Резултати од барањето

 1. Goran_Makedon

  "FYROM" и на Poker Stars!

  Grckite agenti odrabotuvaat nasekade.Pred nekolku dena i "poker stars" odlucija da ja pocituvaat klasifikacijata od ON , sto ne bese slucaj pred toa, i ne narekoa FYROM. Eve go nivnoto objasnuvanje: Hello Goran, Thank you for your feedback. Please understand that it is not our business to...
 2. Goran_Makedon

  Грција во пет чекори сака да и наштети на Македонија

  Грција влегува во дипломатска офанзива. Во следните шест месеци со сите алатки ќе се ослабува Македонија. Високи извори од САД за Канал 5 откриваат за грчкиот план. Метод во пет чекори – ќе се атакува на сите страни – да се слабее позицијата во спорот, со крајна цел, Македонија да се откаже...
 3. Goran_Makedon

  ОМД му оддава признание на Војнович!?

  Воиновиќ: Да се искористи можноста за решавање на спорот околу името во наредните неколку месеци 30.04.2010 - 09:26 | Македонија Американскиот сенатор Џорџ Воиновиќ смета дека сега е поволен момент да се најде решение за спорот околу името. Во интервјуто за Гласот на Америка на...
 4. Goran_Makedon

  Трасата на „Железната завеса“ ќе минува и низ Македонија

  Седум илјади километри долгата велосипедска рута низ Европа ќе биде основа за развој на алтернативниот туризам на стариот континент. Според европратениците тоа е наша најсилна виза за ефективен пробив на европскиот пазар. Домаќините – Источниот плански регион и градоначалниците од овој дел на...
 5. Goran_Makedon

  Македонија 2010 - срамотилаци

  Еве вести од само еден ден кои успеаа да ме разочараат. А вакви ги има по неколку во нашето секојдневие. Одговорноста во сите!!! „Македонска“ култура!? Полицајци мократ покрај пат? Што прават овие специјалци? Канал 5 дојде до овие фотографии. Оние што ги сликаа тврдат дека 10тина...
 6. Goran_Makedon

  Интервју Друцас - ТВ А1

  http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=10/intervju-drucas-14-03.wmv&VestID=120971 Македонија е географски регион и најголем дел од овој регион е во Грција, другиот дел во Бугарија, а третиот е вашата земја. Спогодбата мора да ја одрази оваа реалност затоа е потребно име со географска...
 7. Goran_Makedon

  Настани, случувања, признанија... работи кои не прават да сме горди Македонци

  Еве уште една тема каде би сакал да ги собереме сите работи кои во денешно време не прават да се почувствуваме горди на она што сме, да си ја сакаме Татковината и нашите сограѓани и заедно да работиме за нејзиното подобро утре!:smir: Од спортски настани до политички говори и дела, дела на обични...
 8. Goran_Makedon

  Дали барањата на Грција се апсурдни?!

  Би сакал оваа тема да биде збир на сите грчки глупости кои ги имаме слушнато и прочитано. Мислам дека би имале голема корист кога би ги кажале пред сиот свет. Мислам дека ние Македонците сме единствени кои добро ги познаваат своите соседи и нивните намери, затоа мора да му помогнеме на цел свет...
 9. Goran_Makedon

  Како се снаоѓа Романија во своето ново друштво -ЕУ!

  По кои критериуми беа примени во ЕУ (бугарија и Романија) и дали истите важат за сите други земји кои посакуваат да бидат членки на оваа напредна организација. Како ЕУ пак им помага на своите членки ? Погледнете го видеото... Опасност во Сообраќајот! Луѓе изникнуваат од асфалтот непосредно...
 10. Goran_Makedon

  Македонски и Албански јазик во основното образование во Македонија.

