Резултати од барањето

 1. Milanisimus

  Фудбалска/Спортска аналитика (напредни статистички модели и слично)

  Очигледно е од сезона во сезона, поголемиот број на податоци од натпреварите кои се документираат и анализираат. Развивањето на data driven models поттикна и зголемена употреба во сите спортови. Како и за сите други новини, има спротивставени мислења за употребата на статистички методи за...
 2. Milanisimus

  Работа и живот во земјите од Блискиот Исток - Емирати (Дубаи, Абу Даби итн), Катар (Доха), Бахреин, Оман, Кувајт

  Барав неколку страни наназад и не најдов тема, а мислам дека има голем број на Македонци кои живеат и работат во овој регион. Засега размислувам за оваа можност и разгледувам опции. Се надевам дека има членови кои биле или уште се таму, да споделат искуства од престојат. Најголем дел...
 3. Milanisimus

  Европски натпреварувања - Евролига и Еврокуп сезона 2020/21

  Забележав дека последните мислења за Европска кошарка се во тема за сезона 17/18, па мислам дека може да се почне со нова тема. Минатата сезона беше прекината и во двете натпреварувања. Во Евролигата учествуваат истите екипи од претходната сезона Групна фаза за Еврокуп Според кладилниците...
На врв Bottom