Резултати од барањето

 1. Eddie_rebel

  320 гигапикселна панорама од Лондон

  Интересно :) Инаку на сајтот 360cities.net на кој што веројатно е ставена и панорамава од Лондон, има педесетина панорамски фотографии направени во Македонија. КЛИК Немаат ни приближно 320 гигапиксели како онаа од Лондон, ама сепак.
 2. Eddie_rebel

  Јас ги зедов од пријател ги имаше на дискови. Ако на сајтот не е бесплатно тогаш сигурно ќе го...

  Јас ги зедов од пријател ги имаше на дискови. Ако на сајтот не е бесплатно тогаш сигурно ќе го најдеш на некои од сајтовите за торенти. Не сум сигурен (поминаа неколку години од тогаш) но според URL-то на сајтот мислам дека јас основите на Фотошоп ги стекнав гледајќи ги видеата од овде...
 3. Eddie_rebel

  lynda.com имаат многу добри туторијали, меѓу другото и за фотошоп. Само видеокурсот Photoshop...

  lynda.com имаат многу добри туторијали, меѓу другото и за фотошоп. Само видеокурсот Photoshop CS5 fundamentals трае 18 часа. А има и видеокурс Photoshop Advanced како и видеокурсеви за обработка на фотографии и други што можеби би ти користеле. Не знам дали на сајтот можат да се гледаат...
 4. Eddie_rebel

  Дали македонските градови ја губат својата автентична староградска архитектура?

  Соседите не дозволуваат реновирање на Саат кулата во Штип - Утрински весник Веќе три години за овој споменик на културата, бизнисменот Сашко Миладинов е спремен да донира 50.000 евра Иван Бојаџиски Штип-Штипската Саат кула, чие вистинско име, според историските документи е и Бегова кула...
 5. Eddie_rebel

  Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

  За мене една од поубавите скулптури (чисто како скулптура, без да се земе предвид локацијата и останато) од проектот Скопје 2014: Интересно е што позата на скулптурата на коњот на Гули премногу наликува на позата на коњот на оваа скулптура:
 6. Eddie_rebel

  Лазар Поптрајков - македонскиот Хомер

  Локвата и Вињари Пак доаѓам при вас, о врвови вишни, по планини жедни, низ безводни спили, да видам јас скрки и долинки скришни што крвта ги багри на јунаци мили. Да останат вечно спомените тешки за војвода тука што остави снага, за честа што тука во часови жешки бој водеше страшен за...
 7. Eddie_rebel

  Нацистичка Германија - сличности со Star Wars

  Има сличности, ама сличностите не се поради некаква мистериозна причина туку поради ова: Слободен превод: „Џорџ Лукас, креаторот на Војна на ѕвездите, ја прави Галактичката империја естетски и тематски слична на нацистичка Германија... “ Имам гледано интервју со него во кое го кажува горе...
 8. Eddie_rebel

  Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

  30-метарска Мајка Тереза на плоштадот „Македонија“ (Дневник) Веќе постоечкиот споменик на Мајка Тереза во Скопје, дело на Томе Серафимовски На поранешната локација на чевларот „Kенан“, на плоштад Македонија, Општината Центар зацрта спомен-обележје од 30 метри за кое неофицијално дознаваме дека...
 9. Eddie_rebel

  Скопје 2014 (Генерална дискусија)

  Спомен куќа на Тереза. споменик пред куќата, (Клинички центар) Комплекс Тереза... Сега и грандиозен споменик :confused: Па не е ни приближно толку заслужна за Македонија да и преви олкава чест (имајќи предвид дека други хуманитарки кои лекувале Македонци немаат ни улица иманувана по нив).
 10. Eddie_rebel

  Скопје 2014 (Генерална дискусија)

  ГРАД СКОПЈЕ СКЛУЧИ УШТЕ ЕДЕН ДОГОВОРОТ ОД ПРОЕКТОТ "СКОПЈЕ 2014" Околу еден милион евра ќе чини новата ограда за мостот кај "Холидеј ин". Град Скопје склучиле договор со група понудувачи: Рудници и железарница - Институт од Скопје и белградската леарница "Јеремиќ", кои за 1.140.000 евра треба...
 11. Eddie_rebel

  #SpreadTheTruth, секој ден, 21 часот

  Супер. Само ќе сакаш ли каде што пишува „денес“ да ставиш датум (сепак не се случи денес) и каде што пишува дека биле убиени на Велики петок да го замениш со четврток (во петок беа пронајдени, но не и убиени).
 12. Eddie_rebel

  #SpreadTheTruth, секој ден, 21 часот

  Гледам неколку медиуми објавиле како денес да се случил протестот, а не вчера. Па доколку се` уште се праќаат текстовите „today“ во контекстот „Around 1,500 Muslims protested today in the Macedonian capital, Skopje“ најдобро би било да се замени со „yesterday“ или со датум.
 13. Eddie_rebel

  Објавување на сценарио кое би се продало во продукциска куќа

  Лани запознав еден човек од САД кој во слободно време си пишувал сценарио за филм (сепак тој е со искуство во пишување сценарија, ама не за филмови). Кога било готово отишол кај братучед во Лос Анџелес за да добие мислење и совет каде да го прати, кога разбрал дека таму секој втор човек (според...
 14. Eddie_rebel

  Кајгана избор: Најубава градба во Македонија

  Музеј на Штип За панорама од 360 степени КЛИК!
На врв Bottom