Резултати од барањето

 1. filipidi

  Македонска берза

  Kostolany and the egg with the six phases. Phase 1: Correction in the uptrend Prices have fallen excessively low; no deeper lows, sales are on the decline. Roughly speaking, the market has been bombed out and shareholders are super frustrated and scared that the company could go bankrupt. Phase...
 2. filipidi

  Македонска берза

  Брат многу бе самобендисани коментариве, егоизам до небо. Разбирам еднаш ама 10ти пат повторуваш како си ти наjуспешниот инвеститор на форумов. Од кај па ти знаеш кој колку поврат има направено на парите за да коментираш или пак да се рангираш. Мене ова ми личи на онаа старата "Фали ме усто да...
 3. filipidi

  Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

  Немам повеќе од 0.5-0.6% провизија платено преку илирика по трансакција. Незнам колку е преку банките.
 4. filipidi

  Криптовалути - Генерална дискусија

  A new law means that around 4,000 existing institutional investment funds will now be eligible to invest in crypto assets. New legislation enabling 4,000 Spezialfonds to invest in crypto assets becomes law in Germany on July 1. Spezialfonds are favored by institutional investors, and interest...
 5. filipidi

  Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

  Не ти е лош воопшто изборот. Моментално будно го следам Shanghai Composite Index и чекам шанса за влез, според мене пред елксплозија од 100 до 200% во наредни 2-3 години.
 6. filipidi

  Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

  Долгорочно здрави компании и сигурно ќе тераат нагоре. Јас повеќе сакам да најдам компании на кој може да се направи фина капитална добивка, овие за мој вкус имаат веќе солидни валуации и не гледам дека може нешто сериозно нагоре да тргнат, иако сметам дека ќе си газат со години и тука имаш...
 7. filipidi

  Македонска берза

  Можеш да ни го објасниш ова газење каде го гледаш? Пад на кредити, пад на приходи од камата, што во превод е главен бизнис на банката.
 8. filipidi

  Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

  Не ја разбирам потребата/желбата да купиш акции во компанија која е пред банкрот и пропаѓа, ама ти си знаеш.
 9. filipidi

  Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

  Грешка си другар не е секаде така, преку Илирика не е така. Можам да ставам налог во 21:59 навечер 1 минута пред да затвори берзата и ми се извршува, се сам онлине правиш. Се случува да купам и продадам неколку пати во текот на денот. Извини ама банките во МК нудат ретардирана услуга како да сме...
 10. filipidi

  Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

  Комерцијална уште ли работи на принцип пратете ни ги налозите до 16:00 саат?
 11. filipidi

  Криптовалути - Генерална дискусија

  Незнам од кога е, ама јас ова го читам како праите што ќе праите додека нема регулатива нема врз основа на што да ве гониме.
 12. filipidi

  Криптовалути - Генерална дискусија

  Еве ти што стои на официјалниот сајт на Народна Банка на Македонија. Ме праиш дека лажам, а те мрзи три клика да направиш и да провериш...
 13. filipidi

  Криптовалути - Генерална дискусија

  Никаде во светот криптото не се смета за хартија од вредност. Не читаме статии официјална изјава од Народна Банка е, имаш кај нив на веб страница.
 14. filipidi

  Криптовалути - Генерална дискусија

  не треси глупости, еве ти демант од народна банка директно: Кај нас, како и во други земји, прашањето на издавање, вложување и тргување со крипто-средствата не е регулирано, вклучително ниту во Законот за девизно работење (и неговите подзаконски акти) којшто го регулира и работењето со...
 15. filipidi

  Македонска берза

  Нели бе тука беше забрането да се зборува за странски хартии од вредност пошто нели имало друг форум за таа работа. Не избркавте неколкумина од форумов лани ради тоа или така ви одговараше тогаш?
 16. filipidi

  Криптовалути - Генерална дискусија

  И WABI и ENJ имаат отидено повеќе од 1300%, не ти ја разбирам логиката. DOT е институција за коиниве што ги спомнуваш.
 17. filipidi

  Македонска берза

  Хихииии, сум заштедил 399 години :) п.с. Ова со професионалците ме потсети на еден стар виц. Се вози дечко низ град застанува на семафори на црвено и еден пролетува покрај него. Се пали зелено го стига му вика што праиш бе будала ќе загинеш. Добива одговор: Остај ме ти мене јас професионалец...
 18. filipidi

  Македонска берза

  Значи како сум се заебал лани што продадов во паника со 10% discount на МСЕ уште не можам да си опростам. Парите си ги префрлив на NYSE и успеав да направам 400% за една година. Се е искуство, секој учи од сопствените грешки ако не е кадарен да научи од туѓите.
 19. filipidi

  Криптовалути - Генерална дискусија

  Во меѓувреме Биткоин 56 000$. Enjoy staying poor Kano.
 20. filipidi

  Македонска берза

  Да имаш 3,15% принос во година кога NASDAQ и S&P500 срушија рекорди треба стварно да си дудук. И стварно не ја гледам причината од управување на фондовите кога управувачите на истите не можат да го overperform-аат S&P500 веќе со години ако не и со децении. Поправи ме ако грешам ама јас мислам...
На врв Bottom