Резултати од барањето

 1. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Здраво, заради редовен сервис на скутерот му ја заменив свеќицата.Претходно палеше без проблем,а денес запали после можеби 50 обиди.Откако ќе запали саухот работи и после оди без проблем.Кога е топол пали на прва.Некое решение на проблемот?Нарачав оригинал свеќица иста како претходната?!?
 2. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Здраво и поздрав до сите членови. Пред некој ден купив скутер Пежо Џет Форс и гледам дека капе вензин од карбураторот.Карбураторот е оригиналниот 'gurtner'. Подолу на сликите се гледа од каде капе.Ме интересира во што може да е проблемот,го проверив пловакот и е во ред,кога ќе се крене затвора и...
 3. T

  Проблем при гледање ТВ

  На пример на jagledam.co или navidiku.rs.Ми треба за гледање пред се на TV Mini Ultra цртани филмови за ќерката (не живееме во мк),ХРТ,Спорт клуб итн.Пред да го форматирам компјутерот (пред 2-3 недели)немав проблеми.
 4. T

  Проблем при гледање ТВ

  Здраво, јас користам Windows 10 на мојот лаптоп и кога сакам да гледам телевизија во живо на Mozilla или Chrome место слика ми се појавува порака 'a plugin is needed to display this content'.Ја инсталирав најновата верзија на Mozilla,Java и Adobe Flasho player и пак не сака.Помош? Поздрав
 5. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  http://www.e-akumulatori.mk Vidi tuka imas najevtino.
 6. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Здраво, Сакам да прашам дали некој знае добар мајстор за скутери во Струмица или Штип? Скутерот има проблем со карбураторот,значи ми треба ептен саглам мајстор :)
 7. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Не сум ја на тој форум,само на овој пишувам :) ама ова знае да биде честа заебанција кај многу мотори. Многу читав и се замарав,нема саглам мајстор кај нас за скутери,ролни или каиш секој знае да смени,мајсторијата најмногу се гледа во точна дијагностика и подесување на сетап-от особено...
 8. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Знам дека е таа големината на главната дизна кај Априлиа и Гилера,меѓутоа овие дизни се ставени фабрички односно за возење со блокажи.По правило по отстранувањето на блокажите и отстранување на лимот кај што се спојува кутијата на филтерот за воздух и карбураторот треба да се стави поголема...
 9. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Здраво, Сакам да прашам дали некој се разбира од карбуратори и нивно штелување? Проблемот е следен:имам Пежо Џет Форс 50цц кој го купив половен со Делорто 17.5мм карбуратор и главна дизна 65-ка.Кога ќе дадам полна гас скутерот качува 50-55 км/ч и после почнува да се гуши,свеќицата си е во...
 10. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Тоа Ени е полусинтетика,100% синтетика нема испод 600 ден.А за мајстор кај Јове мислев ми предлагаше за телефонски да се консултирам.Кај мене проблемот е што не сум од Скопје туку од мал град па едноставно не постои добар мајстор за мотори и скутери.Ќе ги дадеш истите пари и повеќе а пак...
 11. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Да 50-ка е.Пред скоро месец дена го купив скутерот и се гушеше кога дадеш цела гас.Еден мајстор го исчисти карбураторот и ги сврте лептирите на усисот,малку беа пододлепени ама изгледа треба да ги менувам пак го гуши.Прашувам за уље затоа што му беше чуден и двотактолот кој беше ставен од...
 12. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Здраво, Сакам да прашам дали овој двотактол http://motojove.com.mk/maslo-ride-scooter-p-3362.html е добар за Пежо Џет Форс со карбуратор Делорто 17.5мм?Има ли некој искуство? Знам дека 100 % синтетика е најдобро меѓутоа нема испод 600 ден. за литар и малку ми е скапо!
 13. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Да прашам некој дали знае,пред 2-3 недели купив половен Пежо Џет Форс и отидов на мајстор да му го исчисти карбураторот(дел орто не тој фабричкиот) и му беше чудна бојата на двотактолот(беше некоја чудна зелено сива) и ми предложи да го смениме и му стави некое Carlube уље(300 денари за...
 14. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Исто така по спецификација троши Esso полусинтетичко масло за мешавина кое мислам кај нас не се наоѓа.Сакам да користам Agip Eni 100% синтетичко мислам дека 100%синтетичко е подобар избор од било кое полусинтетичко,нема да му штети на моторот.
 15. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Здраво колеги, Да се пофалам си купив Пежо Џет Форс 50цц карбуратор па барам некој совет.Сакам да го средам малку.Скутерот на старт е многу брз и има снага,само кога постигне брзина 40-45 км/ч почнува како да се гуши да не може добро да согорува.После целосно одземање на гаста и повторно давање...
 16. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Знае ли некој дали Peugeot Jet Force C-Tech 50cc користи пиаџо машина и ако користи,од која година?
 17. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Купувам Derbi GP1 Racing 50cc не постаро од 2008 год.Пуштете понуда во порака со слика и цена.Само стандарт или со лесен тјунинг,без кит.
 18. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Дефинитивно ќе биде Дерби Рејсинг.Само уште нешто да те прашам ако знаеш да ми кажеш и повеќе не те давам,следно ќе биде само пост на слики од Дерби-то:)Прашав за едно Дерби рејсинг и дечкото ми кажа дека е втор газда,му троши во град 6 на 100км а на отворено 2,5-3 литри.Ставил каиш.ролни и...
 19. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Комплетно се согласувам за одржувањето.Секоја една машина бара редовен сервис без разлика на годините и марката. Друго,и јас мислам дека не би требало да има којзнае какви вибрации од ланецот.Сепак и Дерби е марка не е заебанција па да си дозволат таков луксуз.Јас пред 17 години купив нов Томос...
 20. T

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Дали си возел некогаш Дерби? Колку се осеќаат вибрациите од ланецот? Дали е премногу па да нервира? Опен-от дали е подобра варијанта од рејсинг? Во меѓувреме го најдов ова: http://motopuls.hr/images/stories/TESTOVI/T065/065UT_Sport_Skuteri.pdf Дерби No.1,:uzi:па се останато.Ме изненадува што...
На врв Bottom