Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 октомври 2020
Мислења
81
Поени од реакции
448
1) да ти е пријавено детето и сопругата во општината во која се водиш и да извадиш од самата општина Удолстоверение за сопруг/а и родовски врски

2) писмена согласност од тебе и сопругата дека сте согласни детето да стане бугарски државјанин

3) молба (образец) на бугарски јазик напишана и потпишана од родителите

4) извод од родени на детето (преведен и легализиран/заверен со потпис на преведувач)

5) преведена венчаница

6) заверена декларација

7) копија твоја од пасош и лк и указ

8) биографија на детето и родителот

9) 2 слики пасош формат од дете

10) копија од мкд пасош на дете

11) платена такса

12) и ти со сопругата на интервју

ако детето е родено откако си станал БГ државјанин... мора во рок од 6мес да го пријавиш за одма да земе егн и државјанство, а ако е родено пред да станеш државјанин или си станал а поминале повеќе од 6месеци на детето си одимпо нормална постапка и се чека 1-1,5год

Новороденото дете трјабва да б'де регистрирано в Б'лгарија в рамките на 6 месеца след раждането си в обштината по местоживеене на мајката, ако тја е б'лгарска гражданка. В случај, че само баштата е б'лгарски гражданин, детето се регистрира на адреса по местоживеене в Б'лгарија на баштата.


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
(y)
 
Член од
13 октомври 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Посредникот сака да ми поднесе документи и ми вика дека е можно да се докаже потекло само со извод на баба ми родена 1913 година оти сите лица родени 1900-1918 биле бугари во Македонија. Дали да му верувам?

Таа нема никакви бугарски документи.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254

Стар е малце текстов во врска со оваа Катја. Цецка Цачева вели дека оваа не доаѓала на работа дури 13 месеци, биле изгубени предмети, заглавувала катастрофа. Оваа не била нормална. Затоа дисциплинска и дале на оваа. Не ми е јасно мислам ГЕРБ беше на власт 2014-2016 како може оваа од опозиција да била на функција тогаш ? Ќе остане ли директорка после изборите или сега само привремено ? Што ако пример од ИТН победи и направи коалиција со БСП со нејзината партија ???
Katja Mateva je radnik zaposlen za stalno u ministarstvu. Zvanicno ona ne pripada ni jednoj stranci. Bilo koja vlast da se formira ona ce ostati tu.
E sada, ona radi ovo sto radi jer ima podrsku ostalih clanova komisije trenutno. Da bi se donela neka odluka o nekom predmetu potrebno je 2/3 vecina. Jasno je da ona sama ne moze nista vec ima podrsku.
Ukoliko se smeni vlast, promenice se i clanovi komisije jer komisiju cine 10 clanova a predsednik te komisije je zamenik ministra pravde. Vise nego jasno je da je to politicka komisija i da davanje drzavljanstava za Makedonce zavisi samo od politicke volje i niceg vise.
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Посредникот сака да ми поднесе документи и ми вика дека е можно да се докаже потекло само со извод на баба ми родена 1913 година оти сите лица родени 1900-1918 биле бугари во Македонија. Дали да му верувам?

Таа нема никакви бугарски документи.
Повеќето имат поднесено и поднесуваат по тој начин со изводи от баби и дедовци, сега дали ќе ти дадат или не, не се знае.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Da prasam, sto dokumenti se potrebni za da izvadam drzavjanstvo za dete koe e pod 14 godini.
Znam deka ne treba proizvod, tuku direktno na intervju, I dali samo da si zakazam intervju (termini ima za juli 2022) a dokumentite se nosat na intervjuto?
Citav Po forumov, na prvata strana nema bas za ova sto prasuvam, a na Drugite strani nekako odgovorite se nepotpolni.... Ona sto go najdov na web stranata na ministerstvoto e sledno
- molba
-izvod od deteto
-dokaz deka roditelot e Bugarski grazdanin (sigurno Ukazot Ili pasosot moj)
- slika pasos format
-kopija od pasos od deteto
- 10 leva taksa
!!! Treba li uste nesto? Blagodaram
Другар што направи за детето, поднеси документи?
 
