Резултати од барањето

 1. fmi

  Избор на генерален секретар на ОН во 2016

  Отварам темава, за да видиме,кои са кандидатите до моментот и да проследим,коj ке биде избран за нов генерален секретар на ОН. За први пат државите от източна Европа имат реален шанс да застант на чело на една от наjотговорните и наjмокните фукции во ОН. Шпекулира се дека наредниот генерален...
 2. fmi

  Мали туристички градови во Бугариja

  Отварам тази тема за малце познати градови во Бугариja. Ке пи презентирам Златоград - свиен во Родопа планина. Како цело тази планина е много красива и во неja се развива многу селски туризам, но некоj пат ке ви покажам повеке от неja. Па еве малце повеке информациja за Златоград. Малко градче...
 3. fmi

  Велико Трново

  Велико Трново е областен град во северна Бугариja. Доста популарна внатрешна турстичка дестинациja поради много страниот вид на градот и зачуваната,а и реновирана тврдина. Велико Трново е бил столица на Бугариja во средновековието. Днес градот има 2 универзитета, ,среден по големина (около 70...
 4. fmi

  Новата Европска комисиja

  Вчера беше представен предлогот за новата Европска комисиja. Еве и местата. Еве како са разпределени по држави постовите: Ирска - комисар по земеделие и развитие на селските региони. Шнапиja - Климатските промени и енергетиката Данска- комисар по конкуренциjaта Германиja - Дигитална икономика...
 5. fmi

  Пропаѓаат половина милијарда евра од ИПА фондовите

  Половина милијарда евра од ИПА фондовите на Европската унија ќе пропаднат затоа што Секретаријатот за европски прашања е партизиран наместо стручен, администрацијата не е едуцирана за да подготвува апликации, а граѓаните се неинформирани затоа што Владата не сака да помогне парите од ИПА да...
 6. fmi

   ЕУ подготвува резолуција за санкции кон држави со авторитарни режими и диктатура

  Европската Унија подготвува резолуција за санкции кон држави со авторитарни режими и диктатура. Република Македонија во друштво со Авганистан се споменува во воведниот дел на препораката на Европскиот парламент, усвоена на 2 февруари годинава, чија цел е дa се запре со давањето засолниште на...
 7. fmi

  Српската кралска династиja бара имот и во Македониja

  Потомци на кралската фамилиja Карагоргевик барат да им се вратат имоти во Црна Гора, Словениja и Македониja. Кралската фамилиja има веке вратени имоти во Србиja. Те барат имоти, вили и резиденции, кои са им били отнети во 1947 година со указ на Тито. Имотите кои се барат во РМ са 2 700 хектари...
 8. fmi

  Уапсен Ратко Младиќ

  Полициjaта во Србиja таа нок при таjна операциja е уапсала лицето Милорад Комодич, сомнениja има дека това е името под което се крие генерал Радко Младич. Повеке информации овде http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=05&dd=26&nav_category=64&nav_id=514604
 9. fmi

  Кристиан Вигенин нов известувач на ЕП за напредокот на Македонија

  35- годишниот социјалист и пратеник во европарламентот Кристиан Вигенин го менува Зоран Талер како нов известувач за Македонија. Членот на групата на Европските социјалисти и демократи, неделава ќе ја брани претходно предложената Резолуција за Македонија во името на Комисијата за...
 10. fmi

  Златни резерви

  След като златото рипа толкова нагоре решив да побарам да видам како са златните резерви на државите во jгоизточна Европа. Интересни факти: Држржава--Резерви (тони) -- Дел от валутните резерви Русиja - 784,1 -7,20% Турциja - 116,2 -6,20% Грциja - 111,7...
 11. fmi

  Грциja ќе гради ѕид на границата со Турциja

  Greece announced that it plans to build a wall along its border with Turkey to keep out illegal migrants, according to news reports Saturday Citizen Protection Minister Christos Papoutsis said "Greek society has reached its limits in taking in illegal immigrants," Papoutsis was quoted by...
 12. fmi

  Поголем заем од ММФ

  Не 400 милиони евра, Владата размислува од ММФ да позајми повеќе пари за следните две години. Пред попладневната средба со претставници од Фондот, Ставрески потврди дека е се поизвесен договорот за заемот. Точната сума ќе се договара денеска и утре. „Има размислувања и за користење на...
 13. fmi

  Уапсeни руски шпиони во САД

  Ten arrested in US on charges of spying for Russia Ten people have been arrested in the United States for allegedly spying for the Russian government, the US Department of Justice has said. They have been charged with conspiracy to act as unlawful agents of a foreign government, a...
 14. fmi

  Цела ЕУ без пасоши во Србија!

  Владата на Србија на денешната седница треба да го разгледа предлогот на Министерството за внатрешни работи, според кој, жителите на сите 27 членки на Европската унија, плус-Швајцарија, Норвешка и Исланд, во иднина да можат да влегуваат во Србија без пасоши, само со важечка лична карта. "Тоа...
 15. fmi

  Албанскиот парламент дозволи влез и привремен престој на турската воена морнарица

  Албанскиот парламент вчера го усвои законот со кој на дел од турската воена морнарица и се дозволува влегување и привремен престој во албански територијални води, јави МИА Законот се однесува на извршувањето задачи од страна на единица на турската воена морнарица, составена од 1.125 лица, во...
 16. fmi

  Саудијци финансираат омраза на Балканот кон Западот

  SAUDI ARABIA is pouring hundreds of millions of pounds into Islamist groups in the Balkans, some of which spread hatred of the West and recruit fighters for jihad in Afghanistan. According to officials in Macedonia, Islamic fundamentalism threatens to destabilise the Balkans. Strict...
 17. fmi

  Хотел во Скопje за подржка ?!

  David Cameron aide wins government contract in state Tory leader backs for EU One of David Cameron’s closest aides won a valuable government contract in Macedonia, the Balkan state that the Conservative leader has said should be invited to join the European Union. Andrew...
 18. fmi

  Закопаа живо дете на 16 години

  Turkish police have recovered the body of a 16-year-old girl they say was buried alive by relatives in an "honour" killing carried out as punishment for talking to boys. The girl, who has been identified only by the initials MM, was found in a sitting position with her hands tied, in a two-metre...
 19. fmi

  Се разоружавме, па пак ќе се вооружуваме

  Македонската армија ќе купува оклопни транспортери во вредност од 200 милиони евра. Станува забор за доопремување на Средниот пешадиски баталјон кој, според стандардите на НАТО, постојано треба да биде во борбена готовност и за активно учество во мировните мисии на Алијансата. Во Министретството...
 20. fmi

  Балканот во гасна криза.

  От 3:25 сабале почти цел Балкан е без газ-Србиja,Македониja,Бугариja и Грциja,а за другите балкански држави газта е намалена до 90%. Балканските држави и икономики са во состоjба на енергиjна криза.Ова стана след като Русиja сопре подаването на газ ком Балканите през Украjна. До неколко дена...
На врв Bottom