Резултати од барањето

 1. Amnaesiac

  Како да се зголеми продуктивноста во фирма?

  Дали мислите дека е ова успешен модел? Текстот е од почетната страна на кајгана. Вработените во една маркетингшка фирма имаа еден прилично забавен петок, откако експериментално ја тестираа својата работната продуктивност кога работаат - голи. На соблекување ги натерал нивниот директор Мајк...
 2. Amnaesiac

  Буџет

  Казнувајте, буџетот е празен Организирани во смени, инспекторите од различни инспекторати се растрчаа по фирми, дуќани и по кафеани за да пишуваат казни и да ја полнат државната каса. Сопствениците на фирмите се револтирани велејќи дека во последно време не можат да работат нормално затоа што...
 3. Amnaesiac

  Позитивни страни на двете опции

  Очигледно е дека тука постојат членови и симпатизери на партии и тоа е сосема во ред, па ме интересира дали некои од едната можат да кажат нешто позитивно за другата опција и обратно. Т.е. дали некој член или симпатизер на вмро дпмне може да најде нешто позитивно во политиката на сдсм макар и...
 4. Amnaesiac

  Дедовци, баби и Александар

  Сакам да дознаам една работа од форумџииве. На пр прадедо ми се борел во 2 светска војна, и додека беше жив ми кажуваше како стигнал до сремски фронт, за тоа дали бил ранет не е релевантно, и тој ми кажувал впечатоци додека беше жив, никогаш не ми го спомнал Александар Велики и мој впечаток е...
 5. Amnaesiac

  Патосоциологија

  сакам да укажам на нешто многу значајно мислам дека никаде во светот младината не е на страната на десницата. тоа само се дешава во држави изгубени во просторот и времето. ја никако не можам да сфатам како некој тинејџер од 18 или 19 години може да биде за десница. зошто на ова не реагираат...
 6. Amnaesiac

  ШАХ

  Мозе ли човек кој го растури клиничкиот центар да претендира за претседателско место Може ли човек кој оди во солариум да се замислува замисли обама може ли човек кај кого боркица БИЛА НА ГОСТИ 3 седмици пред кандидатурата да ми збори за некој нигериец или ганец или кениец, ова последново...
 7. Amnaesiac

  Уставен Суд

  Барам поддршка од група избирачи, т.е. група граѓани од над 18 год да покренеме иницијатива до Уставниот суд за овој нехуманиов закон за забрана за купување пиво по 19 час. Еве мене сега мн ми се пие пиво а од кај да си купам. И сега ќе мора да ја напуштам топлинава на домов и да акам по кафани...
 8. Amnaesiac

  Опасна скара

  Пошто на форумов се отвараат секакви теми Денес или вчера во Струмичко некој човек се задавил од поголемо парче месо и загинал.
 9. Amnaesiac

  Хипотетичка ситуација за иднината на подфорумов

  А можеби е и реална. Да претпоставиме дека на изборите ВМРО ДПМНЕ со привезоците ќе ги освојат сите општини и дека Фрчко нема да влезе во вториот круг. Што ќе пишуваат 1/3 од форумџииве? Дали никовите ќе ја изгубат смислата на своето постоење или ќе се пензионираат или што им е намерата. Со...
 10. Amnaesiac

  Кој/а политичар/ка ве пали?

  еве мене на пример флора кадриу, а Вас?
 11. Amnaesiac

  Валандовски бисери

  Заради подеднаква медиумска покриеност на кандидатите, како што налага Советот за Радиодифузија и ДИК, ја отворам оваа тема, бидејќи веќе има една за фрчковите бисери. Бисерите се бројни, а сега е 04:01 по Гриничко време, па немам многу време да ги редам, т.е. имам ама си викам да си легнам...
 12. Amnaesiac

  Иницијатива за прекин на бесмислените преговори

  ајде нека биде и граѓанска ако веќе има граѓански форуми и иницијативи за потклекнување на притисоците однадвор за едно од најосновните човекови права, зошто да нема и обратни иницијативи за заштита на основното човеково право. ајде да му помогнеме на премиерот и да му дадеме поддршка за...
 13. Amnaesiac

  КОРИСНИ и ВАЖНИ ИНФОРМАЦИИ за претседателските избори

  сакам да потсетам дека утре 3.2.09 е последниот ден за собирање потписи за претседателски кандидати и потписите се даваат во подрачните единици на министерството за правда во општините. кога почна собирањето на потписите упорно ја очекував оваа информација вклучувајќи тв пред вести. не ја...
 14. Amnaesiac

  Време чекори со времето, следете не

  ова не се однесува на весникот време, туку на некогаш бесплатниот дневен весник koha, што во превод пак значи време, а насловот на темата во оригинал би бил, како и рекламата која често сте ја слушале на рекламите на а1 меѓу најавата на вести и самите вести: "koha aforon me kohën, në ndiçni"...
 15. Amnaesiac

  Како да се реши проблемот со канцерот во државата

  канцерот се однесува на гломазна нефункционална јавна администрација (или државна, како сакате наречете ја) ова е малигно ткиво кое неконтролирано се шири т.е. метастазира и ја слабее државата. затоа ако имате предлози дајте некој. јас ќе почнам прв со предлози, и тоа со радикални мерки...
 16. Amnaesiac

  Неофашизам во Европа?

  што мислите дали има фашизам во Европа? јас мислам има пример атина
 17. Amnaesiac

  Настани и фаци на 2008

  бидејќи годината измина, да напраиме мала рекапитулација. ова не е замислено како топ 10(0) или нешто слично од типот на Times Magazine, Newsweek или der Spiegel туку чисто настани и карактери (од Македонија, регионот и пошироко) за кои вие мислите дека ја одбележале изминатата година во...
 18. Amnaesiac

  Хуманизмот во Македонија и Ренесансата во Атина

  ova mi e mnogu interesna tema ama sega mi se spie momentalno pa utre ke pisam poveke a do utre zatvorete ja pa sabajle pa ke ja otvoram inaku sakav da kazam deka vo denesnava Makedonija fali humanata dimenzija a vo atina vo poslednive godini nikako ja nemalo t.e. bila prikriena zaradi...
На врв Bottom