Резултати од барањето

 1. dzonyb

  „Таксират“ и „Д Фестивал“ во трка за најдобар европски фестивал

  „Таксират“ и „Д Фестивал“ во трка за најдобар европски фестивал 15/10/2015 со 1 Коментар Два македонски фестивали номинирани на најпрестижната фестивалска манифестација. „Таксират“ фестивал седма година по ред влегува во конкуренција на најдобрите фестивали во Европа со номинација за Европските...
 2. dzonyb

  Ако вика оџата, ќе вика и попот

  Ако вика оџата, ќе вика и попот Битолчани велат не се против верата, но бараат црковните служби да се вршат во објектите и да не се пренесуваат преку звучници, со што им го нарушуваат сонот рано наутро. На ова одговара преспанско-пелагонискиот владика г. Петар, кој вели дека во Битола дури се...
 3. dzonyb

  Македонија се почесто во понудата на странските туристички агенции

  За почеток ќе ставам една понуда на ЛИДЛ иако се работи за комбинирана тура во која се опфатени и други земји од западен Балкан сепак мислам дека се работи за огромен чекор со самото тоа што ЛИДЛ држи огромен пазар и оваа понуда ќе дојде во рацете на многу потенцијални туристи...
 4. dzonyb

  Новинарство точка мк точка ком

  Детали за убиството во Љуботен Објавено во: Македонија Автор: Фаланга Датум: 17 Април, 2015 Полицијата трага по лице осомничено за вчерашното убиство во скопско Љуботен, пишува Курир.. Според најновите информации, за убиството се сомничи 2- годишно момче кое во моментов се наоѓа во бегство...
 5. dzonyb

  2070 година во светот ќе има повеќе муслимани отколку христијани?

  Vo 2050 godina odnosot ke bide izednacen dodeka vo 2070 vagata ke nateznuva kon muslimanite. Toa za seznova na povisokiot natalitet 2,7 novorodencinja po zena kaj hristijanite i 3,1 novorodence kaj muslimanite. Osven toa hristijanstvoto ke zagubi 66 milioni vernici poradi preminuvanje vo druga...
 6. dzonyb

  Спортски повреди совети, искуства...

  Да прашам. Вчера играјќи кошарка добив удар со колено во мускулот на задната страна на подколеницата (листот). Осетив јака болка и едвај некако дојдов до дома. Мускулот е како скаменет и денес, кога не се движам не осеќам болка но при допир или кога станувам и се движам чуствувам многу јаки...
 7. dzonyb

  ИВЗ бара вработување на џихадистите повратници од Исламската Држава

  ИВЗ бара вработување на џихадистите повратници од Исламската Држава Проектот на Исламската верска заедница за спречување на радикализација и вклучување во тероризам на нејзините припадници, главно на страната на Исламската држава, а подготвен од хуманитарната организација ,,Хилал‘‘, не содржи...
 8. dzonyb

  Песна за Mакедонија Пат Мате Сокачар од Вевчани

  Секоја чест за дечкото.
 9. dzonyb

  Еротски коледарски песни

  ЕРОТСКИ КОЛЕДАРСКИ ПЕСНИ КОИ СЕ ИЗВЕДУВААТ ВО ВЕЛЕШКИОТ КРАЈ 1.Печи , печи сирење Печи, печи сирење, На врба му корење, Чур пичка мириса, Летна пичка да бега. Оди моме друмови, Ја сретнале дрвари: Ој, мори пичко крваво, Каде ќе се криеме, Под бога сенице, Стамбол седеше, Бела книга пишеше...
 10. dzonyb

  Зошто Србија може да ги открие и промовира нашите музички таленти а ние не?

