Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Неколку недели потоа и вика абе мојте не сакале жена со кариера, снаоѓај се сама.
Колку глупи мажи има и најчесто на таквите им се укажува таква шанса, да најдат некоја со поголема плата и што утре нема да им замерува дека тие земаат помалку, ама истите тие и не знаат да го искористат тоа.
Не знам како таа не го проценила навреме каков лик е, обично ваквите уште од старт се познаваат.
Ги послушал неговите дека не е за него. :pos: :pos: :tapp::tapp:
Си знаат неговите каква жена треба за синот, домаќинка која повеќе треба да е дома и да ги чува старците, а не цел ден на работа. Каква жена е тоа??? Не е домаќинка.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Колку глупи мажи има и најчесто на таквите им се укажува таква шанса, да најдат некоја со поголема плата и што утре нема да им замерува дека тие земаат помалку, ама истите тие и не знаат да го искористат тоа.
Не знам како таа не го проценила навреме каков лик е, обично ваквите уште од старт се познаваат.
Ги послушал неговите дека не е за него. :pos: :pos: :tapp::tapp:
Си знаат неговите каква жена треба за синот, домаќинка која повеќе треба да е дома и да ги чува старците, а не цел ден на работа. Каква жена е тоа??? Не е домаќинка.
Епа ете, како и да ја вртиш, жената е крива :) знам дека си ироничен ама по коментарите од просечниот Македонец знаеш дека така си е.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Kaко може абортусот да претставува убиство, убиство на нешто што сеуште не е родено т.е. индивидуа што сеуште не постои ... додека плодот е сеуште дел од телото на мајката она си одлучува за себеси и за своето тело !
Колку е морален и етички овој чин тоа е веќе предмет на дискусија да, но зборот убиство е премногу сериозен збор за да се користи за абортусот !
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
1. Оправдувам само во случај на силување.
2. Треба и мажот да има удел во одлуката за абортус. Моментално никој не го прашува мажот дали сака или не сака жената да абортира. Ако е абортусот право само за жената и мажот не смее да се меша, зошто јас морам да плаќам алиментација ако забременам некоja?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
1. Оправдувам само во случај на силување.
2. Треба и мажот да има удел во одлуката за абортус. Моментално никој не го прашува мажот дали сака или не сака жената да абортира. Ако е абортусот право само за жената и мажот не смее да се меша, зошто јас морам да плаќам алиментација ако забременам некоja?
Плаќаш ако го роди, ако не никому ништо.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Плаќаш ако го роди, ако не никому ништо.
Што ако мажот сака жената да го роди детето а таа не сака? Ќе го абортира и никому ништо.
И што ако не сака мажот да плаќа и да учествува во нивниот живот ако се реши да го роди? Законски е обврзан да плаќа.
But but... men are privileged pigs!!!
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
Што ако мажот сака жената да го роди детето а таа не сака? Ќе го абортира и никому ништо.
И што ако не сака мажот да плаќа и да учествува во нивниот живот ако се реши да го роди? Законски е обврзан да плаќа.
But but... men are privileged pigs!!!
Ако се реши да го роди тогаш нема зошто ти да си обврзан да плаќаш алиментација тоа е нејзина одлука нема ни на извод на родени да те стави.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
1. Оправдувам само во случај на силување.
2. Треба и мажот да има удел во одлуката за абортус. Моментално никој не го прашува мажот дали сака или не сака жената да абортира. Ако е абортусот право само за жената и мажот не смее да се меша, зошто јас морам да плаќам алиментација ако забременам некоja?
Си имал секс и си завршил работа...тука завршува твојата работа. Така функционира биологијата.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
1. Оправдувам само во случај на силување.
2. Треба и мажот да има удел во одлуката за абортус. Моментално никој не го прашува мажот дали сака или не сака жената да абортира. Ако е абортусот право само за жената и мажот не смее да се меша, зошто јас морам да плаќам алиментација ако забременам некоja?
Dali ti koga imas seks.odnos ja prasuvas zenata Dali saka da ostane bremena ili sto bi pravele koga bi ostanala bremena!?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Што ако мажот сака жената да го роди детето а таа не сака? Ќе го абортира и никому ништо.
И што ако не сака мажот да плаќа и да учествува во нивниот живот ако се реши да го роди? Законски е обврзан да плаќа.
But but... men are privileged pigs!!!
Ти си обврзан спрема детето брат, нема врска жената. Кај е тука детето и неговите одлуки ако веќе одиме по таа логика?
Околу старателството е веќе друга заебанција...
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Ти си обврзан спрема детето брат, нема врска жената. Кај е тука детето и неговите одлуки ако веќе одиме по таа логика?
Околу старателството е веќе друга заебанција...
За абортусот прам муабет јас.

И чукам јас на некоја бебе, таа не сака да го роди, сака кариера да гради, јас сакам да се роди. Можи во секој момент да го абортира, никој мене нема да ме праша дали сакам или не.

Друг момент. И чукам јас на некоја бебе, јас не сакам да го роди, а таа сака. Го раѓа, зошто очигледно не можам да ја натерам да абортира и јас сум законски обврзан да плаќам алиментација??????????
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
За абортусот прам муабет јас.

И чукам јас на некоја бебе, таа не сака да го роди, сака кариера да гради, јас сакам да се роди. Можи во секој момент да го абортира, никој мене нема да ме праша дали сакам или не.

Друг момент. И чукам јас на некоја бебе, јас не сакам да го роди, а таа сака. Го раѓа, зошто очигледно не можам да ја натерам да абортира и јас сум законски обврзан да плаќам алиментација??????????
Mene me preripa....ako....ke ti go nacuka nekoja I tebe:mad:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
За абортусот прам муабет јас.

И чукам јас на некоја бебе, таа не сака да го роди, сака кариера да гради, јас сакам да се роди. Можи во секој момент да го абортира, никој мене нема да ме праша дали сакам или не.

Друг момент. И чукам јас на некоја бебе, јас не сакам да го роди, а таа сака. Го раѓа, зошто очигледно не можам да ја натерам да абортира и јас сум законски обврзан да плаќам алиментација??????????
Ама не разбираш, нема врска она...детето е твое, и ти ќе плаќаш да се одгледа. Е сега, неправдата тука е ако сакаш ти да го исчуваш нема да може, тука треба да се посвети внимание, околу оваа проблематика....кој е подобар родител.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
Mislam deka sepak e obvrzan da plakja.
Ако жената не сака да те пријави како татко, немаш обврска никаква, нема нит да знаеш дека си некому татко.
Автоматски споено мислење:

Mene me preripa....ako....ke ti go nacuka nekoja I tebe:mad:
Него нема ни да му даде никоја да и го начука...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom