Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Dolgo sledam i znam deka ima pominati i so golemi razliki no i sam znaes ima i odbieni i so mali razliki duri i od DABC odbivaa da im dadat proishod a razlikata bese samo vo ov i ski, se zavisi od srekata,kaj mene nekade bese ov nekade ic nekade ski i pominav.
Da taka e ali mislam poveketo deka vo DABC mu pravat problemi odkolku na sovet i jotova kako i da e sekoj so svoja sreka
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Da li neko moze da mi objasni zasto status zadolzitelno traje sve duze i duze a broj novih kandidata se 5 puta smanjio ove godine??? Zar ne bi trebalo da se sada skrati cekanje ovog statusa jer nema mnogo novih kandidata?
Не знам од каде ти е тој заклучок дека бројот на нови кандидати се смалил 5 пати кога ситуацијата е целосно обратна - лани колку што знам имаа рекорден број на преписки. Само до септември во 2019 имаа исто толку преписки колку во цела 2018 година.
 
Член од
20 јуни 2020
Мислења
7
Поени од реакции
36
Дали има некој инфо , колку чини продолжување на пасош во амбасада , а слушнав дека имало нешто како казна истечен е 2014 ?
 
Член од
31 јули 2020
Мислења
6
Поени од реакции
0
Za kolko vreme moze da stignat dokumenti za bg pasos legaliziranje notarska zaverka sudski prevod od sofija
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Не знам од каде ти е тој заклучок дека бројот на нови кандидати се смалил 5 пати кога ситуацијата е целосно обратна - лани колку што знам имаа рекорден број на преписки. Само до септември во 2019 имаа исто толку преписки колку во цела 2018 година.
Lepo, znam da je prosle godine bilo ukupno oko 30 hiljada kandidata ali zato ove godine do sada nema ni 7, 8 hiljada. Dakle, prvi status zadolzitelna bi tebalo da traje krace a ne duze, jer da nije korone do sada bi imali dodatnih 15 hiljada predmeta da obradjuju u ovom statusu.
 
Член од
3 август 2020
Мислења
56
Поени од реакции
40
Lepo, znam da je prosle godine bilo ukupno oko 30 hiljada kandidata ali zato ove godine do sada nema ni 7, 8 hiljada. Dakle, prvi status zadolzitelna bi tebalo da traje krace a ne duze, jer da nije korone do sada bi imali dodatnih 15 hiljada predmeta da obradjuju u ovom statusu.
Informacijata ne vi e mnogu tocna,jas minatata nedela go zemav brojceto preku ambasada imav intervju na 18 maj a se vodam kako na 9 juli a brojceto mi e 4... cetiri iljadi i kusur taka da ovaa godina ima znacitelno pomalku od prethodnite godini
Автоматски споено мислење:

Porano bea postrogi i mnogu gi odbivaa za nisto,sega cuti mnogu e podobro duri i Jotova omekna.
Posrednikot mi rece deka ako pominam na sovet sigurno kje mi bide potpisano za potpis sega ne odbivale kako porano sega sovetot ja vrsel celata rabota
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Informacijata ne vi e mnogu tocna,jas minatata nedela go zemav brojceto preku ambasada imav intervju na 18 maj a se vodam kako na 9 juli a brojceto mi e 4... cetiri iljadi i kusur taka da ovaa godina ima znacitelno pomalku od prethodnite godini
Автоматски споено мислење:


Rekao sam 7, 8 hiljada otprilike, stvarno ne znam koliko je tacno ljudi do sada imalo intervju ove godine :)
U tom slucaju jos gore onda, pitam se sta bi bilo da je ove godine imalo isti broj kandidata kao prosle godine... koliko bi trajao ovaj status zadozitelno.. 3 godine? U svakom slucaju, oni rade jako malo, smesna prica...
 
