Резултати од барањето

 1. B

  Ножеви

  Браво за изработката, супер нож. Ако можам добро да видам на сликата, има и втор бевел. Дали е сечивото твое дело или само рачката ја правеше? Ако е твое дело, зошто не го остави чисто сканди?
 2. B

  Ножеви

  Два ретки швајцарци
 3. B

  Ножеви

  Можам да најдам неколку Mora scout од старите. Не се острени, само имаат фатено површинска корозија од стоење. Сеуште не им знам цена, ако некој е заинтересиран нека ми пише пп.
 4. B

  Ножеви

 5. B

  Ножеви

  Овие ми стигнаа пред некој ден: Laguiole, Туријаш и Swiza
 6. B

  Ножеви

  Масат. Има во Domnet квалитетни, ама се малку поскапи.
 7. B

  Ножеви

  За такви ножеви мислам најдобро е со водена шмиргла да ги поминеш, земи гранулации 2000, 2500 и 3000, ако треба и 1500. Треба да пазиш кога полираш со шмирглите, секоја наредна да иде попречно од движењето на претходната, како мрежа, за да добиеш убав сјај. На крај со пастата на памучна крпа.
 8. B

  Ножеви

  Се зависи од тоа за какви ножеви станува збор,(преклопни или фиксни) како и од типот на челикот (INOX или карбонски). Без машинерија може да се исполира скоро секаков нож, само треба повеке време, ама затоа шансата да го оштетиш или уништиш ножот е помала. Јас највеке користам сет од фини водени...
 9. B

  Ножеви

  Најдов многу убав ловечки нож. Ме интересира дали некој знае кој е производителот? Жигот се гледа на втората слика, пишува E.A.L.
 10. B

  Ножеви

  Моја препорака се Victorinox. Јас имам два мали кујнски со назабено сечиво и сум задоволен. Исто и нивните големи кујнски ножеви многу ги фалат. Ги има во Домнет (позади собрание).
 11. B

  Планинарење

  Не се лоши за таа цена, ама сепак зависи за какви патеки и за какво време ги земаш. Би ги одбрал првите (поскапите) заради гумата (vibram). Ова не се чизми за на длабок снег со долго време пешачење, мислам дека ке пропуштат. За секакви други услови би биле ОК. Секоја нога е различна па затоа...
 12. B

  Ножеви

  (y) Rough Rider. Ептен убаво ноже. Твоето е позачувано и се гледа дека е острено правилно
 13. B

  Ножеви

  Одлични, стокменот баш ми се допаѓа, имам сличен ама америчко/кинески. Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk Ако можеш стави слика, баш сакам да видам кое ноже е.
 14. B

  Ножеви

  Деновиве ми донесоа две многу убави ножиња со предобра патина: Првиот е германски PIC15105 ист како познатиот MERCATOR, масовно произведуван во втора светска војна (предобар нож за во џеб, не се осеќа дека го носиш), а вториот е амерички традиционален Imperial stockman (супер ноже за делкање...
 15. B

  Ножеви

  Opinel 12 carbon, и британски воен нож од 1944
 16. B

  Multi tools

  Не сум имал прилика да го користам, ама според мене најдобриот мултитул. Колку и од каде го зема?
 17. B

  Multi tools

  Со било кој Victorinox мултитул нема да згрешиш. Имам за продавање нов SwissTool. Ако си заинтересиран пиши пп.
 18. B

  Ножеви

  Имаш во Домнет (Victorinox), позади собрание. Таму има неколку типови (сите се од Inox), е сега зависи како и за што ти треба, Victorinox се квалитетни ама не држат долго острина (не се за професионална употреба), а квалитетен карбонски можеш да најдеш само на старо. Ако ти е само за нешто малку...
 19. B

  Ножеви

  Црниот е Мората 510, го земав од Бугарија летоска околу 800ден., тој со црвена рачка е 511, (истиот само со штитник на рачката). Солингенот го земав од еден другар, и му направив scandi футрола
 20. B

  Ножеви

  Mora 510 и Christians Solingen. Два одлични работни ножеви
На врв Bottom