Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Ајде да се пофалам.

Подигнав Указ во Софија, извадов ЕГН и после тоа правец на сликање за пасош и лична карта.

Се на се помина супер. Јас отидов со посредник (Александар) и дечкото е супер. Буквално се среди како што беше ветено и тоа во рекорден рок.

Сега чекам да се изработат во регуларен рок (20 дена како што ми кажаа) па да ми ги пратат од Софија.

Носете си нови/различни сликички кога подигнувате указ! Некои се зезнуваа и носеа слики кои ги дале кога поднесуваа документи.
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
April 2019 . Iscisten li e . Fala vi

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
18 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
3
Deneska bev na intervju i imase sto gi vrakaa za lekarsko.Zatoa tie sto ke odat da znat deka starite lekarska ne vazat.Me interesira zosto nekoi plakavme po 140evra a nekoi po 50evra
Jas imam zakazano intervju na 10.12.2021 god vo Skopje. Malku podetalno okolu novata forma na lekarsko uverenie da objasnis, te zamoluvam
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Ајде да се пофалам.

Подигнав Указ во Софија, извадов ЕГН и после тоа правец на сликање за пасош и лична карта.

Се на се помина супер. Јас отидов со посредник (Александар) и дечкото е супер. Буквално се среди како што беше ветено и тоа во рекорден рок.

Сега чекам да се изработат во регуларен рок (20 дена како што ми кажаа) па да ми ги пратат од Софија.

Носете си нови/различни сликички кога подигнувате указ! Некои се зезнуваа и носеа слики кои ги дале кога поднесуваа документи.
Kako na primer jas! :)
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Изгледа новиот министер за правда ќе биде од ,,Демократска Бугарија". Он ќе назначи од своја партија советници при советот како и зам. министерот. Обично така мислам од своја партија назначува директори и др на функција во министерството. Ај до сега беше технички финална не се мрдаше. Не ми е јасно зошто мнозинството од советот и даваше подршка на Катја. Сепак не е главна на советот ? Дали од иста партија се заедно од БСП техничките сега на функција во правда со неа заедно.
 

Attachments

Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
Dobra vecer, nemav provereno desetina dena, sega proveriv na soprugot mu se smenil statusot, bese na int vo bitola vo mart.
Možeš li da mi kažeš so kakvi dokumenti beše? Mnogu brzo mu se smenil statusot,ne možam da veruvam.Faktički od juli koga bil na zadolžitelna pa sega vo noemvri na finalna,taka li e?
 
Член од
12 јануари 2020
Мислења
39
Поени од реакции
23
Nekoj sto bil pobrzo na intervju da kazi za kolku vreme mu stasalo brojceto mene mi rekoa za mesec i pol
Автоматски споено мислење:

I zosto tamu ne mi pobaraa licna karta posle mi se javija da im pustam na meil sliki od licna karta
 
Член од
2 април 2020
Мислења
36
Поени од реакции
35
Nekoj sto bil pobrzo na intervju da kazi za kolku vreme mu stasalo brojceto mene mi rekoa za mesec i pol
Автоматски споено мислење:

I zosto tamu ne mi pobaraa licna karta posle mi se javija da im pustam na meil sliki od licna karta
Jas bev na intervju vo Bitola 03.06 a brojceto mi izleze 01.11 znaci posle 4 meseci.
Автоматски споено мислење:

Možeš li da mi kažeš so kakvi dokumenti beše? Mnogu brzo mu se smenil statusot,ne možam da veruvam.Faktički od juli koga bil na zadolžitelna pa sega vo noemvri na finalna,taka li e?
Da brzo odi sega zadolzitelnata kako sto znam na mnogu lugje sto se bile sega letoto na intervju sega se na finalna, jas bev na intervju 03.06.2021 pa ocekuvam za mesec-dva da bidam i jas na finalna ako odi kako do sega.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Možeš li da mi kažeš so kakvi dokumenti beše? Mnogu brzo mu se smenil statusot,ne možam da veruvam.Faktički od juli koga bil na zadolžitelna pa sega vo noemvri na finalna,taka li e?
Најнормално му се сменил како на сите наназад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom