Резултати од барањето

 1. SaltNPepa

  Натпревар #73 Тема: Сино и/или зелено

  Во овој случај на сликата мора да преовладуваат сината или зелена..или па двете бои.
 2. wot

  Храна за мачки

  Едит од модератор Za hranata dali e okej I zdravo stalno na kupena hrana (I kakva?), nesakam po soba da mi mirisaat koftinjata na mama I slicno. :D Mesec ipol e maceto, trebalo nekoja meka hrana da mu zemam za pocetok, valda ke mi kazat, ama pisete iskustva. Isto taka bidejki ke e stalno doma...
 3. SaltNPepa

  Златен Ретривер

  Интересен факт...златниот ретривер е еден од најбараните раси во Америка(па и во светот), рамо до рамо со неговите братучеди од класата, па и од групата. А еве и зошто.... Стандардот за него вели: FCI-Standard N° 111 / 29. 01. 1999/ GB Земја на потекло: Велика Британија Намена: ловечки пес...
 4. SaltNPepa

  НАТПРЕВАР #47 Тема: СИЛУЕТИ

  Правилата веќе добро познати. Ете мала напомена, сликите мора да бидат прикачени на Кајгана. Пријавување до недела. Мајстори покажете се на дело.
 5. SaltNPepa

  Самојед

  Did you know that од сите модерни раси, самоједот најмногу наликува на примитиниот пес- во нивната крв нема никаква мешавина на волк или лисица. Стандардот за нив: STANDARD: FCI -212/17.11.1977 SAMOYED (SAMOIEDSKAIA SABAKA) Земја на потекло: Северна Русија и Сибир Патронажа: Нордиските земји...
 6. SaltNPepa

  НАТПРЕВАР #39 - Тема - ЦРНО-БЕЛО ТЕХНИКА (пријавување)

  Во договор со победникот и во недостаток на време и опрема и не знам ти што за обработка на слики, нека биде темата општа, значи сликајте било што НО сликата мора да биде во црно-бело. Така да, може и да се извадат фотки од нафталин. Правилата се веќе научени како оче наш, кој не ги знае нека...
 7. SaltNPepa

  НАТПРЕВАР #26 - тема ПОРТРЕТ ВО ЦРНО-БЕЛО ТЕХНИКА - Пријавување

  Насловот кажува се, треба да биде портрет и треба да биде црно бела фотографијата. Малку поспецифично, но ете пак не толку тешко. Па фотографи, опремата во раце и фотнете и обработете нешто свежо :) Правилата се како и секогаш Фотографијата мора да се држи до темата Фотографиите мора да бидат...
 8. SaltNPepa

  НАТПРЕВАР #23 - тема НОВА ГОДИНА - пријавување

  Во духот на предновогодишните празници, еуфоријата која што ја носи овој период од годината, да сликаме и на оваа тема :) Емоции, возбуда, новогодишно купување, тие ситни моменти, се што можете само вие фотографите да го уловите. Значи да не биде натпреварот најубаво украсена елка, куќа, двор...
 9. SaltNPepa

  Патување со миленикот во странство

  На општо задоволство на сите што планираат да патуваат со миленикот надвор од државата и во ЕУ, донесени се измени со кои Македонија е на некој начин прогlасена како земја ослободена од беснило. Олеснето некомерцијалното движење на домашни миленици (кучиња и мачки) во ЕУ Почнувајќи од 19...
 10. SaltNPepa

  На денешен ден...

  ...пред ХХ години, во книгата на родените се запишале @Let 3 и @ZeenaK9. Среќен роденден и на двајцата :)
 11. SaltNPepa

  Maine Coon Cat

  Една од поубавите раси за мене...се надевам дека ќе уживате. Стандардот за неа: Општи карактеристики: Оваа раса на мачки е цврста, робусна и е најстарата природно долговлакнеста раса на Американскиот континент. Типот не смее да биде жртвуван за големината, како и обратно, при што оптимум е...
 12. SaltNPepa

  Ротвајлер

  Секоја недела планираме да Ви представиме по една раса, како од кучкарскиот свет, така и од светот на мачките. Во прво време темата ќе биде во главниот потфорум, а по недела дена ќе ја преместиме во потфорумот Кучиња. Како прва раса Ви ја представувам Ротвајлер. Интересен податок: Rottweilers...
 13. SaltNPepa

  Купирање уши / сечење опавче (општа дискусија)

  Темата се однесува генерално, значи и за оние што имаат кинолошки познавања и ги пратат случувањата на изложбите кај нас и во светот, но и општи импресии и мислења на сопствениците/љубителите. Кратко појаснување од мене: Кинолошки гледано, ФЦИ се на некој начин има оградено од тоа дали...
 14. SaltNPepa

  Дневно мени „Кај Пепа“

  Знам дека секој што ќе го види насловот прво ќе помисли охохо, храна! :D Епа жалам, мениава се за четириножните пријатели. После списокот на намирници, мислам дека е потребна тема каде што ќе ги споделиме комбинациите што можат да се направат, кога се работи за домашно приготвена храна. Така да...
 15. SaltNPepa

  Список на намирници кои се препорачуваат во исхраната кучињата

  Иако постои тема наменета за исхрана на кучињата, ова нека биде резиме на намирниците што се препорачливи за нив. Кој вид на месо е добредојден во стомакот на Вашиот миленик? 1) Пилешки грбови Се препорачува во исхраната на кутрињата да се воведат некаде после третиот месец. 2) Пилешки...
 16. SaltNPepa

  Вакцинација

  „Bolje spreciti nego leciti" e девиза која се почесто ја слушам на предавањата на факултетот. Имунизацијата на нашите миленици е можеби една од најважните моменти во животот на Вашиот нов миленик. Најчесто, доколку кутрето потекнува од добар и разумен одгледувач, кутрето го добивате претходно...
 17. SaltNPepa

  Dirofilaria immitis - дирофиларија, срцев црв

  Уште една штеточина за нашите миленици за која долго време се сметаше дека перзистира само на Американскиот континент, меѓутоа биле забележани случаи во соседните земји, за кај нас сеуште немам податоци а ниту пак имам слушнато за некој случај. Имено, се работи за паразит од класата на...
 18. SaltNPepa

  Лабрадор Ретривер

  Иако според стандардот на ФЦИ лабрадорот е запишан како англиска раса, сепак тој води потекло од Канада, поточно полуостровот Њуфаундленд. Изгледа дека расата своето име го добила од лордот од Малмесбури. Тој, својот прв лабрадор го купил од рибари во 1870 година. После него, значајна улога во...
 19. SaltNPepa

  Контакт телефони од ветеринари и амбуланти

  Ја отварам оваа тема бидејки мислам дека ке биде мошне корисна, како што видов ја нема, а модераторите можат и да ја прикачат како леплива. Овде може да ги напишеме броевите за контакт од ветеринарите и по можност каде е локацијата на нивната амбуланта, па на секој што ке му треба итно, ке може...
 20. SaltNPepa

  Искуства со одгледувачи и препродавачи на кучиња

  Многу често кај нас има луѓе кои се бават со препорадавање на кучиња. Кои се вашите искуства со нив (доколку сте ги имале) или пак кое е вашето мислење. Само се надевам дека ке нема користење на имиња и навредување, бидејки не ми е целта со оваа тема некого да биде навреден или некого да биде...
На врв Bottom