Резултати од барањето

 1. Diogen

  Блам држава

  Пописот е статистичка опрација која постои од кога постојат древните цивилизации од пред 4000 години, тоа е основа за да планираш све во државата, во сите области, тоа за нормални држави. Кај нас е политичка операција за штелување бројки и проценти на етнички заедници. Затоа не знаеме колку...
 2. Diogen

  Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

  Први впечатоци од апликацијата-не дава преглед на остварен промет или колку поврат следува од скенирани сметки, лош систем на скенирање.Сметка од Тинекс не го препознава бар кодот не се скенира, пробано со две камери од нови модели на телефони.Според мене, ќе има доста вакви игранки, што помалку...
 3. Diogen

  Војната на патиштата

  Не е проблемот во полицијата ниту во патиштата. Проблемот е во самите возачи, пред се мислам на младиве. Патиштата се во ред, обележани дозволени брзини, знаци за предупредување,све е тука, само треба да гледаш и да почитуваш. Јас секогаш повторувам, знаците не се за украс ставени , туку да ти...
 4. Diogen

  Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

  Ireal, поскапување на нафтата нема да помине оти е врзано со транспорт на роба и све ќе поскапе по домино ефект. Треба да се најде решение во комбинација од скап паркинг во центар, дополнителна такса за собраќај во центар како во Лондон, еко зони по примерот на Германија (ова го имаме во закон...
 5. Diogen

  Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

  Како и да е еве и јас возам дизел, и јас учествувам во загадувањето. Колку и да е над ЕУРО 4, сепак азотните оксиди се проблем. Проблем за мене, проблем за тебе, проблем за сите нас. Треба да си тргнеме секој од себе и да превземеме нешто. Убаво вели zmej gorjanin, само бензинци или бензинци со...
 6. Diogen

  Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

  Отстранети се затоа што DPF филтерот може да го продаде на старо, а таа кола што си ја купил не била наменета за да ја продаде таму тукуовде и слични пазари. А ако го блокираш EGR си пукаш во колено, азотните оксиди не ги рециклираш туку комплетно ги исфрлаш, заедно ПМ10 без дпф и тамам .
 7. Diogen

  Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

  Пробај во Германија да извадиш DPF и да регистрираш возило. :) Аферата дизелгејт за што беше?;)
 8. Diogen

  Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

  Ако се глупости, подоле прочитај колку загадуваат бензинци а колку дизели (PM e ПМ10 а NOx e азотен оксид), па и спореди го СО (јаглен моноксид). Азотните оксиди кај ЕУРО 1 и 2 не се мерени -коса ќе ти се исправи ако дознаеш колку канцерогени загадувачи се дизелаши ЕУРО 1 и 2...
 9. Diogen

  Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

  Ако се повикуваш на Европа , да ,се возат дизели, но многу помалку од порано, а се повеќе се бараат бензинци, хибриди и електрични, дизелот таму брзо ќе биде историја. А тие што сеуште возат, дебело го плаќааат. Пример Германија, за нова кола да регистрираш, ќе платиш 2 евра за секој 100 ццм на...
 10. Diogen

  Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

  Ги гледам графиците за загадување на месечно ниво ПМ10 (на страната на мин. за екологија) и интересно дека најмало загадување има во Недела, нешто поголемо во Сабота, а од Понеделник до Петок загадувањето е најмалку двојно поголемо. Ако греењето на дрва е постојано, тогаш јасно е кој ја...
 11. Diogen

  Иднина на дизел моторите после скандалот со VW

  Како стојат работите, изгледа за кратко време ќе бидеме сведоци на залезот на дизел моторите, особено на Европскиот пазар. Со ЕУРО 6 нормите едвај помина, ама со Еуро 7 од 2019 ќе биде многу малку веројатно. Сега за да се намалат азотните оксиди се дојде речиси до максимумот кој може да го...
 12. Diogen

  Акции на СЈО (Генерална дискусија)

  Го слушнав вчера „вицот“ на Груевски, ја слушнав изјавата на ТВ дека немало, нема и ќе нема фантоми, па единствено ми пролета една мисла, цитат од Кили- Немој да ме јебеш.... Кај мене дома најдов 3 непознати лица на список, ги пријавив уредно преку линкот на ДИК, и како што велиш, не верувам...
 13. Diogen

  55 метарски крст во Бутел

  Ајде да гледаме реално на работите. Власта е притегната од СЈО за целиот криминал, ДУИ гради споменик со орел -УЧК, нема инцидент. ВМРО крева крст , ДУИ ја загрева атмосферата со рушење на темелите да провоцира реакција, се собираат од ВМРО и одат на контрапротест се судираат со полиција, па...
 14. Diogen

  Акции на СЈО (Генерална дискусија)

  Јас на моја адреса најдов 3 непознати лица. Се обидов според дадените информации да ги контактирам надлежните , упорно добивам порака-телефонската линија е во прекин. Е сега, според појаснувањето, би требало доколку има грешка на моја адреса, да пополнам некој образец и да приложам валиден доказ...
 15. Diogen

  Акции на СЈО (Генерална дискусија)

  Во нормална демократија и парламентаризам, членови на политичка партија се група граѓани со заеднички политички интерес ( најчесто бизнисмени , интелектуалци , академци) кои бараат правец за подобрување на економијата и општеството и таа идеја ја презентираат на граѓаните за да добијат поддршка...
 16. Diogen

  Акции на СЈО (Генерална дискусија)

  Вака сега pumaval, ако може да разјасниме нешто. Оваа владејачка партија владее 10 години во Македонија со апсолутна власт и контрола врз сите државни органи- Обвинителство, Суд, МВР, ама апсолутно све е под контрола на ДПМНЕ. За десет години не видовме ништо во правец на расчистување на...
 17. Diogen

  Акции на СЈО (Генерална дискусија)

  Вчера немаше никакво апсење, беа повикани екс министри и други да дадат изјава пред истражен судија за да се одлучи дали ќе им биде одредена мерка притвор... Овиненијата искажани вчера навестуваа сигурен притвор, заради тежината на обвиненијата и можноста (сигурно) влијаење врз сведоците.Но во...
 18. Diogen

  Нови цени на ЈСП, бесплатен превоз за студентите

  Новите цени објавени од ЈСП, како и бесплатните возења немаат логика: 1. Основно и средно обраование се задолжителни-нема бесплатен превоз. 2. Студирањето не е задолжително - бесплатен превоз. 3. Месечен билет за пензионери -1050 ден. , за возрасни над 62/64 г. бесплатни денови или 300 ден...
 19. Diogen

  Македонија ќе добие нов државен грб

  Ако може jonovski да го појасни значењето на муралната круна на грбот. Предлогот за грб ми се допаѓа, но ваква круна листајќи по интернет ја најдов кај 90% грбови на градови, а кај државите кај Малта (град-држава). Дали има некој друг начин да се изрази републиканскиот карактер на државата, и...
 20. Diogen

  Македонија ќе добие нов државен грб

  Арно што кажале, ама не верувај на прикаски, направи мало истражување. Прегледај некои хералдички веб страни, ќе наидеш на сосема друго објаснување. Патем, најди некој државен грб кој има ваква круна. Освен Малта (град-држава) нема да најдеш. А побарај грбови на градови, оваа круна скоро кај...
На врв Bottom