Резултати од барањето

 1. N

  Охрид

  За жал во право сте, македончето за се што е со кола е, од почеток до крај на чаршија околу 10 минути е пешки со точак уште побрзо но како ами кои се тие да пешачет или да возет велосипеди ? Кафичи,купување цигари полни скоро секој ден а се жалет пари немаме за храна,битно без check in на fb...
 2. N

  Прозорци и столарија

  Со какво стакло се вашите прозорци? Димензии// Двојно или тројно/дебелина на стакло/дали се нискоемисиони или четири сезонски итн? Ако не е тајна и цената доколку сакате. Поздрав
 3. N

  Охрид

  Веро ќе има во Охрид се гради кај новата автобуска станица..Поздрав
 4. N

  Греење со пелети

  Кажи подетално колку часа сакаш да грееш во денот,дали ќе ја грееш целата куќа (има разлика многу ова) итн. Гледам дека претходно си се греел на дрва и си трошел околу 25 кубици - и овде важи истото правило горе што го напишав. Иначе колку повеќе киловати одиш нагоре со котлите толку повеќе...
 5. N

  ЗЕМЈОТРЕС!

  Па добро бе до толку експерта/сериозен си ти бе? Јас не реков некое предупредување или нешто така. Форумов за тоа служи за коментари/мислења/идеи итн.. P.S доколку сметаш дека мојов исказ е лош оди подобро слушај ги оние искази/глупости за мене како што се I just feel the eartquake или такви...
 6. N

  ЗЕМЈОТРЕС!

  Па се знае брате EMSC доколку се следи секојдневно....
 7. N

  ЗЕМЈОТРЕС!

  На што се однесува вашето прашање поконкретно?
 8. N

  ЗЕМЈОТРЕС!

  Прашање на време беше кога ќе имаме земјотрес околу 3-ка бидејќи изминативе недели имаше поголем притисок на соседните плочи/земји .
 9. N

  Греење со пелети

  Го читав претходниот ваш пост во врска дека имаш 25kw за 80m2? Да не е ова некоја ваша шега или вистина го кажувате? За споредба јас греам куќа на 3 спрата и имам котел од 15kw односно 12 бидејќи 3 kw оддава во просторијата... За потрошувачка со една вреќа за околу 8 -9 часа не е вистина ако...
 10. N

  Греење со пелети

  Погрешно ме разбра :p:p за нареднава сезона доколу земате во летен период .. иначе ако земаш во сезона не очекувај некоја поприлично намалена цена ( освен ако имате пријатели некои тогаш да) .
 11. N

  Греење со пелети

  Мој совет како долгогодишен корисник на котел на пелети да ви кажам немојте ама баш никогаш да земате голема количина на пелети од почеток, бидејќи од година на година кај некои од истата фирма квалитетот не е ист ( немојте погрешно да ме сватите пелетите ќе си горат се во ред ќе е само пепел...
 12. N

  Греење со пелети

  Здраво, од милкуз имаш котел? За 13 часа работа една и пол врејќа греам 80 квадрати, со напомена дека цела куќа не ја грејам од почеток. Пример од 7 радијатори колку што имам пуштам од почеток само 4 , другите 3 после 18 часот .Температурата е 65 до 70 степени ( вода) , внатрешна околу 21-22...
 13. N

  Греење со пелети

  По детално пребарување на интернет,форуми итн конечно најдов целосен опис (оригинален документ од Бурнит) со 44 страници составено каде е доста објаснето... Единствен недостаток е тоа што е на бугарски јазик (тоа не би требало да е проблем бидејќи бугарски ко бугарски сличен е како нашиов или...
 14. N

  ЗЕМЈОТРЕС!

  Навистина жалосно со коментариве што ги пишувате според мене. Ширите паника како да било 4+ магнитуда. Плус мене не ми е јасно очигледно само тие што се од Скопје пишуваат за земјотреси. Но каде е пример Охрид каде што до ден денес сеуште не е смирено? Како еден ккоментар (воопшто барем некој...
 15. N

  Прозорци и столарија

  Здраво,дали може некој да ми каже искуство( изолација,бучава,дали се добри итн) ,цена (отприлика) за : 700x1300 - Трокал 88+ трослоен пакет со нискоемисиони стакла со ширина 50мм,оков WinkHaus ? Планирам од проспера да ги земам . Ви благодарам однапред.
 16. N

  Греење со пелети

  Вашите пријатели имаат земено котел од Милкуз? Ме интересира бидејќи и јас имам сеуште проблеми, доколку е точно и јас да си барам некое решение со нив дали станува збор за менување на параметри или поправка..
 17. N

  Греење со пелети

  Да ве прашам и јас поседувам котел Милкуз од 12кв,но имам проблем односно незнам која е точната вентилација за подесување на котелот (моментално ми е наместено на -6, доколку го ставам на -5 или -4 за брзо време температурата започнува само да паѓа,а не да се крева),притоа на -6 вентилација...
На врв