Резултати од барањето

 1. L

  Полагање за гласач

  Власта е таква каква што заслужува народот. Народот ни е таков каков што е. Просто се ежам кога ке помислам колку народот е неинформиран и политички а често и елементарно неписмен а секој има право на глас. На изборите бираме пратеници, претседател, градоначалник, советници, се нудат опции НАТО...
 2. L

  Каде сте македончиња...

  https://www.youtube.com/results?search_query=%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D0%B5+%D1%81%D1%82%D0%B5+%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%87%D0%B8%D1%9A%D0%B0 Имам некои лозови насади кои граничат со пругата на делот помеѓу Демир Капија и Неготино па често се дивжам таму. За емигрантиве од Сирија...
 3. L

  Реклами без резон

  Мислам дека сите веќе ја имаме видено рекламата која би ја нерекол ,,плаќајте патарина,,. Јас ја видов на Канал5. Несватливо ми е кој е резонот на таа реклама. Имено, патарините се плаќаат задолжително и немаш тука избор да платиш или не, немаш избор да поминеш по друг пат каде патарина наплаќа...
 4. L

  Псалтир

  Пред некое време од црква си купив псалтир. Е сега не ми е баш јасно што точно се псалмите и за што кога и како се користат. Дали псалмите треба човек да знае да ги пее или може и само да се читаат. Не ми се јасни работи како на пример под некои псалми пишува 40 пати господи помилуј? Кое е...
 5. L

  Општа летаргија и индолентност

  Имам чувство дека сите не има зафетено некоја летаргија и индолентност према се она што ни се случува во државава и општеството. Накако како да немаме сила ниту воља да кренеме глас, да побараме нешто, да направиме нешто... Сите како да живееме само денот да помини, само некако да се снајдеме...
 6. L

  Мрзнење - штети во земјоделието

  Утрово ридовите околу Кавадарци се забелени од снег а снег врнеше и во градот. За да врни снег мора температурите да биле паднати некаде -2 или -3 степени што секако ке предизвика мрзнење на овошките и лозовите насади. Како е низ другите места во Македонија, дали секаде врнеше снег и дали има...
 7. L

  Љубовни писма

  Писмо во права смисла на зборот, хартија, коверт, марка, поштар.....(значи не електронско) Дали некому сте напишале љубовно писмо? За девојките, како би се почувствувале кога утрото поштарот би им зазвонил и им даде писмо од некој заљубен во нив, писмо со одбрана хартија, убав ракопис, искрено...
 8. اختيارين أحلاهم

  По 100-ти пат пронајден лек против ракот

  Од дамна се шпекулира дека е пронајден лек за рак, за витаминот 17 (амигдалин), па за хром пиколинат, па се до посложни супстанции. И не само што се шпекулира туку има спроведено и истражување на пример во Германија од хром се имаат излечено сите пациенти, но кога доаѓа ред истражувањето да го...
 9. L

  Кој е критериумот по кој цениме дали една девојка или жена е добра девојка или е к***а

  пред некое време со друштво имавме дискусија на оваа тема па си велам ајде да ја продискутираме и на форумов. Имено се работи за тоа како општеството гради слика- мислење дали некоја девојка е добра девојка или е к*рва, кои се критериумите, дали се тоа бројот на партнерите, мотивите од кои била...
На врв Bottom