  Оваа мислам веќе подолго ми се врти низ главата. Пример беше Даниел Кајмаковски кој многу пати се обидел да успее во Македонија но не му успевало за потоа во Србија да биде откриен како талент. Во меѓувреме има многу примери а како последен ќе го издвојам Филип Божиновски кој иако победил на...
 11. dzonyb

  Сопственикот на германскиот ланецот маркети ДМ го подари целото богатство

  Сопственикот на германскиот ланец маркети ДМ го подари целото богатството, сака да биде слободен 419 ViewsJanuary 03, 2015 светСилвана Жежова Готз Вернер, сопственикот на ланецот маркети ДМ, се откажа од богатството и целокупниот удел и сопствеништво ги подари на една добротворна фондација...
 12. dzonyb

  Со образование против сиромаштијата

  Сиромаштијата не му може ништо на знаењето на Томе Кириази, со тоа всушност и пркоси 59004 ViewsDecember 18, 2014 Наша темаСилвана Жежова „Томе, колку дипломи имаш?,“ го прашувам Кириази во куќата каде што живее на улица „Стив Наумов“ 104 во Битола. „Не знам“, ми вели. Не е ни чудо, си...
 13. dzonyb

  Општа тема за ЕУ, вести, анализи, промени...

  Колку и да ја држи Германија европската унија на купче очигледно е пукањето по сите шавови. Фактот дека во Германија како и во другите земји од ЕУ антиевропски настроените партии зимат се поголем замав е повеќе од јасен индикатор за горе кажаното. Незадоволството е огромно и кај...
 14. dzonyb

  Почина актерот Васил Шишков

  Почина актерот Васил Шишков Објавено: 23:43, 21/12/2014 Прегледано: 1,604 пати. 0 0 Вечерва почина актерот Васил Шишков. Тој е роден 1970 година. Шишков на македонската театарска сцена работи од 1991 година, а има настапувано и во повеќе македонски филмови. Околностите под кои починал...
 15. dzonyb

  Македонскиот катастар доби околу два милиона оригинални тапии од турските архиви

  Што откриваат турските тапии? МАКЕДОНИЈА | 21.12.2014 10:35 Оригиналната архивска документација од Османлиското Царство од 1847 година до 1912 година е полна со податоци што ќе дадат поширока слика за Македонија. Тапиите не кријат само имотно-правни односи, туку нудат податоци и за етничкиот и...
 16. dzonyb

  Гасовод од Русија до ЕУ преку Турција, Грција, Македонија и Србија

  Путин: Новиот гасовод до ЕУ би одел преку Македонија Ако сака ЕУ, ние ќе работиме, а преку Грција ние може да досегнеме и до Македонија, потоа до Србија, а потоа да одиме повторно до Баумгартнер во Австрија. Ако не се заинтересирани, ние нема да го правиме тоа, рече Путин. Организирањето на...
 17. dzonyb

  Помош за деца со родители кои имат проблеми со алкохол или ментално пореметување

  Познавам фамилија со три деца од 9, 5 и 3 години. Таткото има проблеми со алкохолот а мајката има некое ментално пореметување и не е способна целосно да се грижи за децата. Поради тоа децата живеат во многу тешки услови. Немат греење, немат дури ни стакла на прозорците, немат ни струја ништо се...
 18. dzonyb

  Брза железница Будимпешта, Белград, Скопје, Солун

  Кина, Србија, Македонија и Унгарија потпишаа договор за брза железница Премиерите на Кина, Србија, Македонија и Унгарија во средата во Белград потпишаа договорот за изградба на брза железничка линија, а според нив тоа е во корист за сите земји од централна и источна Европа и доаѓа како поддршка...
 19. dzonyb

  Кина ги зајакнува економските врски и влијание на Балканот и источна Европа

  Се инвестираат милијарди во новиот пат на свилата На долг рок Пекинг сака по секоја цена да ја намали кинеската зависност од поморските линии на кои доминираат европските транспортери и притоа да отвори нови пазари за кинескиот извоз САМИТ НА КИНА И НА ЗЕМЈИТЕ ОД ЦЕНТРАЛНА И ИСТОЧНА ЕВРОПА...
 20. dzonyb

  Државен универзитет во Тетово

  Државниот универзитет во Тетово - спојна точка за јазиците и културите Државниот универзитет во Тетово одбележува 20 години од основањето. По официјализирањето како државен универзитет, сега тој има околу 15 илјади студенти и 11 факултети, како и катедра за македонски јазик и литература. На 17...
На врв Bottom