Член од
16 март 2020
Мислења
7
Поени од реакции
5
Decki edno prasanje,mi ostana samo slikanje maticen i adresa uste vo mart izvadiv ama se zatvori granicata,posrednikot ne odi pa planiram sam da odam so test.Prasanjeto mi e dali mozam so dokumentite direktno da odam da se slikam ili treba prvo da se zakaze nekoj termin,i dali so ekspresna postapka ima sansi da go zemam za 3-4 saati
Ukoliko imas papir iz opstine, mozes u Maria Luiza, pod uslovom da popunis sve i da se slikas do 11h, mada je bolje i pre toga. Racunaj da ti treba bar 30 minuta do sat vremena, od stajanja u redu, popunjavanja dokumenata i slikanja.

U tom slucaju dokumenta su gotova do 15.30 istog dana, u suprotnom, narednog.

Ako trebas prvo do opstine za papir za adresu, rade od 9, da podignes i odes do Marije Luize, treba ti 30ak minuta maks.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Член од
15 јули 2020
Мислења
31
Поени од реакции
10
Dicki mala pomos...mene na finalna me padnaja poradi ne podneseni dokumenti navreme...sega sakam povtorno odnovo da pocnam procedura preku pra dedo..ako moze nekoj detalno da mi laze sto dukumenti treba da spremam i dali treba pak da cekam proishod ili so istiot...i dali mi treba neosuduvan i lekarsko vi blagodaram!
I jas bi sakal da slusnam odgovor na ovaa tema ve molam ako saka nekoj da odgovori
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Lepo, znam da je prosle godine bilo ukupno oko 30 hiljada kandidata ali zato ove godine do sada nema ni 7, 8 hiljada. Dakle, prvi status zadolzitelna bi tebalo da traje krace a ne duze, jer da nije korone do sada bi imali dodatnih 15 hiljada predmeta da obradjuju u ovom statusu.
Многу јасно дека оваа (2020) има многу малку преписки кога годинава беа затворени границите и не примаа нови кандидати за време на кризава, но тоа нема никаква допирна точка со тоа зошто тие од 2019 чекаат подолго на задолжителна во споредба со тие претходно од 2018.

Лани ги обработуваа преписките од 2018та и кај нив се чекаше околу 14-15 месеци на задолжителна. Оваа година почнаа со преписките од 2019та и во 2019та имаше далеку повеќе преписки од 2018 (2019та беа 30.000 а 2018 само 24.000), па затоа сега и подолго трае задолжителна кај нив (многу просто). Тие од 2020 не играат апсолутно никаква улога оти тие тек до година ќе стигнат на ред, не ги обработуваат паралелно.

Рачунај во цела 2018 имаше ист број преписки како во 2019 само до септември. Па ако 2018 ја расчистија од 02.2019 до 02.2020 тогаш по логика работејќи со иста брзина до 02.2021 треба да стигнат до септември 2019. Дали 2020 имале 5 или 50 илјади е апсолутно ирелевантно и џабе ја мешаш 2020та.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2018
Мислења
69
Поени од реакции
76
Denes dobiv ukaz br. 117. Ako nekoj go interesira imav intervju april 2018, polozitelno od septemvri 2019.
Prvo aplicirav vo DABC so dokumenti izvod od dedo roden 1910 i kopija od krstenica od tatko od 1941. Vo april 2019 ja dostaviv krstenicata vo orginal i dostaviv od BKK potvrda. Zaboraviv togas da dostavam izvodi od dedo i tatko i voopsto ne gi dostaviv, no ocigledno nemalo potreba stom dobiv ukaz.
Sega ke pisam email da mi go dostavat ukazot vo ambasada. Ima li nesto novo okolu toa? Neli na domor bese gospogjata sto gi prakja
 
Член од
19 февруари 2020
Мислења
19
Поени од реакции
29
Denes dobiv ukaz br. 117. Ako nekoj go interesira imav intervju april 2018, polozitelno od septemvri 2019.
Prvo aplicirav vo DABC so dokumenti izvod od dedo roden 1910 i kopija od krstenica od tatko od 1941. Vo april 2019 ja dostaviv krstenicata vo orginal i dostaviv od BKK potvrda. Zaboraviv togas da dostavam izvodi od dedo i tatko i voopsto ne gi dostaviv, no ocigledno nemalo potreba stom dobiv ukaz.
Sega ke pisam email da mi go dostavat ukazot vo
Кој ден во септември?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom