Резултати од барањето

 1. deXterche

  Субвенции за вработување млади лица до 29 години

  Тука нешто повеќе информации http://www.fakulteti.mk/news/14-02-23/novi_povolnosti_za_vrabotuvanje_na_mladi_lica_do_29_godini.aspx Ме интересира дали ако не си пријавен во завод односно ти ставиле забрана за пријавуавање од 1 година поради ненавремено пријавување можеш да ја искористиш оваа...
 2. deXterche

  Дали се согласувате со законот македонските радиа да пуштаат 60% македонска музика во прајм тајм

  Тие што често слушаат радио сигурно приметиле дека секој трет сингл што се пушта е македонски, најчесто изваден од нафталин што страшно ме иритира. Незнам од каде излезе овој глуп закон со сила да се наметнува македонска музика во толку голем %. Во ред е разбирам дека треба да има колку толку...
 3. deXterche

  Квадкоптери и правење видеа од птичја перспектива

  Сигурно повеќето од вас слушнале за квадкоптери, тоа се мали хелихоптери опремени со 4 перки, не поголеми од 50х50цм. Меѓу популарните модели е DJI Phantom Quadcopter а неговата цена се движи во ранг од $400-$500 Ме интересира дали некој поседува ваква "играчка" за возрасни и дали воопшто има...
 4. deXterche

  Peugeot и Citroen развиваат хибрид на воздух!

  Веќе станува интересно во сегментот на хибридите. Со потрошувачка од нешто под 3 литри е далеку по исплатливо. Се надевам дека и цената на овие хибриди ќе биде значајно помала од електричните Превземено од коли.ком.мк Да, наместо електричен мотор како помагало за бензинскиот, новиот концепт...
 5. deXterche

  Медведев: Не кажувам колку вонземјани има помеѓу нас за да не кренам паника!

  Рускиот премиер Димитриј Медведев, не знаејќи дека микрофоните се се уште вклучени, по завршувањето на телевизиската емисија, изјавил дека постојат вонземјани кои живеат на Земјата. Видеото не било прикажано на телевизија, но истото се појавило на интернет и веќе е вистински хит, пренесува...
 6. deXterche

  Авторски права на софтвер, како функционира во МК?

  Знам дека странство се строго регулирани овие права, посебно на интелектуална сопственост, но како е регулирано ова во Македонија? Само на хартија или функционира во пракса? Пример, изработуваш софтвер како фриленсер за одредена фирма, без никаков договор. Кој ги има правата над софтверот...
 7. deXterche

  Охридските ракометари едвај се спасија од линч во Чаир

  До кое дереџе е спортот во МК Охридските ракометари од Ракометниот клуб Охрид 2011 едвај се спасиле од линч во скопската општина Чаир. Ви го пренесуваме нтегрално соопштението кое го испратиле од клубот, а го преземаме од порталот Охрид 1: РФМ го испрати РК Охрид 2011 да игра натпревар во...
 8. deXterche

  Полиција во Грузија тепа и силува затвореници

  Снимка на која се гледа како злоставуваат еден затвореник во грузијски затвор, ги шокирала жителите на таа држава. Спорната снимка го прикажува физичкото злоставување врз затворениците, а еден од нив чуварите го силувале со пендрек. Токму тој дел од снимката предизвикал најжестока реакција во...
 9. deXterche

  Купувам зум објектив за Никон

  Доаѓаат во предвит овјективи само со AF опција (поновите ја имаат сите) и сите >=200mm. Би гo издвоил 70-300mm Понуди може тука, може и на ПП
 10. deXterche

  Едно евро ќе биде 75 денари?!

  После очекувана огромна инфлација во септември и октомври, министерот за финансии Зоран Ставревски одржал низа состаноци на кои правеле анализи за економската ситуација и не ја исклучиле можноста за еднократна девалвација на денарот во средината на есента и почеток на зимата, објави порталот...
 11. deXterche

  Каков скутер возите и што перформанси има?

  Гледам слабо теми на форумов за скутери па малце да го размрдаме. Ај јас да почнам: Aprilia SR 50 R - 2013 модел, цела сток Максимална брзина 86-7 км/ч мерена со автомобил, 82км/ч по GPS 0-50 6 сек 0-80 20 сек +/- 5 зависно од ветар Потрошња околу 3л на 100км (варира 2.8-3.1) (сега за нијанса...
 12. deXterche

  CNN: Македонија е во групата земји со најлоши економии

  Македонија е меѓу петте земји во светот со најлоша економија. Ова е оценката на американскиот телвизиски сервис CNN, кој во групата ги стави и Конго, Судан и Белорусија во текстот со наслов „Најлошите светски економии“. Причината зашто Македонија доби ваква оценка според анализата на CNN е...
 13. deXterche

  Најдобар скутер до 50цц? (не-кинески)

  Во план сум да земам скутер 50цц ама нејќам да избрзам. Кинезите уште одма ги елиминирав. Најважни ми се перформансите па управливост па комфорот. Моментално сум заинтересиран за Aprilia SR 50 R ама читав дека има две опции: со карбуратор и инџекшн. Разликата е во kw првата е со 2,7 а...
 14. deXterche

  Ограда од 1.000.000 евра

  Марк Зукенберг за Е! изјави дека својата нова вила која ќе ја купи со парите кои ќе ги заработи со излезот на Фејсбук на берза ќе ја украси со ограда од ни помалце ни повеќе туку 1 МИЛИОН евра! Ах грешка... Новата ограда на мостот кај „Холидеј Ин“ ќе ја платиме еден милион евра! Да да...
 15. deXterche

  Фирми за внатрешно уредување во МК

  Ме интересира каква репутација имаат фирмите за внатрешно уредување кај нас. Кои се посаглам, колку наплаќаат и на кој принцип работат. Конкретно за мене, треба да уредам простор од околу 150-60 квадрати е сега дури јас трчам по мајстори и изигравам дизајнер, се решив да барам фирма што ќе го...
 16. deXterche

  Цени на горивата во Македонија (поскапување и поевтинување)

  Малопродажната цена на бензините и на дизелот ноќеска на полноќ се зголемува за три денари, со што ќе се достигне историски највисоко ниво на цените на горивата на бензинскиот пумпи во Македонија. Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница изврши нагорна корекција на рафинериските...
 17. deXterche

  Помош, Nikon 70-300mm VR или 55-300mm VR

  Сакам да купам телезум леќи па се двоумам меѓу овие две (добредојдени се секакви сугестии за други) Ме интересира, 70-300mm е фул фрејм а јас ќе ја користам на DX (Nikon D3100). Прочитав дека таа леќе во кроп моде е еквивалентна на 105-450mm. Точно е ова? Повеќе инфо за 55-300mm...
 18. deXterche

  Nikon го претстави D4

  Доколку сте фотограф, или сте „Канонџија“ или сте „Никонџија“. Проблемот е што доколку сте филмаџија, моравте да бидете „Канонџија“, затоа што Nikon не беа доволно шизици на полето на правење дигитални видеа. Но, ова ќе се промени со нивниот најнов производ во про дигиталниот SLR сегмент – D4...
 19. deXterche

  Календар - Пелистерка 2012

  Повеќе инфо + видео тука http://on.net.mk/full/video/razno/pravenjeto-na-pelisterka-kalendarot
 20. deXterche

  Рентање моторчиња на одмор

  Ќе одам за Грција поточно Полихроно, па ме интересира како се движат цените за рентање на моторчиња за 7 дена и дали ќе ми треба меѓунардно возачка?
На врв Bottom