Резултати од барањето

 1. N

  Sussaro, Burn84 и С.П ве канат на филозофска расправа

  Sussaro, Burn84 и Стар Почетник организираат филозофска расправа на тема „Разно“ во кафуле по слободен избор и за таа цел бараат соперничка тројка којашто се смета достојна да учествува на овој пријателски собир. Всушност, не мора да се смета за достојна тројка, сака ли бе некој да дое со нас...
 2. N

  Зошто широките народни маси не го зборуваат јазикот на културата?

  Пред некој ден во Хрватска изби скандал каде уметникот Јанез Јанша исецка на делчиња хрватско знаме како дел од неговиот уметнички перформанс во Ријека. Уметникот, си го сменил името од Емил Хрватин во Јанез Јанша и живее во Словенија (ако добро го преведов тешкиот хрватски јазик) но е роден...
 3. N

  Машки шовинизам

  Бидејќи само шофинизам означува и нешто друго, што мислите за машкиот шовинизам. Според дефиниција тоа е верување на мажите дека се подобри од жените по секој основ и тоа само заради полот. Кај нас, имам чувство дека феминизмот како движење се сфаќа негативно и означува сфаќање дека жените...
 4. N

  Зошто македонските момци не фаќаат албанки за девојки?

  Инспирација ми е темава. Упорно на темата гледаме примери каде девојки од македонска националност се нашле во ситуација да имаат дечко од албанска. Ама никако не гледаме албанки со дечковци македонци. Дури на форумов не сум забележал воопшто девојки од албанска националност, има ли? Знаете ли...
 5. N

  Мозила или Експлорер на работа?

  Се испокарав со еден другар дали на работните места ширум државата, вработените повеќе користат Мозила или Експлорер. Па, дајте да видиме што е вистината, кој програм го користите на работа. Нормално гласајте ако користите на работа еден од овие програми.
 6. N

  Дали и театрот почна да произведува „турбофолк“

  Искрено, немам комплет податоци за да ја почнам дебатава со поткрепени факти до крај, но сепак ќе видам останатите што имаат да кажат. Повод ми е претставата “Певај Брате“ која ја наполни универзална сала три пати, што е еден импресивен податок. Луѓето излегуваат од неа презадоволни велејќи...
 7. N

  Расизам

  На форумот начекав мислење каде сосема офтопик една девојка беше нападната дека сака црни момци, па, иако не сме Америка и да имаме црнци на секој чекор, многу очигледно е дека сме расистичка нација. Речиси редовно просечната македонска девојка е осудена за својата врска со црно момче кое...
 8. N

  Нова издавачка куќа - “Зеница“

  Интересно. Венко Андоновски со смел чекор, да формира сопствена издавачка куќа. Туку, да не биде исклучиво тема во која ќе биде муабетот “ајде честито...“, кажете ми, има ли доволно издавачки куќи во Македонија, има ли премалку? Има ли доволно изданија, квалитетни ли се? Ќе биде ли “Зеница“...
 9. N

  Социјалниот феномен “Тоше“

  Помина извесен период од смртта на мегапопуларниот Тоше Проески. Шокантниот настан повлече лавина размислувања од типот на “Тоше да биде прогласен за светец“. Денес, огромен процент од македонците како и балканците за Тоше имаат само добар збор, но и недозволуваат да биде кажан лош од оние кои...
 10. N

  Себепотценување

  Иако има слична тема која го разработува овој проблем, отворам нова, бидејќи ме интересира конкретен проблем. Прво, дали некогаш сте се виделе себе си како личност која е FAIL, или едноставно како човек кој се` она што работи не го извршува доволно добро. Второ, и поважно, дали некогаш сте...
 11. N

  Детерминизам

  Има неколку слични теми, но не и со ваков директен наслов. Детерминизам претставува филозофско учење кое верува дека сите нешта се каузално повразни меѓусебно без ралика од каква природа се. Тоа грубо (како максимална крајност) би значело дека се` на светот е веќе одредено во кој правец ќе се...
 12. N

  Студентски протест на 09.12.2009

  Гледав на вести сега, новиот лидер на студентите повикува на протест против одлуката на ЕУ за не давање датум за преговори со Македонија. Зарем не е смешно полтронството на студентскиот сојуз? Има некој кој утре ќе се појави на овој протест? Да не ја влечам темата во политика, но, зарем не...
 13. N

  Среќен роденден Дивајн

  Драга Даница, на овој декемврски ден, те канам на кафенце и чајче витурелно или реално за да ти ги изнакажам сите можни трачеви на светот. :) Додека гледаме како лисјата вака есенско зимски паѓаат од дрвјата така на овој ден и проблемите и злите јазици да паѓаат од твоите растреперени мисли и да...
 14. N

  Англиски компјутерски ситем на прегледување тестови

  Системот, кој е еден од предлозите за онлајн прегледување на есеи, во говорот на Черчил го обележувал постојаното повторување на одделни зборови и фрази (на пример: “We shall fight on the beaches, we shall fight on the landing grounds, we shall fight in the fields, we shall fight in the hills.")...
 15. N

  Каде за нова година?

  Бидејќи јас секогаш сакам да сум ин, оваа година решив јас да започнам дел од Ин шемата. Муабетот кој се почнува од втората половина на ноември во ситуации кога нема шо да се праи веќе муабет на маса, или кога ќе сретнете познаници што не сте ги виделе долго време (по некогаш и немате поим кои...
 16. N

  Happi bifrdayz Луси_лу :)

  За многу години, за арно за убо, среќен роденеееееееееееееееееееен. :vozbud:
 17. N

  Убаво ми е!

  Бидејќи имаме тема мака ми е, срамота е да немаме спротивно од тоа. Значи, моментите кога сте среќни, овековечете ги на оваа тема, по извесен период кога ќе се навратите, да бидете сигурни дека во животот постојат и насмевки. Дечко кој ви се насмеал, внука ви прозборела прв збор, девојка ви...
 18. N

  Green street hooligans во новиот милениум :)

  Westham и Millwall се потсетија на старите “добри“ времиња кога си ги кршеа главите ширум лондонските булевари вчера во рамките на Карлинг купот каде уште пет часа пред натпреварот дојде до физичка пресметка помеѓу двете групи. До самиот почеток на натпреварот навивачите на двата клуба дивееја...
 19. N

  Usain Bolt - World Records

  Ова заслужува тема, не зезајте... :olee: Громовникот Зевс, овај Усеин ја спушти границата речиси до деветипол секунди. Веројатно треба да стане малку по мудар, па да го пуштиме да се трка со Ферари. Секоја му чест... дечкото е ѕвер. А Тајсон Геј, никој не го ни примети практично со...
 20. N

  Среќен роденден Bacillus Gagous

  Гаго бре... па ти молчиш. Среќен роденден синко... пуно пиво кое го носи девојкава подоле, а ти мирно си читаш истражувања... :wink: Среќен роденден... уште попаметен да растеш :helou: На здравје... :party1:
На врв Bottom