Резултати од барањето

 1. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Тоа е во овие модели можеме само да си зјапаме... и ти и јас :(
 2. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Остај ти Јапанската верзија... уште во 2017 таа кругови правела околу грее фабриката во China. Еве уште еден јапанскиот модел FZ (пандан на Ururu Sarara-та на Daikin) 2022 пуштаат уште понов модел. https://www.mitsubishielectric.co.jp/news/2021/1013-b.html Ама викаат дека само 2500...
 3. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Абе @најубав по толку следење на форумиве пак си ја утнал климата. Па имаше бе друже споделено искуство со Tosot Muse Eco 12ka кај што модулира до 200w. Или греачи има тој модел? Според искуството на дечкото изгледа како супер да работи.... е сеа во Март месец е ова снимано.... како ќе биде на...
 4. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Нее планирано ми беше... чекав -15С... до тогаш немаше толку заладено... Scientific purposes ;) Нова клима... да и видам силата :P
 5. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Останавте без аргументи вие двајца па преминувате на навреди а? ;) Или врата кон ходник.... кога веќе живееш во зграда. Или можеш после викенд out-of-home. Јас после 2 дена на викенд кога бев и ја оставив исклучена.... а тој викенд до -15 паднаа температурите па кога се прибрав цел простор...
 6. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  LN доволно е да ми трае 7-10 години... после тоа сигурно ќе ја сменам за понова и подобра .... не ми треба да ме надживее.... FH имаше ПО-саглам хардвер.... но за жал не можеше да се искористи тој потенцијал.... ако не во сите величини, бар во 25ката и 35ката.... плаќаш нешто чија што полна сила...
 7. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Батали кубатурата... Абе Амберот дувнал 5 пати во 24 часа и потрошил 24h * 221.41w = 5.31kW Мицуто дувало цели 24 саати без прекин и потрошило 24h * 257.24w = 6.17kW Само 860w повеќе.... за колку... 20часа повеќе работа..... мислам.... динг-динг.... Инаку да, и двете исти се.... и двете малку...
 8. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Успут @Strelec ти која би ја избрал и зошто? Според принципов на работа и потрошувачката на енергија во последни 24 часа на овој есенски ден... преку ден топло а моментално 12С во Прилеп. И двете клими цеел ден пуштени на 23С греење и ауто-фан без воопшто чепкање далечинско. Вака твое стручно...
 9. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Може.... ја по ова мислев RPS e revolutions per second... као на вентилатори и дискови кај компјутериве....
 10. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Хах што си ми смешко бе @Strelec ... а ја спомнав Амберката одма вадиш сервисните од Мицу спинуваш некои факти и напомењаваш колку биле поскапи :P Ама нејсе.... Тоа малото компресорче во новата LN35 парам-парче ти ја напраи Амберката 12ка што ја фалите као 18ка на греење со two-stage...
 11. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Као ова ако беше Грее нордик..... радиус 1 метро ќе беше стопен снегов а :P Абе види и на сликава се гледа дека си преде Мицуто.... трага од мразови нема на него иако веќе го закопало со снег наоколу! 1634769163 Значи со секоја грее клима препорачувате жичан контролер од 100 евричи? Океј...
 12. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Предлог, од Грее под итно да воведат услуга, вадење на температурен сензор надвор од внатрешна единица.... све то у склопу гаранције. Еве како работи G10 технологијава во Амбер 12ка Изминатава недела поставив еден Broadlink SP3S кај брат ми на Амберот (додека не стегнала зимата можам да мерам...
 13. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Е тоа што не калкулира е до лепенката. Нормално на форумов тоа е претставено како мана на Тошибата а предност на Хансолот.... Мидеа убаво го доловиле тоа калкулирањето во нивната реклама.... изгледа и тие почнале да ги прават климите малу поќе да размислуваат ;)
 14. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Повремено си го следам Мицу LN тредот на финскиот форум....и оп сеа гледам и некој финец измерил дека неговата Mitsu LN25VGHZ нордик (која впрочем го носи истиот компресор со мојата LN35VG не-нордик) му испорачала 7kw топлина...
 15. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Абе последниве 2 години доста се поскапени климите. Добро се сеќавам есента 2019 ја демнев Toshiba Daiseikai 13ката да не случајно има некоја промоција па да ја порачам... 72.990 беше тогаш.... имав споделено тука ценовник од енергија што ми го праќаа.... И тогаш град Скопје ги најави...
 16. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Ова може да тврди само некој како тебе Алене.... некој што никогаш не видел добар инвертер..... Ако ова е месец на он-офф работа на Кинески инвертери може да си славите.... ние со јапанциве не ви се придружуваме ;) Дневна + Салон + Спална = 44м2 Просечна потрошна од последна недела = 367w Се...
 17. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Ротирана во обратна насока? ТОП ќе моеж еднаш неделно да и путаш DRY мод да ги испере филтрите, плус ќе мораш и да изџогираш под неа xD
 18. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Го бива => прска вода. Колку е тивко, како ја распространува влагата и како се споредува со други овлажнувачи е друго прашање.... Плус .... само кај нас во МК се продава? Бар нешто опис да имаше.... колку литри резервоар има, од каде се полни..... до шо излезе линк на пребарување опис...
 19. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  Друже Mitsubishi LN ти е највисока серија, затоа имаш толку разлика. Ако сакаш нешто поефтино од Mitsubishi гледај AP серија, таман имаш и 5ки и 6ки од AP-то. А Mitsubishi LN моделот споредувај го со Daikin Stylish од 140.000 за 5kw и види таму дал се исплати разликата. Еве да ти помогнам...
 20. Z

  Најекономично греење (затоплување)

  А шу да прајме.... Ќе си плаќаме x2 сметки спрема лани и то е...
На врв Bottom