Резултати од барањето

 1. Ocajna

  Гледање на кафе

  Што значи фигурава? Само таа ми е спроти рачката. Некој ако знае да гледа нека ми каже, ми изгледа значајно, лол.:kafence:
 2. Ocajna

  Драга Кајгана (виртуелен дневник)

  Кој пие кафе нека му е на здравје :kafence:
 3. Ocajna

  Држава за в пензија, exit plan, digital nomad

  Tax for expats, ne e taka ehhh koga bi bilo taka ubavo ama za zal iselenik se odanocuva drugacije
 4. Ocajna

  Држава за в пензија, exit plan, digital nomad

  Пашањево е точно за оваа тема, го напишав во друга но важи и за таму, иселување во америка, кој знае нека ми одговори, ќе ве молам ама ме интересира колку проценти се оданочува пензија американска, на пример, пензионерите македонци што работеле во америка колку им се крати од пензијата доколку...
 5. Ocajna

  Емиграција во Сев.Америка

  Не ми се смеете на прашањево ќе ве молам ама ме интересира колку проценти се оданочува пензија американска, на пример, пензионерите македонци што работеле во америка колку им се крати од пензијата доколку се одлучат да се вратат во Македонија и тука да ја трошат? Некаде прочитав дека е 75% но...
 6. Ocajna

  Facebook - официјална тема (новости, прашања, проблеми)

  Иста ситуација вчера цел ден, ама се среди денес имам слики.
 7. Ocajna

  Facebook - официјална тема (новости, прашања, проблеми)

  Немам фб од вчера, се чувствувам како во средновековие да сум се вратила, дечки кога ќе има пак фб, инстаграм исто, навлечена сум. :) не за друго си читкав нон стоп интересни работи, вака како отсечена да сум од светов.
 8. Ocajna

  Во врска со љубовта: Сакам да ти кажам дека...

  Во врска со љубовта го прогласувам за умрено...
 9. Ocajna

  Правна помош и совети

  Е како може кога тоа се рачуна од втор ред наследник, внука, а од прв ред нужен дел е 30%
 10. Ocajna

  Правна помош и совети

  Само ние сме, нема други. Доколку бара колкав процент му следува како нужен дел?
 11. Ocajna

  Правна помош и совети

  Доколку дедо ми ми ја препише куќата на поклон, може ли после брат ми да бара дел? И колку може да добие?
 12. Ocajna

  Правна помош и совети

  Дали Со Договор за Подарок, може во иднина брат или сестра да бара нужен дел, до колку татко ми ми ја препише куќата со Договор за Подарок дали може брат ми утре да бара нужен дел? Ајде некој правник ако знае да ми одговори
 13. Ocajna

  Продажба на предмети на amazon, etsy.....

  Во странство сум, од тука ќе продавам, само би сакала да ми стасуваат парите на мк сметка ама не знам со даноков како ќе се регулира тоа.
 14. Ocajna

  Продажба на предмети на amazon, etsy.....

  Сакам да продавам ствари на амазон и етси, јасно ми е се како да отворам интернет шоп и околу тоа, но не ми е јасно во врска со наплатата, дали е потребно да се плаќа данок за заработка преку интернет како што плаќаат некој луѓе што заработуваат на интернет, и нешто повеќе околу ова кој знае ако...
 15. Ocajna

  Туѓо мислење - голем товар и опсесија

  https://www.facebook.com/SriSriRaviShankar/videos/646924239234304/
 16. Ocajna

  ФАКУЛТЕТ или КУРС за ДОБАР ПРОГРАМЕР?

  Што ќе кажете во врска со курсевите на Семос едукација, дали помагаат при совладување на материјалот и стекнување вештини за самостојно работење како програмер. И дали има некој да се вработил во странство само со овие курсеви без факултет. Како што се информирав испитите се полагаат на...
 17. Ocajna

  Туѓо мислење - голем товар и опсесија

  Како викаат америте "Туѓото мислење е како говно сите го имаат", истиов проблем го имам но добро е што го препознаваш, тоа е прв чекор и најбитен за решавање на проблемот, со време вежбај да гледаш се со резерва и од дистанца, и да не ти е гајле кој што мисли
 18. Ocajna

  Партнер за одење во Америка?

  Летово би сакала да одам да поработам во Америка бидејќи сум последна година од студиите сакам да искористам шанса и да си создадам искуство више, е сега проблемот е што немам со кого да одам колешкиве не се многу заинтересирани за одење, исто и другачкиве сите ќе си седат тука во МК, можев да...
 19. Ocajna

  Бемки

  Ima nekoj iskustvo od otstranuvanje na bemka?!? Jas sum cula deka postoi rizik posle operacijata da si umre covekot posto bemkite se seriozno opasna rabota.
 20. Ocajna

  Сонови, раскажете што сонувавте

  Највеќе и најчесто сонувам летање, како летам над куќа улици низ крошни од дрва и се извишувам нагоре
На врв Bottom