Член од
24 август 2020
Мислења
62
Поени од реакции
121
Ekipo zdravo,
Da SE prijavam posle 6 meseci... :)
Mi se nablizuva vremeto do promena na status, momentalno sum na polozitelno od 16 April 2021g...(intervju 01 April 2019)
Mnogu procitav I izmesani mi SE rabotite... Me interesira koga realno da ocekuvam promena na status? Gi zamoluvam da mi idgovorat poiskusnite chlenovi vo grupava koi imaat poznavanje I ja sledat situacijava...
Fala vi
 
Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
Pasos i lk vo raka denes KONECNO!
Nesto sto sakam da vi napomenam za rodstveni vrski koga vagjate mozete da pisete bilo koj!
Samo se razbira da imate nekoe povrzuvanje taksata e 10 leva za edno lice. I ne mi dozvolija da zemam koga go zedov egn. Tuku posle so lk ili pasos ke podnesete za 3 4 min go zemate. Odite na eden na drug salter posle uplata i na kraj pak se vrakate na prviot :)

So sreka na site uste ednas. Pozzz
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
43
Поени од реакции
85
Здраво друштво!

Прашање: Колку време треба за да стигне указ подигнат од Битола во општина Седец?

Поздрав,
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Ekipo zdravo,
Da SE prijavam posle 6 meseci... :)
Mi se nablizuva vremeto do promena na status, momentalno sum na polozitelno od 16 April 2021g...(intervju 01 April 2019)
Mnogu procitav I izmesani mi SE rabotite... Me interesira koga realno da ocekuvam promena na status? Gi zamoluvam da mi idgovorat poiskusnite chlenovi vo grupava koi imaat poznavanje I ja sledat situacijava...
Fala vi
Deneska zatvaraat sobranie, parlament, pretzedatelskite palati, itn. Bukvalno sve e stopirano od denes. Ako potpisale nesto ke se objavi denovive, ama iskreno veke ne ni veruvam deka potpisuvale posle 10.09.2021.
Jas za 11 dena pravam 2 godini i 7 meseci od intervjuto vo Sofija, pretpostavuvam deka sum rekorder vo cekanje vo istorijata na bugarskite pasosi.
Ukazi da ocekuvame od Dekemvri natamu.
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Deneska zatvaraat sobranie, parlament, pretzedatelskite palati, itn. Bukvalno sve e stopirano od denes. Ako potpisale nesto ke se objavi denovive, ama iskreno veke ne ni veruvam deka potpisuvale posle 10.09.2021.
Jas za 11 dena pravam 2 godini i 7 meseci od intervjuto vo Sofija, pretpostavuvam deka sum rekorder vo cekanje vo istorijata na bugarskite pasosi.
Ukazi da ocekuvame od Dekemvri natamu.
Tuka nekade sum i jas 2god i 6meseci od intervju
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Здраво друштво!

Прашање: Колку време треба за да стигне указ подигнат од Битола во општина Седец?

Поздрав,
Зошто не праша кога го зеде указот колку време ќе им треба за да те пријават на службената адреса. По принцип некој стигнуваат за 2 месеца. Пиши ми во порака информации за тебе да те проверам во општината дали се стигнати.
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
43
Поени од реакции
85
Зошто не праша кога го зеде указот колку време ќе им треба за да те пријават на службената адреса. По принцип некој стигнуваат за 2 месеца. Пиши ми во порака информации за тебе да те проверам во општината дали се стигнати.
Ти пратив порака со податоци.
 
Член од
13 август 2021
Мислења
76
Поени од реакции
163
Deneska zatvaraat sobranie, parlament, pretzedatelskite palati, itn. Bukvalno sve e stopirano od denes. Ako potpisale nesto ke se objavi denovive, ama iskreno veke ne ni veruvam deka potpisuvale posle 10.09.2021.
Jas za 11 dena pravam 2 godini i 7 meseci od intervjuto vo Sofija, pretpostavuvam deka sum rekorder vo cekanje vo istorijata na bugarskite pasosi.
Ukazi da ocekuvame od Dekemvri natamu.
K a t a s t r o f a
 
Член од
15 март 2020
Мислења
9
Поени од реакции
33
Дали може да се направи отказ за подигање указ? Закажав ама нема да можам да одам, сакам да откажам за да може некој да го искористи мојот термин. Или морам да чекам да помине па потоа нов термин да закажам?
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Дали може да се направи отказ за подигање указ? Закажав ама нема да можам да одам, сакам да откажам за да може некој да го искористи мојот термин. Или морам да чекам да помине па потоа нов термин да закажам?
Ако не отидеш ти пропаѓа и после можеш пак да си запазиш нова дата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom