Резултати од барањето

 1. ada

  Отворен повик од Студент ФМ 92.9

  Ако сте студент веројатно знаете дека Студент FM 92.9 - Универзитетско радио, e радио станица во состав на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје. Она што веројатно не го знаете е дека радио станицата има потреба од “тазе“ луѓе :). Па, ако сте заинтересирани, читнете го ова: И...
 2. ada

  Потрошувачот е секогаш во криво

  “Муштеријата никогаш не греши“, рече познатиот француски хотелиер Цезар Риц во 19-от век, а тој слоган потоа се прошири низ корпоративна Америка и пазарното општество кон кое ние во Македонија се стремиме, и стремиме, и стремиме, ама никако да го достигнеме. Но, на страна нашите Прометејски...
 3. ada

  Воаjеризам

  Тука мислам на оној "телевизискиот". На reality shows и емисии од типот на "Момент на вистината" и сл. Места каде што луѓе за пари прават, да речеме, чудни работи, а ние како гледачи, всушност плаќаме за истото. Инаку, на почетокот на темава нема да изнесам свој личен став, туку прво ќе ве...
 4. ada

  And "Happy Birthday" goes to...

  Тој е модератор, тој е првак во куглање, тој сака lolcatz и го гледаме на телевизија *drum rolls*... Да, тоа е Викторгг кој пред ~~ години, на овој ден, го почести светот (и сите нас) со своето пристигнување. *аплауз* *овации* Srsly, Виктор, среќен роденден! Чувај го здравјето...
 5. ada

  До каде смее да се оди?

  Иницирана од меѓународните реакции за новата македонска енциклопедија (по што ми се врати и сеќавањето за случајот со изложбата на уметникот Атанас Ботев...кога имаше слика во која покрај грчкото знаме имаше инкорпорирано и свастика, па се јави тогашната амбасадора на САД, па билбордите се...
 6. ada

  Зло - што е тоа?

  Ок, знам дека зло и добро како категории, немаат (или нејќеме да имаат) универзална дефиниција. Но, сепак, секој од нас има претстава околу тоа што е зло, што е она кое едноставно не е пожелно да се прави, и по автоматизам ни ствара осуда. Па, ме интересира, која е вашата дефиниција за зло, кои...
 7. ada

  Грчка "честитка" за празников

  Грција, индиректно, повторно игра на картата меѓу-етнички тензии во Македонија (и плус ни одржува уште една нова "историска лекција" за Тито и сл. :icon_lol:). Имено: извор
 8. ada

  Др. Хаус ванаби "идеологија"

  Серијава, според гледаност, е на првото место. И, најверојатно, тоа не е случај затоа што ликот на Грегори Хаус спасува животи. Друго нешто привлекува.Но, Др. Хаус на страна... Веќе со децении, сите медиуми форсираат вакви цинични ликови и тематики од разен тип кои некако се поврзани со...
 9. ada

  Секогаш другите. А, ти?

  Постојано приметувам како сите ние,игнорираме мани и недостатоци кај себе, а секогаш сме спремни да ги посочиме и судиме истите кај другите. Toa е очигледно и на форумув, на пример. Имено, секогаш кога се разговара за некоја негативна карактеристика, никој не вели дека ја има (иако е многу...
 10. ada

  Царството јас - без егоизам

  Секојпат кога ќе се спомене јас, сакање на себе и слично, некако првата асоцијација е егоизам, нарцисоидност итн. Барем на мене ми беше. Но, ајде да погледнеме на "јас" моментот од поинаков агол... Се што мислиме, доживуваме, гледаме, слушаме...сето тоа го перцепираме само и исклучиво преку...
 11. ada

  Во светот на бајките...

  Додека одредени личности и структури ја претставуваат ЕУ како наш Месија, местото во кое тече мед и млеко, ангелите пеат, а европските ѕвездички се смеат и така натаму, очигледно е дека недостасува објективна анализа за тоа што реално може да очекуваме од таа меѓународна структура. Единственото...
 12. ada

  Промискуитет

  За разлика од нимфоманијата (односно сатироманија/сатиријазис, кога се работи за припадници машкиот пол) која е психолошко пореметување сама по себе, промискуитетот се смета за придружен симптом (значи само симптом, не и самостоен disorder) на разни психолошки пореметувања и, во груби црти, се...
 13. ada

  ЕУ без вето

  Некако незабележано проаѓа Лисабонскиот договр на ЕУ. Имено: Значи, со овој договор, ветото се заменува со двојно мнозинско гласање. Со тоа Грција нема да може да става вето, врз основ позиција на моќ. Од друга страна, Оли Рен најави дека до 2011, веројатно е само пристапувањето на Хрватска и...
 14. ada

  Први на Балканот! (во малолетна деликвенција)

  Гласни сме кога ќе пробаат со закони да не ограничат во порочноста. Веднаш почнуваме да се расфрламе со фрази за нашата лична слобода, право на избор, бла, бла... Истовремено, неми сме кога треба да бараме гласно спортски сали, образовни и воншколски активности достапни за сите деца, едукација...
 15. ada

  Груевски: Молкот на ЕУ - реприза на наци маршот

  Брисел засега не ја коментира изјавата на премиерот Груевски во која тој вчера рече дека молкот на ЕУ пред грчкото вето наликува на молкот на европските држави во нацистичкиот период. Дали Брисел ќе продолжи да ја игнорира изјавата на Груевски? Или ќе се обидат да ни поделат неколку...
 16. ada

  Баде Блинг стана полнолетен :voz:

  ...и сега конечно ќе може да купува пиво и цигари, да седи во coffee shop у Амсетрдам и да гледа у излозите на Red Light Distrcit (или нашата МРТВ верзија):pipi: Ок, полнолетен е веќе. Сега полни години кои не се битни по ништо. Но, сепак...затоа што отсекогаш бил топол, љубезен член, ајде и...
 17. ada

  Old school цртани

  Темата за стaрите реклами, ме постести на цртаните филмови од времето кога (повеќето од форумов :) ) бевме мали. Освен што ме мава носталгија кога ги гледам, ми текнува и на "специфичните" македонските преводи на имињата на ликовите, нивните легендарни реплики кои уште ги памтам и неизбежниот...
 18. ada

  Утеха - како?

  Родителите се по правило оние кои ни нудат утеха секогаш. Тие се оние кои со години не лечат и бдеат над нас кога сме болни, оние кои ни ги бришат солзите, а срцето им плаче заедно со нас, оние кај кои секогаш може да се вратиме...тие се она безусловно засолниште од бурите на животот. Но, што...
 19. ada

  Исповед

  Светата Тајна исповед, стои веднаш до Крштевањето (на некој начин претставува второ Крштевање) и е уште еден начин преку кој Бог ни ја покажува Својата безгранична, совршена милост и љубов. Исповедта е единстениот начин да се очистиме и да добиеме опрост за нашите гревови, кои се наталожие во...
 20. ada

  Откриена изгубената престолнина Пелагонија

  Се потврдуваат тезите дека кај локалитетот Бонче можно е да се наоѓа четвртата изгубена македонска престолнина, градот Пелагонија. Со најновите годинешни открија, под раководство на професорот Виктор Лилчиќ, целосно е откриена гробницата која е единствена од ваков тип на Балканот.Слична има само...
На врв Bottom