  Ајде да отвориме тема за актуелното прашање кое премногу се исфорсира или испроблематизира и исполитизира. Меѓутоа пред да започнеме дискусија би ве замолил да нема меѓу-партиски и меѓу-етнички препукувања, туку разумно и логично да подискутираме за или против оваа одлука и ставовите на...
 11. Goran_Makedon

  Eврото пропаѓа!? - Европска сигурност?!

  Европската комисија го вклучи алармот. Високите долгови на неколку земји-членки на Унијата се вистинска опасност за еврото. Поради огромните буџетски дефицити на Шпанија, Грција и Ирска стабилноста на единствената валута е ставена во прашање. Пропаѓа ли еврото?! Прашањето го постави...
 12. Goran_Makedon

  Македонски богатства - иконите исчезнуваат

  Каде и во кого е вината , дали владата или МПЦ ја сноси вината за недоволната грижа ? Нашите икони се прдаваат насекаде по илегален пат , па дури и во грција. Сите зборуваат никој не превзема ништо. Кога навистина ќе го заштитиме тоа што е наше ? Одкога ќе исчезне ...
 13. Goran_Makedon

  Голема Енциклопедија - државите од светот!

  Извадок од волум 3 , - Југо-Источна и Југо-Западна Европа. Издадена во 2008. Започнат проект во 2005. Извадоци: Македонија- Александар Велики е еден од најпознатите Македонци во светската историја, но се уште не е јасно дали тој бил по потекло од денешниот независен дел од историската...
 14. Goran_Makedon

  Разделените семејства од Северна и Јужна Кореа.

  Пред неколку дена беше организирана средба на семејствата поделени од конфликтот во Кореа. Приказната ми е некако позната. Дали светот е доволно запознаен со протераните Македонци од ПТПГ, нивните имоти и забраната за влез во истата. Дали светот знае за тортурите со кои се соочува македонското...
 15. Goran_Makedon

  Влада на Р. Албанија

  Избрана новата албанска Влада Со 74 гласови "за" и еден против албанскиот Парламент доцна прексиноќа ја избра новата Влада на Албанија, предводена од премиерот Сали Бериша. Против изборот на владиниот кабинет и неговата програма за четиригодишна работа, единствено гласаше пратеник Вангел Дуле...
 16. Goran_Makedon

  Македонскиот јазик на Google !?

  Зошто кога отварам Македонски весници и воедно и форумот кајгана се појавува : Google - This page is in Serbian. Translate it using Google Toolbar ? Learn more На некои страни Serbian е заменето со Bulgarian. Се, само Macedonian не сум прочитал. Дали и ви го читате истото и зошто е тоа така -...
 17. Goran_Makedon

  Република Македонија и проблемот со јужниот сосед.

  Ова се вести т.е. информации кои повеќето од нас ги знаат или би требало да ги знаат , ама ете едно мало потсетување и запознавање на оние кои досега не добиле прилика да ги прочитаат овие дополнителни вести. Бр.1 04.11.2004 00:00 На 8 септември 1991 година со убедливо мнозинство - 95% од...
 18. Goran_Makedon

  Уште едно фијаско ?! -Посрамотени Македонските едриличари.

  Едриличарите ја напуштија Балканијадата поради притисоци за името Репрезентацијата на Македонија била претставена со кратенката ФИРОМ, иако во интернационалната едриличарска федерација таа е примена под привременото име Поранешна Југословенска Република Македонија Македонската...
 19. Goran_Makedon

  Македонското образование - и неговата важност!

  Веста по која среќен се изнафалив на пола Европа како мојата земја е напредна и совесна, а секако почекав до последниот момент да видам дали ќе се реализира , па да не ми биде фалењето и радоста за џабе.ПАоткако беше објавено во некој од дневните весници кои ги читам, дека учебниците се конечно...
 20. Goran_Makedon

  Игор Џамбазов

  Мислев темата да оди во „идеи“ ама гледам дека и идеите во Македонија веќе не постојат. Целта ми беше ... молба до тебе Мр. Игор Џамбазов Продолжи со Македонскиот блуз!!!
На врв Bottom