Резултати од барањето

 1. Eisenhorn

  31 специјалец на НАТО загинале при уривање на Хеликоптер во Афганистан

  http://www.nytimes.com/2011/08/07/world/asia/07afghanistan.html?_r=3&hp http://www.latimes.com/news/nationworld/world/la-fgw-afghan-chopper-20110807,0,7157351.story 31 специјалец и 7 припадници на АНА, ова е најголема поединечна загуба на коалицијата во Авганистан.
 2. Eisenhorn

  Германија на Хрватска и нуди 20 Фантоми ф4 како донација

  Интересно. http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/132074/Default.aspx Мислам дека освен што сакаат да се отарасат од авионите ја навлекуваат Хрватска еден ден да купи Еурофајтери. Кога ке се среди финансиски секако. Нормално моменталните коментари...
 3. Eisenhorn

  Саудиските нафтени резерви преценети за 40%, очекувајте поскапувања без контрола

  Изгледа дека прекрасното и мило ни кралство „малку“ излажало околу своите нафтени резерви. http://www.guardian.co.uk/business/2011/feb/08/saudi-oil-reserves-overstated-wikileaks The US fears that Saudi Arabia, the world's largest crude oil exporter, may not have enough reserves to prevent oil...
 4. Eisenhorn

  Јапонија ја прескокнува 5-та генерација ловци и оди директно на 6-та?

  http://www.aviationweek.com/aw/generic/story.jsp?id=news/dti/2010/10/01/DT_10_01_2010_p26-253946.xml&channel=defense А? а? •Greater stealth than that of opponents, requiring developments in coatings, internal weapon bays and intake design. •Next-generation high-power radar that...
 5. Eisenhorn

  Екстремист свештеник објаснува колку е ОК и како да се убијат неверниците

  Почнува околу 0:30 Се кладам сите очекуваа Оџа од Саудиска Арабија, но не, Рабин е во прашање и во најдемократска традиција со сила ги одстрануваат од публика сите оние што не се сложуваат. Бај д веј, Гојим се сите не-Евреи и за некои радикални Рабини не-евреите немаат душа. И ова е...
 6. Eisenhorn

  Spiegel ја обвинува Турција за користење хемиско оружје против ПКК

  http://www.spiegel.de/international/world/0,1518,711536,00.html ОК, само не ми е јасно како по слика може експерт дса утврди дека е користено хемиско оружје? Ако ги подбере тенк или хеликоптер и распарчените нагорени тела ако останат 4-5 дена на тоа сонце нема да личат на ништо. Како утврдиле...
 7. Eisenhorn

  Во Киргистан 50 мртви, властите побарале Русија со војска да „помогне“ во смирувањето

  http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/asia_pacific/10300348.stm Киргизи на Узбеци, етничките тензии ескалираа во отворен судир, до сега има 50 мртви и 650 повредени. Преодните власти побарале Русија да интервенира со вооружените сили и да го воспостави редот во градот Ош.
 8. Eisenhorn

  Над 80 мртви во напад на џамија во Лахоре - Пакистан

  http://news.bbc.co.uk/2/hi/world/south_asia/10181380.stm Gunmen have launched simultaneous raids on two mosques of the minority Ahmadi Islamic sect in Lahore, killing more than 80 people, Pakistani police say. The attackers fired guns and threw grenades at worshippers during Friday...
 9. Eisenhorn

  Украина продаде контролен пакет акции на Антонов на Русија

  Леси се враќа дома. http://en.rian.ru/russia/20100421/158681255.html Ова на Русите супер им дојде, Антонов е производител на стратешките транспортери на СССР Ан-124 а на Иљушините годините веке им сметаат по малку.
 10. Eisenhorn

  Battle of the Santa Cruz Islands

  http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_the_Santa_Cruz_Islands Nema prevod, ke mora da procitate od linkot gore, ali vredi da se vidi akcijata. Wow:vozbud:
 11. Eisenhorn

  CIA експеримантирала со ЛСД на селани.

  Лудница. ЦИА мртва ладна си избрала село во Франција (сојузник на Америка) и им го засладила лебот со ЛСД да види што ке се случи. 5 мртви и еден тон повредени е резултатот. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/7415082/French-bread-spiked-with-LSD-in-CIA-experiment.html...
 12. Eisenhorn

  Воздушен дуел меѓу Кина и Америка

  :pos2::pos2::pos2::pos2:
 13. Eisenhorn

  Хакирани Предатори во Ирак? Секоја чест.

  Ако е точно, секоја чест на Шиа бунтовниците. http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/8419147.stm Сега за сега само можат да гледаат што гледаат Американците али да не искочи еден ден да преземат контрола?
 14. Eisenhorn

  Зошто англицизми во военото воздухопловство?

  http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116783 Читајки ја веста, ми текна дека и порано сум размислувал за овие два збора. Сквадрон (Squadron) = Ескадрила Винг (Wing) = Група (обично составена од 2 или повеќе ескадрили во западните ВВС) или полк (во случај да е во Германската...
 15. Eisenhorn

  Дали во Македонија успешно може да се тужи полицаец?

  Ја читам веста за јадниот Прилепчанец на кого полицајците му „објаснувале“ нешто http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=116729 и ми текна да прашам, знае ли некој успешен случај кога полицаец е обвинет и осуден за пречекорување на овластувањата или поточно кажано изживување над...
 16. Eisenhorn

  Ослободувањето на Скопје во Втората светска војна

  На денешен ден е ослободено Скопје од Германските и останатите окупатори. Слава им на Македонските партизани кои ги дале своите животи во оваа битка и во народно ослободителната војна. Да дискутираме по темата и да истакнеме материјали од овој настан од Македонската историја.
 17. Eisenhorn

  Ник Стојан

  Има да шизнат Грците од филмот. али само трејлерот го имам, знае ли некој други информации? ик Стојан, маринец на должност во Косово, открива дека да се биде Американец во Грција е една работа. Но да се биде Американец со Македонско потекло е сосема друго. Мала промена во судбината го претвара...
 18. Eisenhorn

  Албанија ќе ги озакони хомосексуалните бракови

  www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112062 Не верувам дека ке пројде заради отпорот на потенцијалните гласачи кои се против ова (и Муслимани и Христијани) али интересен потез на Бериша. (Или сака да покаже дека се понапредни од Србите :pos2:. Се зезам) Во коментарите налетав на нешто што...
 19. Eisenhorn

  153 припадници на АРМ заминуваат за Авганистан

  Во моментот во Авганистан има 168 македонски војници, во кои се вклучени и 10 медицинари. Не ми е јасно далио се враќаат овие 168 или ке останат заедно со новата група? Кои се нашите вазални обврски кон господарите од Америка? Има ли одредено колку војници мораме да даваме? Или „помагаме“...
 20. Eisenhorn

  Уставниот суд ќе ја оценува уставноста на царинскиот закон

  http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=110809 Дали ова значи дека Фершпед продолжува да работи нормално како ништо да не било?
На врв Bottom