанство и жиро сметките ги имав на тел,но не ми дозволија со образложение дека морало од конзулат Битола да ги земам ливчињата,дали на некој му се има ова случено.
Не сакав утре да се враќам 2 пати кога ќе го подигнам државјанство то, мислам дека нема смисла кога можи да ги средиш пред време документи те


Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
Epa toa go zborev nanazad bratce, mora prvo tamu listencata Da Ti gi dadat pa uplakas vo uni banka, pa pak odis vo konzulat, Se e ODnapred dogovoreno, barem so mene bese taka slucaj
 
Член од
17 декември 2020
Мислења
17
Поени од реакции
2
Здраво дечки ве молам за појаснување доколку имал некој слична ситуација.Јас имам бугарско државјанство и БГ пасош,е сега прашањето ми е за децата мои кои се малолетни 6 и11 години која е процедурата за добивање на пасош?Јас целиот процес го завршив преку амабасадата во Скопје,само еднаш бев до Софија за егн.Дали за нив треба директно во Амбасада или?
Ви благодарам.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
Zdravo na site. Aj mala pomos.
Jas sum so bg drzavjanstvo i utre za decata imam zakazano vo abasada za niv da podnesam vrz osnova na roditel bugari. Oni se maloletbi 13 i 16 godini. No, mi kazaa deka ke gi prasuvale i niv na intervju prasanja.
Dali e vistina toa i dali za deca ima nekoi posebni prasanja.
Kjerka mi bese 13..posrednikot mi rece deka ne mora nitu da odi, a moze ako saka. I kaza deka ako odi kje ja prasuvaat sigurno.. i ne bese. Nas ne prašuvaa. Toa bese pred 2 god. Sega kako e neznam .
 
Член од
17 декември 2020
Мислења
17
Поени од реакции
2
Zdravo na site. Aj mala pomos.
Jas sum so bg drzavjanstvo i utre za decata imam zakazano vo abasada za niv da podnesam vrz osnova na roditel bugari. Oni se maloletbi 13 i 16 godini. No, mi kazaa deka ke gi prasuvale i niv na intervju prasanja.
Dali e vistina toa i dali za deca ima nekoi posebni prasanja.
Ве молам за искуство од денешното интервју?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Здраво дечки ве молам за појаснување доколку имал некој слична ситуација.Јас имам бугарско државјанство и БГ пасош,е сега прашањето ми е за децата мои кои се малолетни 6 и11 години која е процедурата за добивање на пасош?Јас целиот процес го завршив преку амабасадата во Скопје,само еднаш бев до Софија за егн.Дали за нив треба директно во Амбасада или?
Ви благодарам.
Najprvo kje pustis za niv vo opstinata kade sto Se vodis ti, koga kje odobrat kje si biras kade sakas dali kade sto Se vodis ti ili vo ambasada, e Sega ako si so posrednik on kje ti sredi, ako odis Sam kje Se rasprasas podobro, mislam deka moze preku ambasada samo sto vremenski poveke kje ti odi pozzz
 
Член од
17 декември 2020
Мислења
17
Поени од реакции
2
Najprvo kje pustis za niv vo opstinata kade sto Se vodis ti, koga kje odobrat kje si biras kade sakas dali kade sto Se vodis ti ili vo ambasada, e Sega ako si so posrednik on kje ti sredi, ako odis Sam kje Se rasprasas podobro, mislam deka moze preku ambasada samo sto vremenski poveke kje ti odi pozzz
Фала на одговорот,добив различни мислења затоа тука прашувам,сама одам не преку посредник.Ќе морам најверојатно да одам во Софија и според вашиот одговор.
Благодарам
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Фала на одговорот,добив различни мислења затоа тука прашувам,сама одам не преку посредник.Ќе морам најверојатно да одам во Софија и според вашиот одговор.
Благодарам
Adresata vo Sofija ti e neli? Mozes I vo Sofija Da odis I vo ambasada, megjutoa kako sto ti rekov preku ambasada vremenski e po vekje, e Sega vie si znaete Srekno...
 
Член од
17 март 2014
Мислења
11
Поени од реакции
36
Абе што е работата јас сум 20236/2018 и уште немам указ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom