Резултати од барањето

 1. B

  Помош - сакам да градам!

  Дечки имам плац со дозвола за градба за проект П+П1+П2 платени комуналии платено све живо и диво. Од градење е завршен само Приземје (карабина). Е сега, дали е возможно да го променам проектот? Сакам П2 скроз да го избришам (скапо ми е да го градам), а П1 да направам промена во внатрешното...
 2. B

  Градежна дозвола

  Дечки, како иде работава со градежна дозвола? Не сум во МК, иначе во архитектонско биро ке си прашав директ, па еве тука. Може ли да се добие дозвола за градба за кревање кат на куќа која сеуште не е легализирана? (едно 10 години веќе чекам) А ако неможе, може ли диво да си изградам па после да...
 3. B

  Сакам да знам!

  Да имаше повеќе групи, талибанците, муџа хедин, па и на Ал Каеда им даваа засолниште на територија на Авганистан.. Мрестилиште е блискиот исток за тиа такви Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 4. B

  Air fryer

  Па тоа е мини релна... Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 5. B

  Сакам да знам!

  До негде. Повише би рекол дека зависи дали газдата е присутен и дали има сметки за плаќање или се му е под конец финансиски па гајле му е за 1 муштерија. Со оглед на тоа дека сме во МК, и дека има Корона криза, повише испаѓа првото. Во тој случај, ке најде дечкото начин за да си го купиш тој...
 6. B

  Сакам да знам!

  Примитивци со 4то одделение и каљашњикови. А личат и на ѓупци башка. Во таа, навредлива, смисла се користи. Зависно до контекстот, може зборат и за герила ворфер, па ги посочиле талибанците. Пошто нив ни СССР неможеше да ги победи, па после и САД од 2001 до денес две децении води војна со нив...
 7. B

  Идеја за бизнис

  Златна Зора е минато. Пред некоја недела или месец беше на суд ги прогласија за криминална организација и ги испозатворија, сеа не постојат. Не само Македонците, цела Грција славеше пред суд кај нив у Атина. На арно се гледа работава. Левицата зима замав у грЦка, тоа е добро. Обично македонските...
 8. B

  Идеја за бизнис

  Фала за инфо! Ова ми требаше. Иначе, ке забегам од темата, ама шо се дешава со Павле и со виножито сеа таму? Последниве години не наоѓам некоја застапеност од нив по медиумите нит било какви новости. Беа баеги активни пред 10тина години сеа ми се чини помалце? Sent from my Redmi Note 8 using...
 9. B

  Идеја за бизнис

  Од кај ке зимаш садници? И јас исто планирам следново лето штом дојдам у мк дома, ама сакам 1-2 ха, ако најдам толку земја. Таман и можеш вработен да бидеш, а за берба да зимаш годишен одмор. Ти со 3 декара не ти ни треба машина за збирање. Со ѓуптин и грибло бркаш работа [emoji23] Sent from my...
 10. B

  Идеја за бизнис

  Имаш поише инфо за Митре од Пожар? Идам према Солун на одмор кога ке се вратам у мк, па баш мислев дали има нашински места за посетување. Всушност и ради тоа и ми текна таа идеа па ја напишав. Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 11. B

  Идеја за бизнис

  Ми текна. За тие што имаат повише пари, една кафана у Лерин или евентуално Солун. Кај што ке се пее македонско, ке се служи ракија и мастика никако узо, и ке се јадат наши традиционални јадења. Има сите Македонци да се збираат таму, и нормално една маркетинг кампања тука у вардарскиот дел пошто...
 12. B

  Идеја за бизнис

  Да. Јас имав тражено земјиште подолго време, и вистинскиот проблем е што неможеш да најдеш хектар два три што се целосни. Сите парцели се расцепкани на по 2-3 декара. Тоа е многу контрапродуктивно. Јас сум од Скопје и имав најдено 1ха чак у Дојран. И еве уште тражам. Да додадам, повеќето...
 13. B

  Идеја за бизнис

  Не, подигање на насадот е 3000€ уште и ограда ако сакаш такви џиџимиџи може и 4000€ да те фати. Систем капка по капка искоштува 500€ иначе и вклучено е во претходново. За бушотина, секако, бираш нива што више има наводнување, попаметно него да бушиш после сам. Уште поубаво ако више имаш ниви од...
 14. B

  Идеја за бизнис

  Епа ете прочитај горе, реков лешник 5 години го чекаш - одма опозиција. Да кажев 3 дена и миљон ке направиш одма ке ме распрашаше некој што како. Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 15. B

  Идеја за бизнис

  Прво и основно - а ти колку сакаш да ја чекаш инвестицијата? 2 месеца? Ждртен гз многу ти се 4-5 години? Со среќа тогаш Иначе иди влези у пиљара и кажи ми дали му се искинати алиштата на тој внатре, па дојди и напиши пак дека има пари у тоа. Како што кажав, кој сака со 100€ бизнис да праи...
 16. B

  Идеја за бизнис

  Ете ја пишува почетната инвестиција. Прочитај пак. За ајвар праење имаме Мамас од премиерот Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 17. B

  Идеја за бизнис

  Епа купи 1 хектар земја доле у Дојран за 7.000€ и подигни насад лешници или бадеми за 3.000€ и за 10 бона готов си. Па за 4 години ке почне да ти раѓа :D За помал од тоа капитал, рачунаат само оние шо мислат дека со Лајонес (100€ инвестиција) ке станиш фирма. Sent from my Redmi Note 8 using...
 18. B

  Идеја за бизнис

  Има, ти да го произведеш. Па ако се здобиеш со компетентна цена на финалниот производ, нема дистрибутер кој нема да се нафати да ти го продаде. Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 19. B

  Идеја за бизнис

  Право Македонче си. Не ти доаѓа на крај памет извоз, производство. Само како да се увезе нешто од негде, да го купиш поефтино, да го продадеш на некој поскупо, да лапнеш некое денарче и да го испиеш или изедеш после. Све док трљате раце ко мува пред да слета на гомно (сте виделе, знаете како...
 20. B

  Работа и живот во земјите од Блискиот Исток - Емирати (Дубаи, Абу Даби итн), Катар (Доха), Бахреин, Оман, Кувајт

  Јас веќе 1.5 год живеам во Израел како заварувач за CO2, подобра плата од Германија, подобри услови, одлична клима, врвно здравство, одличен ноќен живот (за млади луѓе) - можам да замислам сега којзнае како е во овие несекуларни земји. Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
На врв Bottom