Резултати од барањето

 1. StefusRefus

  Дали може да поврзеше Македонска Банкарска сметка со Alipay?

  Сакам да прашам дали некој има искуство Alipay работејќи од Македонијаа. Тоест да се примаат пари од Кина на Алипај и да се легнуваат на сметка во Македонска Банка?
 2. StefusRefus

  Македонска и други speech to text aпликации

  Коментари, линкови, дизајн и бизнис со ова. Дали има некоја апликација за Македонски јазик.
 3. StefusRefus

  Македонија со најниска невработеност во последните окулу 50 години

  Моментално невработеноста е 17.5/100. Релативно висока бројка ако се спореди со соседни земји но, историски тоа е проблем многу долго време. Највисока била во 2004 та 38.5/100. Но за време на СРМ била повисока од денес на пример во 1980та била 26/100 најверојатно на ова ниво била во почетокот на...
 4. StefusRefus

  Имиња на 50 фирми кој се греат на мазут-Помош

  Ми треба помош за невладин проект. Потребни ми се имиња на 50 фирми од Македонија што се греат на мазут. Или кај може да најдам ваква информација. Фала, Поздрав
 5. StefusRefus

  МојДДВ - проект за поврат на ДДВ кај граѓаните

  Стартува проектот поврат на ДДВ кај граѓаните, првата исплата во декември Објавено во: Економија19 Јуни, 2019 Премиерот Зоран Заев, министерот за финансии Драган Тевдовски и директорката на УЈП, Сања Лукаревска, денеска го најавија стартот на проектот за поврат на 15 отсто од ДДВ кај...
 6. StefusRefus

  Емиграција на медицинскиот кадар од Република Македонија

  Меѓународната миграција на лекарите и другите здравствени работници не е нов феномен, но во последните години привлекува сè поголемо внимание поради нејзиниот континуиран и мошне голем пораст. Според проценките на Светската здравствена организација (СЗО), бројот на лекарите и на медицинските...
 7. StefusRefus

  Намалување на работната недела- Неработен петок.

  Неработен петок 11.04.2019 01:46 Живот Кејт Бел Кога во септември 2018 година, Френсис О’Грејди, генералната секретарка на британскиот Конгрес на работничките синдикати кажала дека четиридневната работна недела е амбицијата на синдикатите за 21 –от век, не можевме да претпоставиме дека таа...
 8. StefusRefus

  Школувајте ги децата за овие 30 професии, ќе имаат сигурна и добро платена работа

  https://plusinfo.mk/школувајте-ги-децата-за-овие-30-професии/ Школувајте ги децата за овие 30 професии, ќе имаат сигурна и добро платена работа Најновото издание ги споредило податоците од 2016 година (колку луѓе работеле во одредени професии) со проекциите за 2026 година. Напишано од...
 9. StefusRefus

  Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

  По повод стапување во сила на втората фаза од договорот за стабилизација и асоцијација со ЕУ, се дозволува тргување со хартии од вредност и недвижности на физички лица од Македонија надвор од државата. Поради тоа отварам тема за ова. Дискусија за модуси за тргување, регулација, даноци итн...
 10. StefusRefus

  Board Games

  Не видов тема за вакви игри па отварам нова. Вчера играв Гејм од Троунс Ворд Гејм. Играта има убава механика и многу е блиска со серијата, ама е крајно неизбалансирана. Игравме со 5 играчи, но Баратеон има огромна стартна стратегиска предност. Дури и имавме ептен отворена алијанса на Ланистер и...
 11. StefusRefus

  Генетски инжинеринг на бебиња и клонирање луѓе

  Светот остана шокиран по веста за кинескиот научник Хе Џианкуј кој за прв пат во историјата успеа да создаде генетски модифицирани бебиња, кои ќе бидат отпорни на ХИВ вирусот со кој е заразен нивниот татко. Кон почетокот на овој месец се родија првите генетски модифицирани бебиња. Од двете...
 12. StefusRefus

  Анализа: Тато носи, мама меси, детето лежи – зошто младите бегаат од работата?

  Анализа: Тато носи, мама меси, детето лежи – зошто младите бегаат од работата? Време: 15:47 Датум: октомври 12, 2018 Категорија: ЕКОНОМИЈА FacebookTwitterGoogle1EmailGoogle Македонија бара чистачи, чувари и продавачи. Ова се убедливо најпопуларните занимања ако се суди според огласите…...
 13. StefusRefus

  Како да уживаш бенефити од државо-економскиот систем

  Целта на оваа тема е да се групираат на едно место начините да се бенефитира од политичко-економскиот систем во Македонија. КРИМИНАЛ И КОРУПЦИЈА И НЕЛЕГАЛНИ РАБОТИ НЕ СЕ ПОДРЖАНИ и несакам да се дискутираат. Да илустрирам например на тема Здравство како да го искористиш до максимум системот...
 14. StefusRefus

  Измени на законот за работни односи 2018та

  Измени на законот за работни односи - летниот одмор ќе треба да трае најмалку две непрекинати работни недели 04.06.2018 | 17:25 Економија Прочитано: 34977 Огласите за вработување, наместо пет, во иднина ќе траат само три дена, а пробната работа од шест ќе се намали на четири месеци. Новите...
 15. StefusRefus

  Бројот на живородените деца во 2017 година, во споредба со минатата година, е намален за 5.4 %.

  Наталитетот во Република Македонија во 2017 година петок, 01 јуни 2018 Според податоците на Државниот завод за статистика, во Република Македонија во 2017 година се родени вкупнo 21 946 деца, од кои 21 754 живородени и 192 мртвородени деца. Бројот на живородените деца во 2017 година, во...
 16. StefusRefus

  Oд март 2019та либерализација на пазарот на електична енергија за граѓаните

  Oд март граѓаните сами ќе бираат од која фирма ќе купуваат електрична енергија 30 мај 2018 / 16:37 Од март следната година граѓаните ќе можат сами да бираат од која фирма ќе купуваат електрична енергија. Откако во септември на тендер ќе биде избрана фирмата која ќе ги снабдува граѓаните со...
 17. StefusRefus

  Математика (експерименти, видеа, забава, вести итн)

  Проверив нема тема за Математика и после 15-20 години постоење на форумов... Еве случајно забавно видеа што го најдов на јутјуб.
 18. StefusRefus

  Кои се најрелигиозните држави

  Одбележувањето на Велигден често е повод да се запрашаме колку е силна нашата вера и дали верските празници не се повеќе повод за седење околу трпеза. Покрај празниците, Галуп го претстави глобалното истражување за најдобрите религиозните држави во светот, базирано на студии на агенцијата од...
 19. StefusRefus

  Катастофа на осигуригурителниот пазар- бившото „пензиско“ осигурување со негативен принос

  Не го следав многу пазарот на осигурување во МК многу (на приватното мислам). Но денес седнав случајно со еден агент па да го прашам. Нормално му реков да го скокне воведот зошто знам што производи имаат, а нема нешто многу ново. Само му реков да ми направи пресметка...и воала за бившото т.н...
 20. StefusRefus

  Портфолио Менаџмент во Македонија-Во која класа/и на средства е најдобро да се инвестира?

  Нема ваква тема или збирна барем. Значи според закон Македонски граѓанин може да инвестира во главни класи на средства и тоа МСЕ, Депозити(денарски и девизни), Злато и Недвижности. Можно е и во пензиски фондови, инвестициони фондови, обврзници, сребро, уметнички дела итн. Но би се фокусирал само...
На врв Bottom